КОРОНА УНАКАЗИЛА "СРПСКИ ВУХАН" Језива статистика, најгоре је било у новембру 2020. године (ФОТО)
Дешавало се да буде и по десет сахрана у дану
У новембру прошле године на четири гробља у Новом Пазару сахрањено је 48 особа, док је у новембру ове године за првих 15 дана у месецу већ покопано 43. Како је казао руководилац Погребне службе и зеленила Адис Салковић, тај ће број овога месеца вероватно у многоме надмашити прошлогодишњи.
Гастроентеролог објашњава: Ако имате проблема са НАДИМАЊЕМ, ово је решење!
ЗАСТОЈ НА ГРАНИЧНИМ ПРЕЛАЗИМА: Теретњацима треба мало дуже да изађу из Србије, чека се и по четири сата
КРИЗНИ ШТАБ ПООШТРАВА МЕРЕ? Ово су теме које ће се разматрати - посебан фокус на скијалишну сезону
- У октобру прошле године било је 52 преминулих, а ове године у октобру, то је њих 84 - казао нам је.
Према подацима којима располаже, на Великом гробљу где се сахрањује муслимански живаљ, у октобру ове године покопане су 22 особе, а на Газилару, такође муслиманском гробљу, чак 52. На православним гробљима Шестову и Петрова црква, њих шесторо, односно четворо, тим редом.
У првој половини новембра ове године такође, од 43 троје покопаних, поново је највише муслимана, који су у том граду уједно и процентуално најзаступљенији део становништва. Како нам је Салковић казао, на Великом гробљу сахрањена је 21 особа, а на Газилару 17. На преостала два гробља сахрањено је петоро, од чега двоје на Шестову, а троје на гробљу Петрова црква.
Нема званичне потврде колико је од броја сахрањених преминуло од последица корона вируса, те је реч о броју укупно преминулих на територији града за наведене периоде.
Иако подаци показују да број преминулих ове јесени расте, те да је порастао у односу на исти период прошле године, у другом таласу епидемије корона вируса Нови Пазар бележио је још већи број сахрана. Према неким информацијама из јуна прошле године, тог месеца у Новом Пазару било је сахрањено чак 104 особе.
Како су тада говорили, дешавало се да буде и по десет сахрана у дану, те да су радници са муком постизали да ископају раке.
Управо у другом таласу епидемије корона вируса, који се трајао прошлог лета, најпогођенија су била места на југозападу Србије - Нови Пазар, Сјеница, Тутин. Тада је у новопазарску болницу стигла и помоћ - кадровска и у виду неопходне медицинске опреме. Извршена је и промена на челу болнице, а у "српском Вухану", како је тада назван, ново овогодишње разбуктавање умањено је мером забране обележавања прослава, што је била прва таква мера у Србији на почетку четвртог таласа.
Градски штаб за ванредне ситуације у Новом Пазару донео је наредбу којом се забрањује организовање породичних весеља у угоститељским објектима. Ту спадају свадбе, банкети, бабине, крштења, журке у хотелима, мотелима, ресторанима, кафићима... Наредба ступа на снагу од понедељка, 13. септембра и биће на снази док се епидемиолошка ситуација у граду не побољша, писали смо 9. септембра ове године.
Тога дана у ОБ Нови Пазар забележена су два смртна случаја, једне особе из тог града и једног становника Тутина.