ОПАСНА ЗАБАВА: Деца масовно посећују наргила барове
Поражавајућа чињеница
Пушење наргиле све је популарније међу младима у Србији. Подаци показују да девет одсто младих између 13 и 15 година, и то у истом проценту девојчице и дечаци, користи наргилу. Осим што је законом забрањено за малолетнике, стручњаци упозоравају – сат времена коришћења наргила једнак је штети од 100 попушених цигарета.
Прочитајте и:
Егзотична атмосфера, опуштајућа музика, мешавина различитих ароматичних укуса – чине наргила барове привлачним местом за окупљање младих.
- Младима је нарочито интересантно зато што је то нешто што њихови родитељи нису радили, тако да та потреба за новином и за нечим што је посебно и другачије, која је иначе иманентна младости, чини ово веома атрактивним - каже психијатар Невена Чаловска.
Атрактивно, али, тврде надлежни, веома опасно по здравље.
- Због тога што је наргила направљена тако да истовремено сагорева дуван, или чак и ако није дуван, већ неки други производ, сагорева и угаљ. То је изузетно штетно, и концентрације су много више него код пушења цигарета. Без обзира на то што пролази кроз воду, сви ти штетни састојци се задржавају и удишу - каже Срмена Крстев из Комисије за превенцију употребе дувана.
Удисањем ароматичног дувана у само једној сеанси, апсорбује се количина угљен-моноксида четири до пет пута већа од оне која се удише једном цигаретом – подаци су Светске здравствене организације.
- Наргиле остављају исте последице као и цигарете. Уколико садржи дуван и никотин, то значи да ствара и зависност и све остале болести које изазива пушење цигарета – утицај на крвне судове, утицај на срце, затим настанак малигних болести - каже Срмена Крстев.
Невена Чаловска указује да човек има потенцијал да створи зависност од било какве супстанце и било каквог објекта.
- Тако да и ово, аналогно, може да има симптоме и знаке зависности, а то значи да може да постоји и апстиненцијални синдром, који је онда виђен у напетости, нерасположењу, губитку интересовања, воље - рекла је Невена Чаловска.
Да се зависност лако ствара, али тешко лечи, потврђује и студија у Америци према којој се 28,4 одсто пушача јавило за одвикавање од наргила, а више од половине њих није успело у томе.