СВЕ БАЗЕНЕ У СРБИЈИ КОНТРОЛИШЕ 17 ИНСПЕКТОРА - ВРШИ СЕ УВИЂАЈ: Мистерија како је настрадао дечак (15) на Кошутњаку
Сигурно да је мали број инспектора на 145 јединица локалне самоуправе и да није довољно да покрију све, то знамо,
Још није званично утврђено како је страдао петнаестогодишњи дечак крајем јуна на базену Кошутњак. У међувремену је настављена црна серија. Страдали су младићи и деца на дивљим плажама, али и званичним купалиштима и базенима. У Србији тренутно има само 17 инспектора за спорт. Да их је више и контроле би биле чешће, како државних, тако и приватних базена, кажу надлежни.
СА ДЕЛТА СОЈЕМ НЕМА ШАЛЕ: Познато стање Србина који се заразио овом мутацијом короне у Русији
(ВИДЕО) ПРОШЕТАО УЛИЦОМ И РАЗБЕСНЕО СВЕ: Нишлије у неверици "Како те није срамота, деца те гледају"
СРБИЈА ЋЕ ПОНОВО "КЉУЧАТИ"! ОГЛАСИО СЕ МЕТЕОРОЛОГ ТОДОРОВИЋ: Следе нам врели јулски дани, а потом поново промена времена
Помоћник министра за омладину и спорт Дарко Удовичић истиче да је према номенклатури спортских занимања и звања дефинисано занимање спортски спасилац.
- За спасиоца је предвиђен број практичне обуке од 240 часова, а за спасиоца инструктора 320 часова - додаје Удовичић.
Управо то контролишу спортски инспектори, али на републичком нивоу их је само три. Остали су распоређени по покрајинама и јединицама локалне самоуправе. По потреби, проверавају да ли је особа звање спасиоца прописно стекла и да ли има потребну лиценцу за рад.
Такође, по пријави, могу да провере да ли на базенима дежура предвиђен број спасилаца. Али, када је капацитет базена 2.500 људи, као на Ташмајдану, питање је да ли само пет спасилаца, колико је прописано, може све да контролише.
Према Правилнику о условима за обављање спортских делатности из 2013, стручни надзорници контролишу спасилачке службе, а према Закону о спорту свака јединица локалне самоуправе је дужна да има спортског инспектора, али то није тако.
- Сигурно да је мали број инспектора на 145 јединица локалне самоуправе и да није довољно да покрију све, то знамо, па зато ћемо у будућности гледати да бројчано ојачамо тај део и да квалитет њиховог рада буде бољи - наглашава Удовичић.
Нисмо успели да посетимо приватне базене које смо желели, али сви с којима смо контактирали рекли су нам да имају довољан број спасилаца. Ако су приватни базени регистровани као привредно друштво или установа, инспектори у јединици локалне самоуправе имају право да их контролишу.
Када је температура таква да нам је вруће и у води, гужве су неизбежне, па се постављају питања - да ли све базене може да контролише 17 људи и да ли о свим купачима може да води рачуна тек неколико спасилаца.