"ОНИ КОЈИ ОДУ НА ПРОСЛАВУ, НЕКА ОЧЕКУЈУ ДА ЋЕ БОЖИЋ ПРОВЕСТИ У БОЛНИЦИ" Стиже нови талас короне са Новом годином? Струка ЗАБРИНУТА
О новој варијанти још се не зна много, али је познато да се брже шири од делта соја
Смањује се број новоинфицираних вирусом корона у Србији и делује као да се епидемијска ситуација полако смирује, али лекари страхују да то неће дуго трајати и да нас већ после Нове године чека нагли пораст броја заражених, посебно зато што је и у Србији регистрована нова варијанта вируса омикрон.
"ЧУО СЕ САМО ПЛАЧ И НАРИКАЊЕ" Етнолог разоткрио ПРАВУ ИСТИНУ: Овако изгледа језиви обичај раскидања ЦРНЕ СВАДБЕ
ЕПИДЕМИОЛОГ УПОЗОРАВА: Улазимо у пети талас пандемије, бројке ће само да расту
МИСТЕРИЈА НЕСТАНКА ЈОВАНЕ! Те вечери ништа није било неубичајено, расписана потерница (ФОТО)
О новој варијанти још се не зна много, али је познато да се брже шири од делта соја, као и да је клиничка слика блажа. Међутим, нова варијанта се сада шири међу млађим људима, а питање је шта ће се десити када омикрон почне да се шири и међу старијима.
Епидемиолог Радмило Петровић упозорава да епидемиолошки ризик представља долазак на одмор српских држављана који раде у иностранству, али и масовна прослава Нове године у угоститељским објектима. Сматра да нас већ после Нове године чека "експлозија" броја заражених.
- Сада је повољна ситуација, али то неће дуго трајати. Предстоје нам новогодишњи и божићни празници, а међу српским држављанима који долазе на одмор сигурно ће бити и оних који су заражени вирусом корона и новом варијантом омикрон - каже Петровић за Euronews Србија.
Епидемија, како наводи, предуго траје, грађани су жељни опуштања и прослава, а то може "скупо да нас кошта" већ у првој половини јануара. Предстоји нам прво католичко Божић, затим Нова година, православни Божић, српска Нова година, када ће се људи више дружити, а то представља и ризик за преношење вируса. Петровић пак, највише страхује од масовне прославе Нове године.
Ризик организована прослава Нове године
- Стално понављам да сви који се одлуче да Нову годину чекају у ресторанима, кафићима, морају бити свесни да ће неки од њих православни Божић дочекати у ковид болници, а један број ће завршити и на респиратору већ око српске Нове године - упозорава Петровић.
Сматра да је једина добра ствар што ће ђаци од 31. децембра бити на распусту, те неће бити преношења вируса у школама.
На опрезност током празника позвала је и вирусолог проф. Тања Јовановић са Медицинског факултета и чланица Кризног штаба за борбу против вируса корона.
Она је недавно за Euronews Србија навела да долазак српских држављана из иностранства представља ризик, али не само због вируса корона, већ и због преношења вируса грипа који је детектован у Србији, али се није до сада значајно раширио.
- Забрињава и то што се мере не поштују. У превозу се не носе маске, посебно млађи. Као да се ништа не дешава - навела је она и позвала је све грађане да се вакцинишу и тако заштите себе, али и друге.
Омикрон у свету
Омикрон је потврђен у више од 100 земаља света, а у неким је већ постао доминантан сој. Још има доста непознананица око нове варијанте, али се зна је да се брже шири од делте, као и да има и блажу клиничку слику.
Оно што посебно брине је чињеница да омикрон има највише мутација на спајк протеину, делу вируса који је задужен за улазак у организам човека. Такође, има могућност да заобиђе имунитет, стечен природним заражавањем или вакцинацијом. То значи да они који су прележали болест или су вакцинисани могу да се заразе. Међутим, оно што је неспорно јесте да вакцина, посебно бустер доза штити од тешких форми болести.