НАША ДОКТОРКА РАЗВЕЈАЛА СВЕ СУМЊЕ: Познато колико ће трајати имунитет после вакцинације
Приоритет за вакцинацију треба да имају категорије које су константно изложене вирусу, попут здравствених и просветних радника, продаваца
Ефекти вакцине против корона нису трајни, али се претпоставља се да имунитет после вакцинације трајати до две године, каже докторка Марија Гњатовић из Института за примену нуклеарне енергије (ИНЕП). Она је навела да остаје да се развије трајнија формула вакцине, уколико се ширење епидемије корона вируса не заустави.
ДОБРЕ ВЕСТИ СТИЖУ ИЗ ЗАПАДНЕ СРБИЈЕ: У Златиборском округу смањен број хоспитализованих
У МОРУ ВЕСТИ О КОРОНИ, СТИЖЕ ЈЕДНА ЛЕПА ВЕСТ! Никад више беба у два највећа породилишта у Србији
АЛАРМ У ЛЕСКОВЦУ: Болница скоро пуна, због короне у креветима и млађи од 30 година
Гњатовићева је рекла да је најважније колико је вакцина безбедна и ефикасна и додала је највероватније да се на тржишту појаве вакцине базиране на примени генетског материјала вируса.
- Постоји и неколико кинеских вакцина произведених на класичан начин са умртвљеним вирусом, док су остале вакцине базиране на РНК вирусу - рекла је Гњатовићева.
Докторка је додала да је могуће да је вирус корона мутирао више од 12.000 пута и објаснила да вируси стално мутирају у природи и да је то уобичајен процес.
- Имамо срећу да овај вирус мутира тако да не изазива значајне промене нити у вирулентности, нити у узроковању теже клиничке слике. Углавном се ради о такозваним неутралним мутацијама, без ефекта на ширење или симптоме болести - објаснила је Гњатовићева, додавши да ниједна вакцина у медицини није ефикасна 100 одсто и да свака има нус појаве.
Вакцине већ резервисане
Докторка каже да су вакцине против ковида-19 већ резервисане и да за Србију неће бити питање коју вакцину да узме, већ која је доступна, као и да је на регулаториним телима да испитају њену безбедност и ефикасност. Како каже, Србија је ће узети доступне вакцине, а нема ништа против да то буду и кинеске.
- Они су тестирали велики број у трећој клиничкој фази, можда не треба експериментисати са новим вакцинама на новом вирусу - рекла је Гњатовићева.
Истакла да приоритет за вакцинацију треба да имају категорије које су константно изложене вирусу, попут здравствених и просветних радника, продаваца...
- Поставља се питање да ли и они који имају антитела треба да приме вакцину - мислим да у неком тренутку треба и они да се вакцинишу јер се до колективног имунитета долази само вакцинацијом - закључила је докторка Марија Гњатовић.