ЛЕДЕНА ЗИМА ВРЕБА СРБИЈУ Биће хладније него иначе - објављена детаљна прогноза за предстојећи период
Предстојећа зима требало би да нам донесе више снежних падавина у односу на претходне, мада би температуре могле да буду и више од просечних.
Према до сада приспелим и анализираним подацима, зима пред нама могла би да буде подељена из првог хладнијег и другог топлијег дела.
"МОМЦИ, СВАКА ЧАСТ" Још једном показали хуманост! Ватрогасци Давид и Стефан брзом интервенцијом СПАСИЛИ ПСА који је упао у шахт (ВИДЕО)
ИМАТЕ КОРОНУ И ДОКТОР ВАМ КАЖЕ ДА УРАДИТЕ Д-ДИМЕР ШТА ТО ЗАПРАВО ЗНАЧИ? Отклоњене све недоумице - како се понашати кад вредности РАСТУ
"ОМИКРОН СОЈ СТИЖЕ У СРБИЈУ" Упозорење српског доктора - може да се понаша као потпуно други вирус
Први део зиме у југоисточној Европи, па и Србији, требало би да буде хладнији од просека, количински богатији падавинама, а очекује се честа појава јаких циклона и појачаног ветра, обилнији планински снег и чешћи снег у низијама у односу на протекле зиме.
Други део зиме у Србији има одређен проценат вероватноће, тренутно око 40 одсто, да буде топлији од просека. Тренутно велики део прогностичког материјала упућује на то да би над нашом државом зима 2021/2022. године требала да буде другачија у односу на протеклу. Очекује се знатно више падавина уз типичне зимске циклоне који би могли донети и знатно већу количину падавина од просека.
Температурно за сада делује да би зима била око просека или чак мало топлија, са одређеном вероватноћом, за сада је то око 30 одсто, да буде хладнија и знатно хладнија од просека. Посматрано по месецима за сада највећи зимски потенцијал имају децембар и јануар, када би регион и Србију могло захватити неколико јачих захлађења уз обилније падавине и јак ветар.
Фебруар би могао донети мирније време уз ређу појаву јаких циклона и мању количину падавина, али с обзиром на удаљеност тог периода прогноза за тај месец је веома непоуздана. Тренутно све упућује на врло активно Средоземље и Јадран где би се развијали чести циклони, а од њихове тачне путање би зависио однос снега и кише над нашом државом. За сада делује да би северни, западни и средишњи предели Србије могли добити неколико јачих налета снега, где би и то посебно у брдско-планинским пределима, могло бити врло обилног снега, док би јужни и источни предели више били под утицајем топлог ваздуха, те би тамо било више кише, а мање снега.
У другом делу јануара и почетком фебруара би било услова за појаву јаких мразева уз минимуме и испод -15 степени Целзијуса, док би фебруар могао донети блаже метеролошке услове, мање снега и слабије мразеве.
Оно што је сигурно, неће се поновити прошла година када смо имали трећу најтоплију зиму у Србији од 1951.