НЕПОЗНАТИ ВИРУС ЈЕТРЕ ПРЕТИ СРБИЈИ! Најугроженија су ДЕЦА, а још се не зна како се преноси
Не припада ниједној до сада познатој врсти хепатитиса, а није утврђено шта га тачно изазива
Светска здравствена организација (СЗО) саопштила је да је пријављен најмање један смртни случај повезан са епидемијом недовољно познате болести јетре која погађа децу у Европи и Сједињеним Државама. До сада је забележено око 170 случајева овог "акутног хепатитиса непознатог порекла", а болест се најчешће јавља код деце од месец дана до 16 година. Чак у 17 случајева неопходна је трансплантација јетре. Први случајеви забележени су у Великој Британији, где је оболело 114 деце.
- Још није јасно да ли је дошло до пораста броја случајева хепатитиса или повећања свести о случајевима хепатитиса који се јављају очекиваном динамиком, али остају неоткривени - наводи се у саопштењу СЗО.
НИ ПОСЛЕ ПРЕЛЕЖАНЕ КОРОНЕ ОВА ЧЕТИРИ СИМПТОМА НЕ ПРОЛАЗЕ: Ове здравствене проблеме пацијенти пријављују годину дана после КОВИДА
УЖАС У КРАГУЈЕВЦУ! Стравична ватрена стихија прогутала фарму, унутра било 3.000 пилића
Стручњаци тврде да ово обољење може бити повезано са вирусом који најчешће изазива прехладе, али и додају да су истраживања у току. Иначе, аденовирус је откривен код најмање 74 од 169 заражене деце, и то углавном аденовирус тип 41, при чему је најмање 19 деце имало истовремено и коронавирус.
- Иако је аденовирус тренутно једна хипотеза за основни узрок, то не објашњава у потпуности тежину клиничке слике. Инфекција аденовирусом типа 41 раније није била повезана с таквом клиничком сликом. Аденовирус тип 41 обично се манифестује дијарејом, повраћањем и грозницом и често је праћен респираторним симптомима - објашњавају стручњаци.
Педијатар Саша Милићевић сматра да је забрињавајуће то што овај хепатитис не припада ниједној од познатих група, као и што се још увек не зна прецизно на који се начин преноси.
- Необично је што не припада ниједном од ових врста хептитиса А, Б, Ц, Д и Е, а није јасно ни шта га изазива. Могуће да је разлог аденовирис тип 41, који иначе изазива прехладе и дијареје код деце. Била је идеја да је можда и ковид 19 узрочник, јер велики број деце која су добила хепатитис нису вакцинисана против ковида - каже он.
- Ако је изазван аденовирусом, могуће је да се преноси прљавим рукама, али се поставља питање зашто се негде јави а негде не. Хепатитис Б и Ц се преноси убодом, а хепатитис А прљавим рукама. Међутим, овај тип не припада ниједном од њих. Тако да се још увек не зна тачно како би могао да се преноси - каже он.
Интересантно је то да клиничка слика одговара класичном хепатитису код деце.
- То су жуте беоњаче, жућкаста кожа и малаксалост. Некада се деси да је столица бела, а мокраћа тамнија, као пиво. Ако родитељи виде ове симптоме код деце, треба одмах да се обрате педијатру.
Међутим, Милићевић додаје да се код неке деце симптоми уопште не јаве, тако да прележе вирус без икаквих посебних тегоба.
- Код неке деце све прође непримећено. Ако жутило на беоњачама није јако изражено некада се то и не примети, а може да прође и без икаквих симптома - каже он.
На питање да ли ће овај хепатитис доћи до Србије, с обзиром на то да је већ присутан у Румунији, доктор каже да се нада да неће.
- Надам се да неће, али реална шанса постоји. Нарочито због тога што ће људи због празника долазити у нашу земљу - закључио је доктор Милићевић.