Нови земљотрес: Љуљао се регион, у Србији серија потреса изазвала страх и панику - ускоро можемо да очекујемо јачи удар?
Сеизмичка активност све учесталија.
Данас, 29. новембра 2024. године, у 9:44 по локалном времену, регистрован је земљотрес јачине 2,3 степена по Рихтеровој скали на територији Бугарске. Епицентар потреса забележен је близу Софије, док је дубина била занемарљива, што указује на површан потрес.
Иако су земљотреси овог интензитета често неприметни, могу изазвати благу узнемиреност становништва, нарочито у урбаним срединама. Регија Бугарске иначе бележи сличне потресе ниског интензитета, док се јачи земљотреси, попут оног из 2019. године јачине 5,7, дешавају знатно ређе.
Серија земљотреса у Србији, сеизмолог открио да ли има разлога за страх
Сеизмолози су у последње време регистровали потресе у Крагујевцу, Доњем Милановцу, Лесковцу, Рашкој области... чија јачина није прелазила четири степена по Рихтеру. Иако се ови потреси сврставају у категорију слабих, њихова учесталост изазива забринутост међу грађанима, јер подсећају на претходне сеизмичке активности које су погађале наш регион.
Најјачи забележени земљотреси у Србији достизали су јачину од шест степени Рихтерове скале, а према подацима сеизмолога, таквих је било око четрдесет у последњих сто година. Ове бројке истичу да су снажни земљотреси ретки, али потенцијално разорни.
Током протекле године, широм Србије регистровани су мањи потреси, који нису изазвали значајнија оштећења, али су унели немир међу грађане. Страх од могућег јачег потреса расте, нарочито због учесталих сеизмичких активности које многи доживљавају као потенцијални увод у снажнији земљотрес.
Иако стручњаци наглашавају да је немогуће прецизно предвидети земљотрес, грађанима се саветује да буду припремљени и да прате упутства надлежних институција како би ризик био минимализован.
Др Ана Младеновић са Рударско-геолошког факултета у Београду објашњава да земљотреси представљају ослобађање енергије накупљене у земљиној кори, а да та енергија може долазити из различитих извора.
- Нама је најближи извор на обали Јадранског мора. Дешава се да се Јадранска плоча судара са подручјем Динарида. Сваки пут када се деси земљотрес у окружењу, по мало те енергије дође и до нас. Срећом, доста смо далеко од подручја где се ствара енергија и нема много активних раседа - каже Младеновићева.
Има ли разлога за бригу?
Најјачи земљотреси у Србији били су до шест Рихтера и таквих је регистровано четрдесетак у последњих сто година.
Када је регион у питању, било их је и до седам јединица Рихтера и то је максимум за наше подручје.
- С обзиром на то да су у претходном периоду на територији Србије регистровани земљотреси који спадају у категорију слабијих и умерених, нема разлога за бригу. Већина њих је регистрована искључиво инструментално. Подсећају, ипак, да се у будућности могу десити јачи земљотреси и да се за њих адекватно припремимо - истиче директор Републичког сеизмолошког завода Дејан Валчић.
Младеновић: Од земљотреса можемо да се штитимо у два правца
- Први је тај како градимо објекте у којима живимо. Код нас постоји закон где се примењује сеизмичка градња. Ако га сви поштују, онда нема потребе да се брину да ли ће њихови објекти издржати могуће земљотресе. Са друге стране, у тренутку када се дешава земљотрес, потребно је да останемо смирени, да се штитимо да нам нешто не падне на главу, не трчимо низ степенице, не возимо се лифтом и не искачемо кроз прозор - указује Младеновићева.