ДЕТАЉАН ВОДИЧ КРОЗ НОВЕ МЕРЕ: Од данас важе другачија правила, шта све се затвара у 14х?
Одлуку о новим правилима и строжим епидемилошким мерама донео је Кризни штаб за борбу против корона вируса након новог раста броја заражених.
Сви угоститељски објекти у Србији данас и сутра радиће од 6 до 14 часова, независно од тога да ли имају или немају башту. Након тога, дозвољена је само достава тако да после 14 часова није могуће вршити ни "шалтерску услугу" у кафићима и ресторанима.
СРБИЈА И ДАЉЕ ЛИДЕР У ВАКЦИНАЦИЈИ: Пола милиона грађана примило другу дозу, први смо у Европи!
ДАНАК НАКОН КОВИДА: Које последице короне ћемо ТЕК ОСЕТИТИ? Српски стручњаци објаснили важне ствари
МИСЛИО ЈЕ ДА НИЈЕ ОЗВУЧЕН: Др Пелемиш Дарији Кисић шапнуо ствар коју није требало да чује ЦЕЛА СРБИЈА
Одлуку о новим правилима и строжим епидемилошким мерама донео је Кризни штаб за борбу против корона вируса након новог раста броја заражених.
Што се прехрамбених продавница тиче, оне ће и даље моћи да раде до 21 сат, као и до сада.
- Ово скраћење радног времена је једна врста опомене, подршке здравственим радницима, како би упутили сигнал да бринемо и да се налазимо у великом ризику од инфекције - казала је др Дарија Кисић Тепавчевић, чланица Кризног штаба за борбу против корона вируса на конференцији за медије у петак.
Ски центри
Што се тиче угоститељских објеката у ски центрима, како самосталним тако и оним у оквиру хотела, служење хране и пића током викенда биће дозвољено само на отвореном - у баштама. Шалтер услуга за објекте на стазама је такође могућа само до 14х.
Објекти из области угоститељства доставу хране и пића могу вршити 24 часа дневно.
Хотели и категоризовани смештај
Хотели у читавој земљи могу вршити делатности служења хране и пића у својим ресторанима и кафе баровима такође до 14 часова свим грађанима. Од 14 до 22 часа, ова услуга дозвољена је само и искључиво особама које имају уплаћен смештај у том хотелу или неком другом категоризованом смештају.
Ово значи да особе које немају пријављен боравак у хотелу не могу бити услужене у хотелским кафићима и ресторанима у суботу и недељу после 14 часова. Акценат у контролисању поштовања ове мере биће у највећим ски центрима у Србији.
Тржни центри, кладионице, теретане...
Тржни центри, продавнице непрехрамбене делатности, кладионице, коцкарнице, дечије играонице, теретане, фитнес центри, балони за фудбал и друге спортове - за дане викенда радиће такође од 6 до 14х.
Спортски објекти који имају унапред заказана такмичења биће доступни искључиво за те намене и након 14 часова.
Објекти који задржавају своје радно време и на које се ова ограничења не односе
Трговински објекти, апотеке, бензинске пумпе, ординације, стоматолошке ординације, лабораторије, позоришта, ветеринарске амбуланте.
Козметички и фризерски салони, салони за негу лепоте, и објекти из делатности пружања занатских услуга могу за дане викенда радити од 6 до 20 часова.
Нове мере донете на захтев лекара
Председник Србије Александар Вучић изјавио је да су нове, строже мере, које предвиђају да се рад угоститељских објеката овог викенда скраћује до 14 часова, донете на захтев лекара, јер је због повећања броја заражених, повећан и број пацијената у болницама.
Вучић је истакао да се у Србији, за разлику од осталих европских и светских земаља, упркос пандемији живи нормално и без закључавања, као и да је наша земља увек правила баланс између заштите здравља људи и рада привреде.
- Одлука о скраћењу радног времена угоститељских објеката је рационална и разумна, то су тражили лекари који раде са пацијентима. Тражили су снажнији одговор државе на повећање број заражених и ми морамо да водимо рачуна о томе - рекао је Вучић.
С друге стране, истиче, и продавнице и ресторани морају да раде, те истакао да због тога држава жури са вакцинацијом и ревакцинацијом становништва како би привреда наставила нормално да ради.
Додао је да је до сада у Србији ревакцинисано око пола милиона грађана, а да би пандемија била стављена под контролом потребно је да се ревакцинише између милион и милион и по људи.
Пелемиш: Шта ће нам полицијски час?
Инфектолог др Мијомир Пелемиш открио је да ниједног тренутка никоме у Кризном штабу није пало на памет да размишља о полицијском часу нити да затвара земљу. Само се, додаје, говорило о потреби поштовања мера.
- Шта ће нам полицијски час, када сви већ све знају, потребно да се те мере испоштују. Ако се не поштују наравно да ће бити нових мера. Али које, не знам - подвукао је Пелемиш.
Упитан шта ћемо моћи да закључимо у понедељак за када је заказана нова седница Кризног штаба, др Пелемиш, члан Кризног штаба каже:
- После овог викенда нећемо моћи да имамо неку реалну слику, али ми морамо нешто да предузмемо. Гледајући како се понашамо, ово није изненађење, људи не поштују мере по превозу, кафићима...
Он је истакао и да многи не верују у корону док не завше у болници, чак и неки лекари, на жалост.
- Ако бројке наставе да расту, биће донете нове, оштрије мере - поручио је Пелемиш.
Подсетимо, епидемиолошка ситуација у Србији се поново све више компликује, односно број заражених поново расте, тако да смо опет дошли до око 3.500 заражених за дан. Такође, расте и број хоспиталозиваних због короне, којих је тренутно око 3.800.