"Ни најстарији житељи овог краја не памте такву бујицу" Пиротски крај, још увек збраја штете од поплава
Управник парка природе "Стара планина" Дарко Ђорђевић, каже да је највише штета направљено низводно од старопланинског села Рсовци
Од незапамћених бујичних вода које су протеклих дана запљуснуле пиротски крај, још увек се збрајају штете. Осим поплављених домаћинстава, појединих индустријских погона, ораница у приобаљима река, знатне штете причињене су и у излетиштима у кањону Височице, али и Јерме.
У НАРЕДНИМ ДАНИМА СЛЕДЕ РЕЗУЛТАТИ НАШЕГ ПОНАШАЊА: Повећава се ризик од заражавања! Нови сој додатно ремети планове?
ДОЛАЗИ НАМ ТЕМПЕРАТУРНИ ШОК: Снег ће се истопити готово свуда у Србији, а онда у недељу следи тотални обрт
Како нам се догодио Мика? И како да нам се не догоди поново? Годинама без последица вређао нашу децу
Управник парка природе "Стара планина" Дарко Ђорђевић, каже да је највише штета направљено низводно од старопланинског села Рсовци. У поменутом селу је поприлично оштећен бетонски мост, тачније његов средњи стуб кога су оштетила стабла. Тим мостом се прелази Височица и стиже на десну обалу реке изнад које је чувена пећинска црква Светог Петра и Павла, позната по фресци Ћелавог Исуса, насталој у 13. веку.
Јесенас направљен пешачки мост, неколико километара низводно према Паклештици у Владикиним плочама је однет јер је бујица поткопала и буквално ишчупала огромну камену стену на коју је један крај 16 метара дугачког моста био наслоњен. Конструкција је уништена и највећи део је однет даље кањоном Височице. Штета има и низводно, али и узводно од Рсоваца, али су овде несумњиво највеће.
У специјалном резервату природе "Јерма", истоимена река која је причинила велике штете у местима од Петачинаца до Сукова и према Ракити, на неколико места је потпуно уништен излетнички мобилијар, који је био на приличној удаљености од десне обале реке Јерме.
- Ни најстарији житељи овог краја не памте такву бујицу. На три локације оштећени су сеници, клупе, и остали мобилијар који се подразумева. Штета је огромна и све што смо направили протеклих година је буквално уништено. Висина наноса, талога и корења на појединим местима је и преко метар, а има пуно нанетих стабала, грања и осталог што излетишта чини непрепознатљивим. затрпани су или тешко оштећени и приступни путеви. Уз много рада и труда обновићемо све уништено - каже Ђорђевић.
Братислав Златков, директор Туристичке организације Пирот, која успешно сарађује са Парком природе, каже да је остао само мобилијар на вишим локацијама, око Завојског језера, у селима Гостуша, Покровеник, а да је страдао мобилијар од места Топлове код Суковског манастира, и код села Власи.
Оштећена излетишта ће се делимично санирати из властитог пословања, али и у сарадњи са надлежним Министарством, како би била спремна за наредну сезону. У околини Пирота има преко 30 уређених локација са 150 постављених сеника, клупа и осталог што се обично монтира на излетиштима.