Такође, предвиђена је и мера карантина за све из дијаспоре који буду долазили у Србију. Ове мере, како је закључено, морају бити усаглашене са важећим правним актима.
Чека нас једна од најтежих седмица, везано за број заражених и умрлих од коронавируса.
Једна од главних тема на седници кризног штаба била је режим уласка у земљу наших грађана који живе у иностранству. Уз то, стање у школама и вртићима, али и могућност да већ наредни викенд Србија дочека закључана уколико бројке заражених и умрлих наставе да расту оваквом брзином.
ТЕШКА ДИЛЕМА
Пред лекарима и представницима Владе с премијерком Аном Брнабић на челу која председава штабом нашло се пет тема.
Позитивно 40% тестираних
- заражено 6.224
- (45 више него дан раније)
- тестирано 17.093
- (1.585 више него дан раније)
- умрло 55
- укупно умрло 1.604
- на респиратору 253
- (један више него дан раније)
- хоспитализовано 7.338
- (82 више него дан раније)
- за 24 часа
Која је прва, најавио је практично у Крушевцу, где је посетио радове на новој КОВИД болници, председник Александар Вучић:
- Предстоји нам једна од најтежих седмица. Подсећам да се кризни штаб састаје. Ако затворимо све, не знам од чега ћемо било шта да платимо - поручио је Вучић, али потом на крају обраћања додао:
- Уколико будемо морали да затварамо, а очигледно се ближимо томе, пронаћи ћемо начин како да угоститељству и туризму помогнемо. Да ли кроз плаћање још једног минималца или већ некако, видећемо, иако то није лако. Када кажемо да немамо више ништа, увек смо ми мало уштедели за црне дане.
Вучић је рекао и да ће надлежни послушати и прихватити све одлуке и препоруке штаба, али је чланове тог тела замолио за разумевање јер, каже, држава мора да плати и болнице и плате и пензије, које жели да повећава.
Мањи број полазака у превозу
У Београду је од синоћ смањен број полазака на 74 градске линије у периоду од 18.30 до 20 сати, док ће од данас број полазака бити редукован и на 11 линија приградског и локалног превоза, и то после 20 сати. То је одлучено на основу снимања попуњености возила градског превоза, наводи се у саопштењу Секретаријата за јавни превоз.
Како се наводи, снимање градских линија јавног превоза на територији Београда вршено је 26. и 27. новембра на 15 локација у граду у периоду од 18 до 21 сат, а паралелно са тиме и анализа података попуњености возила у периоду од 23. до 27. новембра.
Снимањем је обухваћено укупно 119 линија јавног градског превоза путника.
Анализом снимљених података установљено је да у периоду од 18 до 18.30 сати проценат попуњености возила јавног градског превоза износи од 40 до 50 одсто, а да након тог периода значајно опада.
Што се тиче короне још има довољно болничких капацитета за све КОВИД пацијенте, али ако се настави заражавање овим темпом, можемо доћи у ситуацију да их не буде довољно, упозорава директор Инфективне клинике КЦС др Горан Стевановић.
У Румунији чак 138 мртвих
Црна Гора: За 24 сата од 1.360 узорака тестираних на коронавирус регистровано 427 новопозитивних. Пријављено је још шест смртних исхода
У Румунији 3.826 новозаражених, 138 преминулих
Румунија: Потврђено 3.826 нових случајева, а преминуло 138 особа
БиХ: У последња 24 сата пријављено је 59 смртних случајева и 518 новозаражених особа
Словенија: Оболело 428 људи, преминуо 51 пацијент
Хрватска: У последња 24 сата преминуле 74 особе, уз 1.830 новозаражених
Мађарска: Чак 5.595 новозаражених, још 151 особа умрла
Бугарска: У последња 24 сата забележено 796 нових случајева, преминуло је 65 особа
С. Македонија: Преминула 32 пацијента, 820 нових случајева
ИМА КАПАЦИТЕТА
Он је навео да се пацијенти прераспоређују у болнице у Србији према тежини клиничке слике, могућностима транспорта и расположивим капацитетима.
- Капацитета има довољно, али нису неисцрпни. Ако се настави овај тренд заражавања, можемо доћи у ситуација да их не буде довољно - рекао је Стевановић, након састанка министра здравља са директорима КОВИД болница.
Он је апеловао на грађане да поштују мере - да смање контакте, носе маске и одржавају дистанцу.
Стевановић је подсетио да је на локалним самоуправама да прате ситуацију и праве процену у својим срединама, те да могу тражити увођење нових мера, које нису на снази на републичком нивоу.
Руска вакцина сасвим ОК
Руска вакцина против КОВИД-19 спутњик-В не садржи компоненте које се користе за микрочиповање људи, изјавио је директор Института за трансплантациону медицину и биотехнологију универзитета "Сеченов" Вадим Тарасов.
Према његовим речима, технологија увођења чипова кроз вакцину тренутно не постоји.
- Наравно, није било никаквог чиповања, ништа слично није рађено - навео је он и додао да је то у основи немогуће јер као део стварања вакцине тренутно ништа тако слично не постоји - рекао је Тарасов и додао:
- Вакцина није ништа више него вакцина која је направљена на познатој платформи из познатих елемената која не могу да врше чиповање или да започну било какве завереничке радње.
- Ми, здравствени радници, не можемо да наређујемо нове мере. Мере које су уведене, и поред тога што се не спроводе идеално, дају одређене резултате. Док се сви заједно не укључимо у ову причу, имаћемо проблем - закључио је Стевановић.