МАЛИШАНИ У ОПАСНОСТИ! Деца у Србији се играју ОТРОВНИМ ИГРАЧКАМА које изазивају тешка обољења!
Објављена је студија у којој је анализирано 109 играчака и прибора за косу која је показала да је 107 предмета (98 одсто) контаминирано токсичним хемикалијама
Међународне организације ИПЕН, Арника, АЛХем и 17 других европских организација објавили су резултате истраживања који показују да су потрошачки производи укључујући и дечије играчке од рециклиране пластике, контаминирани токсичним хемикалијама, такозваним бромованим успоривачима горења.
То су токсичне хемикалије за које је познато да утичу на рад штитне жлезде и изазивају неуролошке проблеме и поремећаје пажње код деце.
Студија у којој је анализирано 109 играчака и прибора за косу указује да је 107 предмета (98 одсто) контаминирано мерљивим концентрацијама полибромованих дифенилетара (ПБДЕ) и 55 узорака (41 посто) је садржало хексабромоциклододекан (ХБЦД).
Прописана дозвољена концентрација ПБДЕ у производима од нерециклиране пластике је 10 ppm, док је за рециклиране пластичне производе дозвољено 1000 ppm.
- Ендокрини систем деце не прави разлику да ли је играчка направљена од нове или рециклиране пластике када долази до поремећаја његовог рада услед деловања ПБДЕ. Једини начин да се људи заштите од опасних хемикалија из рециклираног отпада је да се затвори токсична пукотина и да се тако опасан отпад држи даље од рециклажних токова - изјавила је коментаришући ове резултате, Јитка Стракова, истраживачица Арнике за ПОПс хемикалије и први аутор студије.
Од производа који су купљени у Србији, лабораторијски су анализиране четири играчке и један предмет за косу, и пронађено је да свих пет производа садрже ПБДЕ од којих два узорка прелазе и концентрацију од 1000 ppm (играчка борбени авион Трансформерс има 1161 ppm и шнала за косу 1494 ppm).
- С обзиром да је Србија, као и остале земље Западног Балкана, у процесу европских интеграција, њено законодавство мора бити усклађено са прописима ЕУ. Како не желимо да имамо производе контаминиране бромованим успоривачима горења, нарочито играчке које се углавном увозе из азијских земаља, спровођење прописа мора бити значајно побољшано, као и систем за мониторинг ПОПс у животној средини, производима и храни. Међутим, политика заштите животне средине и даље није приоритет влада из овог региона; чињеница која се јасно види кроз недовољно финансирање у овој области - изјавила је Јасминка Ранђеловић, програмска координаторка АЛХема, једине организације из Србије која је учествовала у овом истраживању.
Добијени резултати указују да се токсични успоривачи горења који улазе у састав електронског отпада рециклажом даље преносе у нове производе. Ови успоривачи горења укључују супстанце које се налазе на листи Стокхолмске конвенције о дуготрајним органским загађујућим супстанцама (ПОПс) за глобалну елиминацију (ПБДЕ и ХБЦД).
Дечак остављен испред цркве у Чајетини добио име ГАВРИЛО, потрага за родитељима и даље траје (ВИДЕО)
Ову студију су спровеле организације чланице мреже ИПЕН и то на 430 узорака из следећих земаља: чланице Европске уније (Аустрија, Белгија, Чешка, Данска, Француска, Немачка, Холандија, Пољска, Португал, Шпанија, и Шведска) и околне земље (Албанија, Арменија, Белорусија, Босна и Херцеговина, Македонија, Црна Гора, Русија и Србија) од априла до јула 2018 године.
Пратите нас на нашем инстаграму СрбијаДанас.