Лончар: Од сада у целој Србија најсавременија хирургија
Министар Лончар рекао је на церемонији доделе уговора у Општој болници у Шапцу да та опрема омогућава минималну интервенцију у операцији тумора на дебелом цреву без отварања стомака
Осам болница у Србији добиле су уговоре о набавци лапароскопских стубова и пратеће опреме за минимално инвазивну лапароскопску хирургију, а министар здравља Златибор Лончар истакао је да ће пацијенти у Србији први пут бити оперисани најсавременијим апаратима који се примењују и у болницама у Лондону или Паризу.
Уговоре о набавци лапароскопских стубова добиле су опште болнице у Јагодини, Пожаревцу, Новом Пазару, Крагујевцу, Ваљеву, Крушевцу, Лозници и Лесковцу у оквиру пројекта "Лапсерб" који спроводи Министарство здравља.
Министар Лончар рекао је на церемонији доделе уговора у Општој болници у Шапцу да та опрема омогућава минималну интервенцију у операцији тумора на дебелом цреву без отварања стомака.
ИНЦИДЕНТ КОД МАЈДАНПЕКА Запалила се цистерна са сумпорном киселином
Младић из Бора спремио своју сахрану, а онда са КРСТОМ У РУЦИ јурио људе: Полиција га нашла у МРТВАЧКОМ САНДУКУ
- То значи да нема зарастања ране, превијања, могућих компликација, пацијент је већ после два дана на ногама и способан је да се врати свакодневним активностима - нагласио је Лончар.
Како је рекао, набавком лапароскопских стубова компликоване и тешке операције више се неће изводити само у Београду, већ ће и болнице широм Србије имати опрему и кадар за такве интервенције.
- То значи да пацијенти не морају да иду из својих средина у веће градове већ ће све моћи да заврше у свом месту без додатних трошкова, путвања, заказивања термина, а то је велики бенефит и за пацијента и за наше здравство и државу - навео је Лончар.
Додао је да је Министарство набавило 26 апарата за које је издвојено око три милиона евра а који ће бити коришћени и за оперативне захвате у гинекологији, урологији, ортопедији...
- Болнице су добиле услугу коју пружају хирурзи у Лондону и Паризу. То нам је био циљ, на томе не стајемо и наставићемо са овим пројектом - рекао је Лончар новинарима после доделе уговора.
Лончар је претходно обишао Општу болницу "Др. Лаза К.Лазаревић" у Шапцу и истакао да није случајно изабрао ту установу за доделу уговора и похвалио ту установу за постигнуте резултате, набавку медицинске опреме и унапређење рада.
Координатор пројекта "Лапсерб" др Милан Ћеранић рекао је од 2015.године урађено је 1260 лапароскопских операција дебелог црева, а од потписивања угобора урађено је 430 операција.
-То резултат којим Србија треба да се поноси. Овај програм је препознат и у региону и сви желе да сарађују са нама, а ми ће радо помоћи свима који то желе - рекао је Ћеранић. Додао је да је тренутно 65 хирурга на едукацији за лапароскопске операције дебелог црева, а Лапсерб диплому, која је међународног карактера, до сада је добило осам хирурга у Србији.
Директор Опште болнице у Шапцу, која је пре неколико дана добила лапароскпски стуб, Слободан Поповић, захвалио је Министарству што је ту установу укључило у пројекат спровођења лапароскопске хиругије у Србији.
ОБЈАВЉЕНА ЛИСТА НАЈЧЕШЋИХ ИМЕНА У СРБИЈИ: Изненадићете се када видите које ЖЕНСКО име је на трону!
ПРВА ИЗРЕЧЕНА КАЗНА ПО НОВОЈ ОДЛУЦИ О КУЋНОМ РЕДУ: Двогодишње дете трчало по стану, па комшија пријавио
ВЕОМА ОПАСНО ПО ЗДРАВЉЕ! Овај лек користи сваки Србин, а ни не зна колико себи УГРОЖАВА ЖИВОТ!
- Пацијенти у Шапцу ускоро ће имати могућност да се оперису као било где у Европи у најсавременијим болницама - истакао је Поповић. У оквиру пројекта "Лапсерб" спроводи се едукација специјалиста хирургије за област лапараскопске колоректалне хирургије, односно минимално инвазивне хирургије дебелог црева.
Пројекат је незванично стартовао у новембру 2015.године после хируршке радионице у Панчеву, а званично је почео у априлу 2018. године када су министар Лончар и угледни светски хирург у тој области, професор Амџа Парвајз из Велике Британије, потписали споразум о сарадњи. Идеја пројекта "Лапсерб" је да се у целој Србији у општим болницама развије програм лапароскопске колоректалне хирургије.
Пре набавке лапароскопских стубова и пратеће опреме неопходно је да хирурзи прођу обуку у једном од седам тренинг центара: КЦС, КЦ "Војводине", КБЦ "Бежанијска коса" и "Звездара", ВМА и болнице у Панчеву и Ваљеву. До сада је у програм укључено 28 болница од чега су седам тренинг центри.
НАУЧНИЦИ УПОЗОРАВАЈУ: Од ових ЗАРАЗА након ПОПЛАВА здравље вам може бити драстично угрожено! Свету прети катастрова (ВИДЕО)