ПАЖЊА! ДЕВОЈЧИЦА ИЗ ВРТИЋА У ВРЧИНУ ПРЕМИНУЛА ЗБОГ "СИДС"!? Ево који су узроци и како да га спречите!
Изненадна смрт једногодишње девојчице из Врчина Б.Д. коју су у понедељак мајка и васпитачица довеле у Дом здравља јер нису могле да је пробуде, поново је у јавности покренула тему о злогласном СИДС-у (Синдрому изненадне смрти код деце)
У саопштењу Института за здравствену заштиту мајке и детета Србије "Др Вукан Чупић" девојчица приликом буђења у вртићу у Врчину није давала знаке живота, Она је реанимирана у амбуланти у Врчину и током транспорта колима Хитне помоћи из Гроцке. Нажалост, девојчица је данас преминула.
Лекари сумњају да је СИДС узрок смрти, али за званичну потврду мораће да сачекају обдукцију, каже извор.
Подсетимо, од овог синдрома је у новембру прошле године умро и син глумца Срђана што је потврдила и обдукција.
ТРАГЕДИЈА! УМРЛА БЕБА (1) из Врчина, коју су мајка и васпитачица донеле у болницу БЕЗ СВЕСТИ
Шта је СИДС?
Синдром изненадне смрти одојчета погађа децу узраста до годину дана, најчешће у сну. Учесталије се јавља код дечака, у зимском периоду, код деце која не доје, код деце која користе цуцле и најчешће у узрасту од 4. до 6. месеца живота. Синдром изненадне смрти старијег детета се јавља код деце старије од годину дана, најчешће у сну. По учесталости је мање заступљен него код одојчади", рекла је др Снежана Рсовац.
Синдромом изненадне смрти (СИДС) сматра се стање када дете млађе од годину дана умре, а не постоји ниједно објашњење због чега се то догодило.
Сматра се да је изненадна смрт условљена постојањем више фактора. У свету тренутно постоји велики број истраживања узрока изненадне смрти, јер и поред свих расположивих дијагностичких могућности и обдукционих налаза, узрок веома често остане неразјашњен.
Када говоримо о узроцима изненадне смрти одојчета испитивања иду у правцу респираторних поремећаја по типу централног хиповентилационог поремећаја, поремећаја функција централног нервног система и центра за контролу будног стања, гушења (које наступа најчешће као последица регургитације желудачног садржаја и аспирирања у дисајне путеве), поремећаја срчаног ритма.
Амерички национални здравствени институти као најчећше факторе који доводе до СИДС-а наводе следеће:
- беба се тешко буди
- потешкоће организма да детектује вишак угљен-диоксида у крви
- спавање на стомаку или на боку
- спавање на изразито меканим површинама
- спавање с родитељима
- прерано рођење или мала тежина на рођењу
- изложеност бебе дуванском диму - и током мајчине трудноће и по рођењу детета
- недовољна пренатална нега
- сиромаштво
- то што је беба једна од близанаца или тројки, четворки итд.
- кратак размак између трудноћа
- недовољна пренатална нега
- сиромаштво
- то што је беба једна од близанаца или тројки, четворки итд.
- кратак размак између трудноћа
Како га спречити
Што се тиче начина одбране од могућности за појаву синдрома изненадне смрти, сајт ЛивеСциенце изнео је препоруке Америчке педијатријске академије. Стручњаци из ове институције саветују:
- Нека беба спава на леђима. (Према подацима Америчке педијатријске академије, ово смањује вероватноћу за СИДС за чак 50 одсто.)
- Дете би требало да спава на тврђој подлози.
- Беба не би требало да дели постељу, тј. да спава с родитељима. С друге стране, препоручује се да бебин креветац буде у соби у којој спавају и родитељи.
- У кревецу не треба да буду јастучићи, беспотребни ћебићи и плишане играчке.
- Температура не би смела да буде превисока.
- Не користите производе који се могу пронаћи на тржишту, а који се рекламирају као превентиве за синдром изненадне смрти јер ниједан од њих није одобрен од стране званичних институција, нити тестиран на безбедност и ефективност.
- Не приморавајте бебу да користи цуцлу, али јој је, уколико она то жели, дајте током дремке или спавања.
- Уз то, национални здравствени институти препоручују и дојење као одличну заштиту јер се тако смањује вероватноћа да ће се развити инфекције дисајних путева.