МОРАЋЕМО ДА ПРИМИМО И ТРЕЋУ ДОЗУ? Могућа измена шеме вакцинације у Србији, односи се на ова два цепива
После два и по месеца од почетка вакцинације, још је рано за одлуку у којем размаку би могла да се даје трећа доза, ако нова шема имунизације буде прихваћена.
Део најбројније армије вакцинисаних у Србији, оних који су примили кинеску вакцину, можда ће за неко време морати и трећи пут да заврну рукав и приме додатну, трећу дозу. Исто би могло да важи и за имунизоване "Фајзер-Бионтековим" цепивом. Ове две компаније, као и "Модерна", чију вакцину још немамо, започеле су истраживање које укључује и давање треће дозе заштите против вируса корона. У Уједињеним Арапским Емиратима грађани који нису развили довољну заштиту после прве две, већ су добили и трећу дозу, али још је рано да се говори о њеним ефектима.
ПРЕДЛОГ ДА СЕ МЕРЕ ПРОДУЖЕ ДО 29. МАРТА? Радиће само оно што мора - огласио се др Тиодоровић
БУКТИ ЗАРАЗА У ОВОМ СРПСКОМ ГРАДУ: Свакога дана приме два пута више пацијената него што их отпусте
Велики притисак на Градски завод за плућне болести: Јавља се доста постковид пацијената, ТРОСТРУКО ВИШЕ ПРЕГЛЕДА
За епидемиолога др Радмила Петровића овакав пут ка новој шеми имунизације против ковида 19 очекиван је:
- Чињеница је да се један број људи и после прележане инфекције вирусом корона поново зарази, што указује да вирус не надражује толико организам да ствара антитела и тако развија одбрану - објашњава др Петровић. На основу тога сам претпоставио да ће за шест месеци или годину дана, зависно од имуног одговора, бити потребна и трећа доза вакцине.
После два и по месеца од почетка вакцинације, још је рано за одлуку у којем размаку би могла да се даје трећа доза, ако нова шема имунизације буде прихваћена.
- У овој фази имунизације још не може поуздано да се зна када ће титар антитела развијених имунизацијом почети нагло да опада, а то је параметар на основу којег би се доносила одлука о увођењу треће дозе вакцине и одређивало време за њено апликовање - каже др Петровић.
Засад се, према ономе што су објавили произвођачи, зна да би кандидати за трећу дозу биле особе које имају слабији имунитет на заразе, људи са хроничним обољењима као што су дијабетес, хипертензија, астма, срчане и бубрежне болести...
- То су почетна размишљања, генерално ће се, ако се буде укључивала трећа доза, она припремати за све случајеве где антиген из вакцине не изазива добар имуни надражај - каже др Петровић. - Додатна, бустер доза није новост у имунологији. Рецимо, против хепатитиса Б се увек дају три дозе, а када је слаб имуни одговор и више. Пракса у вакцинологији је да се обично трећа доза даје шест месеци после друге, али се рецимо против беснила вакцина даје на сваких седам дана, што је и минимални размак између два пелцовања, јер се жури да се претекне вирус и спречи да он дође до мозга.
Доктор Петровић каже да имуни одговор на вакцину нема смисла испитивати пре него што прође 28 дана од друге дозе.
- Може да се нађе извесни титар антитела и пре тога, али максимум имуног одговора на вакцину организам даје тек четири седмице након друге дозе - каже др Петровић. - Још не знамо када ће заштитни ефекат постигнут вакцинацијом почети нагло да пада. Све је, међутим, извесније да се једном вакцинацијом, а све вакцине које су се досад појавиле, изузев једнодозне "Џонсон и Џонсон" дају у две дозе, нећемо решити короне.
Извршни директор компаније "Фајзер" Алберт Бурла изјавио је да се нада да ће трећа доза цепива додатно да ојача имунолошки одговор против вируса корона и да помогне у борби и са његовим новим варијантама:
- Верујемо како ће трећа доза да помогне у ефикасности спречавања заражавања од 10 до 20 одсто.