КЉУЧНА ТРИ ДАНА СУ ПРЕД НАМА! Кошава наставља са јаким ударима, али хоће ли заправо ЗАГАЂЕЊЕ убити људе?
Метеоролог Слободан Совиљ објашњава да ће до 15. децембра југоисточни ветар над Србијом разносити загађујуће материје у ваздуху
На сајту РХМЗ-а рано јутрос објављено је упозорење за ветар олујне јачине, са орканским ударима на југу Баната, али право питање је имамо ли ми икакав бенефит од те кошаве?
Како наводе метеоролози највећи бенефит кошавских дувања јесте у томе што утиче на смањење загађености ваздуха, а након што смо сазнали да су се променили и критеријуми за класификацију загађења суспендованим ПМ честицама, које су најопасније за људско здравље и које су кључни параматер загађења неопходно је знати у коликој опасности смо од загађења и како ће нам то ветар помоћи.
Према најновијем извештају СЗО "Стање глобалног ваздуха 2020", загађеност ваздуха било је четврти водећи фактор ризика за превремену смрт у свету, чинећи скоро 12 одсто свих смртних случајева, са више од 6,67 милиона само у 2019. години. У Србији, према подацима СЗО, само од прекомерне концентрације ПМ2,5 честица превремено умре око 3.600 људи, а више од половине тог броја су прерано умрли становници Београда.
Кошаво, хоћеш ли спасити Србију од загађеног ваздуха?
ЗАШТО СМО ПОД УДАРОМ ОРКАНСКОГ ВЕТРА? Познати метеоролог открива када ће ПРЕСТАТИ ДА ДУВА "кошава"!
Како ваздух у Србији више није загађен? Да ли је КОШАВА РЕШИЛА СВЕ ПРОБЛЕМЕ или је у питању превара?
ДАНАС ЗАХЛАЂЕЊЕ, КИША И КОШАВА! Ево какво нас време очекује до краја недеље
Да кошава повољно утиче на загађење ваздуха примећују и сами становници престонице која у периоду појачаног загађења ваздуха тешко подноси терет смога и дима који се надвије над њом, а какве нам бенефите доноси објаснио је метеоролог Слободан Совиљ.
- Свака кошавска ситуација са јаким или олујним ветром коју имамо ових дана у Војводини, Подунављу и Поморављу доста помаже да се смањи концетрација загађујуће масе у ваздуху. То важи у свим кошавским ситуацијама, док напротив оне ситуације са пољем високог ваздушног притиска и са маглом које је доминирало већином новембра утичу на то да се загађујуће материје дуже задржавају на површинском слоју - појашњава за наш портал Србија Данас метеоролог Слободан Совиљ.
Да није само кошава и ветар веће јачине то што утиче на смањење загађења, приметно је и са првим снегом који као да разнесе сиве честице смога. Метеоролог Совиљ се слаже са тиме и, како каже, падавине такође повољно утичу на смањење загађења.
- Може се рећи и да падавине поспешују смањење концетрације загађујућих материја у ваздуху, до неке мере. Оне јаче падавине практично испирају загађујуће материје из ваздуха - појашњава Совиљ.
Говорећи о метеоролошкој прогнози и њеном утицају на загађење ваздуха која нас очекује у току децембра, метеролог Совиљ за наш портал истиче да се до 10. децембра односно наредна четири дана, очекује јак југоисточни ветар у целом кошавском подручју те да ће повремено бити олујни.
- Очекујемо да до 10. децембра метеоролошки услови повољно утичу на смањење загађења у ваздуху, захваљујући кошави. Од 10. децембра па до 15. децембра југоисточни ветар ће бити умеренији са повременим падавина слабијег интезитета, што значи да ће у том периоду доћи до повећања концетрације загађења али не до оне мере како је то било у новембру - прогнозира метеоролог Совиља.
Свака ситуација са дуготрајним задржавањем магле или облака, а поготово без падавина од неколико дана, како истиче Слободан Совиљ, утиче на то да концетрација загађујућих материја расте у ваздуху.
- До средине децембра нема назнака такве ситуације на подручју Србије - закључује на крају разговора за наш портал метеоролог Слободан Совиљ.