ЉИЉАНА И АНТОНИЈЕ ЧУВАЈУ КУЛТУРНО НАСЛЕЂЕ СРБИЈЕ: Породичну ризницу прикупљану деценијама поклонили музеју
Очувању културног наслеђа чачанског краја помажу бројни дародавци. Тако су Љиљана и Антоније Симовић музеју у том граду поклонили 75 експоната.
Деценијама су чували оно што су наследили од својих предака, али и предмете које су добијали на поклон. Неки су стари и више од стотину година, неки ручно израђени, а сви су са посебном љубављу сачувани у ризници Симовића коју су назвали "Знамење прошлости''.
ВЛАСТИ НА КРФУ НУДЕ КОМПРОМИС: Без топлеса на Виду, крај гробова наше војске
У ЧИТАВОЈ СРБИЈИ ВЕДРО И СУНЧАНО ЈУТРО: Искористите високе температуре за викенд, очекује нас нагла промена времена
Објављена ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА ДО КРАЈА АВГУСТА! Метеоролог открива када у Србији стиже ХЛАДАН ТАЛАС!
- Знамење прошлости осветљава време. Ми се држимо тога да без тих ствари које је народ измислио ако се живело и како се правило не би могло бити ни добрих података о нашој историји - испричао је Антоније Симовић, дародавац.
Сваки од ових предмета има своју причу и документарну вредност, јер је уз попис комплетне етно збирке брачног пара Симовића Антоније написао и објашњење.
- Он је заправо и бележио уз сваки предмет све оно што се предмета тиче. Како је коришћен, ко га је користио, у ком период. Уз то и многе обичаје описа, описао како је неки предмет поправљан, разне занатлије које су то радиле. Дакле то је једна богата документарна грађа - каже Ивана Ћирјаковић, виши кустос, етнолог Народног музеја у Чачку.
Сваке године етнолошка збирка Народног музеја у Чачку обогати се за око стотину вредних сведока прошлих времена, тако да она већ броји више 3.500 предмета.
- Народни музеј у Чачку спада у идеални просечни музеј Србије. Исти закључак би се могао донети на основу броја посетилаца када је у питању стална поставка и повремене изложбе. Према историјском, уметничком И културном значају предмета који се чувају и излажу у народном музеју свакако имају велики значај - наводи Делфина Рајић, директорка Народног музеја у Чачку.
Предмети које је брачни пар Симовић поклонио чачанском музеју биће излагани на разним тематским изложбама у оквиру различитих збирки, али у овој установи културе кажу да је још важније што су добили не само дародавце, већ вредне пријатеље.
ДА ЛИ МОЖЕТЕ ДА РЕШИТЕ МАТЕМАТИЧКИ ЗАДАТАК? Наизглед је једноставан, али је посвађао чак и математичаре (ФОТО)
НАЈНОВИЈА ПРОГНОЗА: Ево какво нас време очекује, пали се ЖУТИ МЕТЕОАЛАРМ! (ФОТО)
СРБИН МОЖЕ СВЕ ДА НАПРАВИ: Мислили сте да се кромпир вади из земље? У Гучи се бере са дрвета (ФОТО)
Сви сте чули за Лепенски Вир, али мало ко зна ко су били становници најзначајнијег археолошког налазишта Србије
УСКОРО СТРОГА ПРАВИЛА ЗА ВОЖЊУ ЕЛЕКТРИЧНОГ ТРОТИНЕТА: Обавезно морате да знате неколико битних ствари!