НИЈЕ СВЕЈЕДНО КОЈОМ НОГОМ ПОЛОЖАЈНИК ПРЕЂЕ ПРАГ! Ево како да га дочекате на Божић и шта све мора да унесе у кућу
Положајник долази сам или је унапред одређен зато што се сматра срећним човеком.
Дошао нам је и најрадоснији празник. Оне које је малер пратио током протекле године, искрено се радују Божићу и сматрају га као нови почетак свог живота.
СТАРИ СРПСКИ ОБИЧАЈИ ЗА БАДЊЕ ВЕЧЕ: Пре него што одете на спавање, обавезно урадите ове ствари
ДОНОСИ ЛИ НАМ БОЖИЋ БАТА СНЕГ? Данас захлађење са кишом, до краја недеље могуће ПРВЕ ПАХУЉЕ у овој години!
ОВАКО СЕ ПРАВИЛНО СЛАВИ БОЖИЋ: Најрадоснији хришћански празник обележава се најлепшим верским обичајима
Положајник, или Полаженик, у неким крајевима и Радован, је ритуални гост, први посетилац који долази у кућу једном годишње током зимских празника, у периоду од Митровдана до Богојављења (празника Три краља), и верује се да, доноси домаћинству срећу, родност и богатство. Обред је познат код Словена карпатско-балканског ареала - Украјинаца, Пољака, Словака, Словенаца, Срба, Хрвата, Бугара.
Одрасли мушкарац, понекад и мушко дете, а у неким крајевима источне Србије положајник може бити и девојка или жена за коју се иначе сматра да је срећна. Положајник долази сам или је унапред одређен зато што се сматра срећним човеком. Већ код своје куће положајник се нарочито припрема. Он тамо не једе, јер ће се ритуално омрсити у кући коју полази, узима нарочито спремљен полазнички колач који ће дати домаћици, вина или ракије за домаћина, нешто металног новца којим ће даривати бадњак или огњиште, и пшенице у рукавици.
Идући кући коју ће полазити, избегава сусрете, јер не сме никоме честитати док не стигне до одређене куће. Када стигне пред кућу, закорачи преко прага десном ногом, затим, честитајући, проспе пшеницу по кући, а у исти мах неко од укућана, обично домаћица, њега поспе пшеницом или сваковрсним житом.
Домаћин дочекује положајника на вратима и посипа га житом, овај му узвраћа говорећи: "Добро јутро и срећан вам Божић!" Уобичајени одговор је: "Све ти срећно и честито било!".
Негде положајник превеси повесмо преко кућних врата, па затим прилази огњишту и гранчицама од бадњака или нарочитим чаркачем (негде ватраљем) који га спремљен чека пред кућом чарка по бадњацима и огњишту, да би што више варнице врцале, и при томе пожели да буде толико оваца, говеда, коња, крмака, кошница, новаца, чељади, среће и напретка колико је варница. Положајник и помера бадњаке унапред (три пута) ради напретка, па затим ставља новац на бадњак или на огњиште.