ОВО СУ НАЈВЕЋЕ ЗАБЛУДЕ О КОРОНАВИРУСУ: Инфектолог Ранковић открива како да га препознате, ко треба да носи маске
Упркос броју заражених, који расте из дана у дан, у Србији нема места паници, а најбитније је да грађани следе савете лекара и надлежних органа, који посао обављају по светским стандардима, кажу стручњаци
Према њиховим речима, последњих дана по друштвеним мрежама круже разне дезинформације, људи имају бројне недоумице и мешају грип, респираторне инфекције, корону, и без преке потребе пустоше апотеке и маркете. Најбољи начин да се заштитите од короне јесте да редовно перете руке, користите дезинфекциона средства, избегавате затворене скупове. Познати инфектолог др Жарко Ранковић решава све неодумице и даје савете грађанима како да избегну и спрече појаву коронавируса.
"СВАКА НЕДЕЉА БЕЗ ЖРТАВА ЈЕ ДОБРА" Српски лекар открива колико ће трајати ЕПИДЕМИЈА КОРОНА ВИРУСА
Министар просвете: Мора се поштовати процедура, САНКЦИЈЕ за све оне који на своју руку ЗАТВАРАЈУ ШКОЛЕ
Брзо ширење корона вируса намеће САМОИЗОЛАЦИЈУ, а ево и шта то подразумева
- Који су симтоми коронавируса?
Симптоми су слични као и код актуелних респираторних инфекција. Коронавирус се најчешће шири ваздушним путем - кашљем и кијањем, као и блиским контактом: додиривањем или руковањем. Прво креће бол и гребање у грлу, затим респираторне тегобе, повишена температура, суви кашаљ, отежано дисање, малаксалост, замор... Упала плућа се јавља као додатна компликација и пратећи део коронавируса.
- Како да се разликује од грипа и респираторних инфекција?
Искрено, нема велике разлике. Јако су слични. Али велика олакшица је што се, за разлику од грипа и респираторних инфекција, које можете да зарадите било где, коронавирус добија искључиво када боравите у зараженом подручју, или сте били у контакту са зараженом особом или неким странцем. Уколико дође до појаве симптома или сумње да сте заражени, обавезно је јављање Хитној помоћи, која већ има инструкције у таквим ситуацијама и која вас превози до Инфективне клинике.
- Ко су најугроженије категорије?
Како се зараза шири, видимо да свако може да се зарази. Исто тако видимо да су деца ретки случајеви и да је заражено много мање жена него мушкараца. Најугроженије групе су старији људи од 65 година, и мушкарци између 40 и 50 година. Жене, уколико се заразе, углавном имају блажу клиничку слику болести.
- Да ли је корона излечива и како се лечи?
Наравно да је излечива, и то говоре сви светски подаци, јер је велики број и излечених у односу на умрле. Вирус је доста непознате природе, али лечи се слично грипу. Уколико немате тегобе, довољно је да будете у кућном карантину, у посебним условима, које вам пропише епидемиолошка служба, и узимате доста витамина, поврћа, воћа, избегавате друге људе. Ако дође до температуре или упале плућа, потребни су болничко лечење и симптоматска терапија сходно вашем стању.
- Која је најбоља превенција?
Пре свега појачана хигијена, а најпре често прање руку, јер се вирус на кожи задржава од пет до 10 минута. Руке треба прати топлом водом и чврстим сапуном, минимум 20 секунди. Посебно је битно прање ако кијате или кашљате у дланове. Пожељно је избегавати често додиривања уста, носа и очију, пошто се зараза такође на тај начин преноси. Избегавајте и љубљење и грљење. Приликом кијања или кашљања треба то радити у марамицу или у подлактицу, како не би дошло до ширења капљичним путем. Битно је свакодневно луфтирање просторија, избегавање великих скупова. У превенцији је важно и поред сапуна користити и остала средства за дезинфекцију која у себи садрже алкохол, као што су влажне марамице, гелови... Они могу да вам замене сапун кад користите градски превоз, лифт, бројите новац, користите покретне степенице у тржном центру, додирујете улазна врата. Такође, овим средствима је важно пребрисати све делове и предмете који се додирују.
- Савети за грађане
Пре свега нема потребе да се шири паника, да се пустоше апотеке и маркети, јер то ничему не води. Држава и ресорни органи одлично раде свој посао, по свим светским стандардима. А то показује и да смо међу земљама са најмање оболелих. Важно је да се следе њихове препоруке, да се поштују мере забране, да се слуша струка, а не друштвене мреже. И пре свега да сви грађани буду опрезни и одговорни и према себи, али и према околини.
- Уколико имате респираторну инфекцију, може ли да се добије корона?
Наравно да може, јер ми не знамо њену генезу. Ви можете у исто време да добијете и два облика грипа, а самим тим можете и корону и неку другу инфекцију. У том случају једини проблем је што два удружена вируса стварају тежу клиничку слику.
- Ако је неко прележао грип типа А (Х1Н1), А (Х2Н3), грип типа Б, може ли да добије коронавирус?
Може, зато што су то два различита типа вируса. Тако да, уколико сте имали грип, то не значи да имате имунитет и за корону.
- Ко и када треба да носи маске?
То је још једна заблуда. Ношење маске је потребно и пожељно, али само код особа које имају симптоме болести и које су заражене.
- Одлазак у дом здравља или болницу?
То је потпуно погрешно и ризикујете да заразите и себе и друге. Уколико сте потенцијално заражени, нема шта да тражите у домовима здравља, болницама или приватним клиникама! Ако мислите да сте заражени јер сте били у контакту са неким странцем или сте дошли из зараженог подручја, потребно је да се самоизолујете, и одмах обавестите дежурне епидемиолошке установе, окренете дежурне бројеве телефона и следите њихова упутства.
За ближе информације можете контактирати 064 8945 235 (број који је отворило Министарство здравља), затим Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић–Батут" (ул.Др Суботића бр.5, 11000 Београд; Тел: 011 2684 566) или институте/заводе за јавно здравље на територији на којој боравите.
ЈОШ ДВЕ ОСОБЕ ПОЗИТИВНЕ НА КОРОНА ВИРУС: Заражени мушкарац и жена из Чачка пребачени су у Београд
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ: Министарство здравља је увело НОВЕ бројеве телефона за информације о КОРОНА ВИРУСУ
АНА БРНАБИЋ СЕ ОБРАТИЛА ГРАЂАНИМА НА ВАНРЕДНОЈ КОНФЕРЕНЦИЈИ: Ово су нове мере које држава уводи због корона вируса
Директор предузећа из ЗРЕЊАНИНА ЗАРАЖЕН корона вирусом: ФИРМА ЈЕ ОДМАХ ЗАТВОРЕНА, РАДНИЦИ ПОСЛАТИ КУЋИ
ДИРЕКТОР ИНФЕКТИВНЕ КЛИНИКЕ У БЕОГРАДУ ПРОГНОЗИРА: Ево када се у Србији очекује ВРХУНАЦ ЗАРАЗЕ КОРОНАВИРУСОМ