Одмах проверите ОВО У СВОМ ПАСОШУ јер могли би да вас врате са границе чим кренете на одмор!
Водите рачуна
Већини грађана Србије у наредних годину дана истећи ће биометријски пасоши чије је увођење у Србији почело пре тачно десет година, колики је и рок њиховог важења. То је створило велике гужве на шалтерима, а све су шансе да ће оне бити све веће и веће како се лето приближава.
Већина првих биометријских путних исправа издата је између 2009. и 2010. године, што значи да им рок истиче ове и наредне године.
Зато погледајте када вам истиче пасош и не дајте се заварати ако видите да истиче за шест месеци, јер то не значи да толико дуго уз помоћ овог документа можете да путујете.
Готово све европске земље имају исто правило - у њих може да уђе само путник чији пасош важи најмање три месеца, док за егзотичније земље иде и до шест месеци. Само дан мање од овог рока довољан је разлог да вас, без даљег објашњавања, врате са границе, или вам одбију чекирање давно купљене авионске карте.
Поштени Нишлија "ВРАТИО" новчаник са 50.000 евра! Касније ПРИЗНАО да је био празан! Нови детаљи још занимљивији!
ПАЗИТЕ СЕ, ПОЧЕО ЈЕ ВРБОПУЦ! Једну ствар морате да урадите да бисте имали СРЕЋЕ!
МА КАКВО ПРОЛЕЋЕ, ово је ПРАВО ПРАВЦАТО ЛЕТО! Уживајте у ТОПЛОМ викенду, али се СПРЕМИТЕ за ТЕМПЕРАТУРНИ ОБРТ од понедељка
- Почетком марта сам ишао да закажем термин за подношење захтева за замену пасоша, добио сам 22. април. Гужве су огромне, не може да се дише, а на пасош могу да чекам два месеца, тако да се сада плашим да ми је путовање које сам планирао почетком јуна под знаком питања - прича Слободан П.
У Министарству унутрашњих послова кажу да предузимају све неопходне мере како би се послови издавања биометријских докумената одвијали брзо и несметано.
- У овом периоду, услед истека рока важења путних исправа, повећан је број захтева грађана за издавање путних исправа - потврђује МУП.
Грађани имају могућност да путем портала "Е-управе" закажу термин за подношење захтева за издавање путне исправе за наредних 60 календарских дана. Такође, полицијски службеници примају и захтеве који нису на овај начин заказали термин за издавање личних докумената, у циљу остваривања права свих заинтересованих грађана да прибаве путну исправу.
А да ли, за сваки случај, можемо сада да мењамо пасош коме рок истиче за више од пола године?
- Законом о путним исправама регулисано је да се лицу које поседује пасош чији рок важења није истекао на захтев може издати нова путна исправа ако је иста попуњена, затим уколико је оштећена или дотрајала, па не може да служи својој сврси, уколико је дошло до промене личних података имаоца путне исправе, ако фотографија на путној исправи не одговара изгледу лица, као и уколико страна држава одбије да изда визу и регулише боравак, јер преостали рок важења путне исправе износи мање од шест месеци - објашњавају у МУП-у.
ЗАШТО СЕ НИКАДА НЕ НАЗДРАВЉА ВОДОМ? Иза овог обичаја се крије ЈЕЗИВО веровање
ПРВА ДЕТАЉНА ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ И ЛЕТО! Лепо време је почело, али не радујте се унапред!
КУПИО ЈОЈ ЈЕ ПРСТЕН ЗА 2.000 ДИНАРА: Србин преко Фејсбука упознао девојку са Филипина и сад се бори за њихову љубав!
Грађани којима је до истека рока важења пасоша остало дуже време, могу се обратити захтевом за издавање новог пасоша организационој јединици овог Министарства по месту пријављеног пребивалишта, односно боравишта на територији Републике Србије, наводећи том приликом околности конкретног случаја, а које оправдавају захтев за издавање нове путне исправе.
На шалтере су похрлили и житељи из дијаспоре којима је много једноставније да захтев за нови пасош предају у Србији, него у конзулату Србије у земљи у којој живе.
ПРОЦЕДУРА ЗА ЗАМЕНУ ПАСОША
Документа потребна за вађење новог пасоша су важећа лична карта, пасош чији је рок истекао, доказ о уплаћеним накнадама од 3.000 и од 600 динара и доказ који потврђује разлог хитности, уколико се захтева брзинско издавање путне исправе.
Надлежни су дужни да прибаве уверење о држављанству и извод из матичне књиге рођених, али грађани могу и сами да их прибаве, уколико им не одговара прибављање података по службеној дужности у року од 15 дана, а како би њихов захтев био решен у што краћем року.