ОБОЖАВАТЕ ПЛАНИНЕ, АЛИ НЕ УМЕТЕ ДА СЕ ЧУВАТЕ? Погледајте ових шест важних правила која вам могу САЧУВАТИ ЖИВОТ
Из Горске службе спасавања кажу да је ово велики изазов за њихову службу јер се људи губе или повређују приликом шетње по планинским стазама
У последњих неколико недеља приметан је све већи број људи на планинама у Србији, чак и на оним које никада нису биле посебно занимљиве туристима. Највише је рекреативаца, који се не припреме како треба и немају искуства у планинарењу, па долази до проблема.
КИЛОМЕТАРСКА КОЛОНА НА АУТО-ПУТУ: Недеља поподне и радови довели до кркљанца (ФОТО)
"БЕОГРАД ЈЕ УПОЗОРЕН": У Панчеву било сунчано, а пре појаве тамних облака зачуо се СНАЖАН ПЉУСАК (ВИДЕО)
ГРАД ЗАХВАТИО АУТОПУТ МИЛОШ ВЕЛИКИ: Око 20 возила паркирало се у зауставној траци, возачи чекали да прође невреме
Неприпремљеност је највећи проблем за рекреативце, јер рецимо активни планинарски клубови имају наставну обуку за своје чланове. Због тога се многи који то нису учили, врло лако изгубе.
Кад изгубите стазу, онда можете бити у проблему. Никада није реч о само једној, већ се ради о читавом низу грешака које се везују једна за другом. Врло често се људи запричају или фотографишу и знакови се изгубе. Јер када нађете један, морате тражити и други знак. У супротном, преостаје да се једино позову спасиоци.
- Неуобичајено је да имамо толико интервенција у само једном викенду. Ово је подигло аларм. Пуно је људи на планинама и ово је појачана ситуација - каже Недељко Пештерац, начелник станице ГСС у Крушевцу.
Из Горске службе спасавања кажу да је ово велики изазов за њихову службу јер се људи губе или повређују приликом шетње по планинским стазама. Зато и апелују на све људе да се добро припреме ако одлазе на планину, обавезно понесу адекватну одећу, воду, храну. Кажу да пре сваког планинарења треба добро проучити рејон по коме се планира кретање, као и да би било добро обавестити некога од породице и пријатеља куда се отприлике планира шетња и обилазак планинских стаза.
- Многи који знају неког из планинских крајева одлуче да оду баш тамо. А стазе нису маркиране или су зарасле. Веома је важно имати мобилни са пуном батеријом. Јер у случају да се особа изгуби, информације као што је ГПС локација спасиоцима знатно олакшавају потрагу и скраћују време. Иначе, координирамо са полицијом и ватрогасцима. Ми њих, али и они нас обавештавају о томе шта се дешава. Али сарађујемо и са другим службама - каже овај спасилац.
А планине никада нису биле пуније у летњем периоду. На Копаонику, Старој планини, Тари..., па чак и на оним планинама у Србији на које би ишли само прави заљубљеници у природу, тражи се кревет више.
Тара овог лета као никада раније врви од туриста, пуни су и хотели и приватни смештај, на сваком терену иоле погодном за камповање су разапети шатори, али за дивно чудо, нико из те незапамћене масе, вођен зовом густих шума и дивљине планине, није залутао и изгубио се.
Иван Илић, шеф Службе чувара заштићеног подручја Националног парка "Тара", каже да се због великог броја гостија и опасности од пожара који могу да избију услед отворене ватре раде појачане контроле.
Домаћи туристи, како каже Илић, склонији су да џиповима и квадовима крену у дубину планине необележеним ловачким и шумским путевима и ту се заглаве. Чувари Националног парка, напомиње Илић, нису шлеп-служба, али опет имају људску обавезу да притекну у помоћ таквима, па или сами излазе на терен или шаљу некога ко би трактором могао да извуче заглављено возило.
- Број гостију на Тари превазилази све њене капацитете, гужве се праве на најатрактивнијим видиковцима и језерима Заовине и Перућац. Немамо уређен камп, али је дивљих кампова пуно. Неки кампери одседну на приватним ливадама и на крајевима шума, никоме се не јаве, нису обавештени куда је се препоручљиво кретати, па је велика могућност да се изгубе. Наша је препорука да сви који дођу на Тару сврате у инфо-центар, јаве да су ту, узму мапу и придржавају се обележених стаза - каже овај чувар.
Један од проблема за планинаре, па чак и оне озбиљније и искусније, могу представљати и змије. У ово доба године оне су изузетно активне.
- Понесите адекватну одећу, довољно воде и хране
- Добро проучите рејон по коме се планира кретање
- Обавестити некога од породице и пријатеља где ћете ићи
- Имајте мобилни са пуном батеријом
- Узмите мапу и пратите је
- Информишите се у инфо-центру тог места
ГРАД ЗАХВАТИО АУТОПУТ МИЛОШ ВЕЛИКИ: Око 20 возила паркирало се у зауставној траци, возачи чекали да прође невреме
СТРАХОВИТО НЕВРЕМЕ У ЧАЧКУ! ГРАД ВЕЛИЧИНЕ ЛЕШНИКА ПОГОДИО ОВЧАР БАЊУ: Причињена велика штета на усевима (ФОТО)
ДОБРОДОШЛИ НАЗАД! ЛЕПА ВЕСТ СТИЖЕ СА ЗЛАТАРА: Након шест деценија јелени се вратили на ову планину (ФОТО)
РОДИТЕЉИ МОРАЈУ ЈЕДНО ЗНАТИ ПРЕ СЕПТЕМБРА! Кон упутио деци ДВА НАЈВАЖНИЈА САВЕТА пред полазак у школу
БЕНЗИНСКЕ ПУМПЕ ЗАМЕНИЛЕ КАФИЋЕ: Због све чешћег окупљања грађана, донета је ХИТНА НАРЕДБА!