ЗАВРШЕНА СЕДНИЦА КРИЗНОГ ШТАБА: Донете одлуке о новим мерама
Од почетка епидемије, у Србији је корона вирус регистрован код укупно 390.637 особа
Чланови Кризног штаба за борбу против ковида 19, састали су се у 9 сати у Палати Србија како би одржали прву седницу након појаве новог, британској соја овог вируса.
СЈАЈАН ГЕСТ ЧАЧАНА: Прикупили новац за отплату кредита преминулог лекара Слободана Благојевића
ШТА СЕ ДЕШАВА СА ПАЦИЈЕНТИМА ОБОЛЕЛИМ ОД КАНЦЕРА? Када смеју да приме вакцину ако се лече цитостатицима?
ВЕЛИКЕ ПРОМЕНЕ У СРПСКОМ ЗДРАВСТВУ: Десет установа променило назив, Клинички центар Србије добио ново име
Питања новинара
На питање новинара да ли су посете у геронтолошким центрима дозвољене само у оним домовима где је извршена вакцинација и ревакцинација, др Кисић потврђује да су то корисници који су прими обе вакцине од којих је прошло најмање 10 дана.
- Што се утакмице тиче и епидемиолошке ситуације, нисмо дозволили попуштање било каквих мера и допуштања публике на утакмици - рекла је Кисић и осврнула на нови сој корона вируса.
- Прате се све промене овога вируса, тако да је овај вирус, нови сој по први пут детектован прошле суботе у нашој земљи. Вршено је истраживање, вршене су све потребне анализе и донета је одлука на основу тренутне ситуације да је затворен круг преношења новог соја корона вируса у нашој земљи за сада, али то је нешто што нас свакако очекује. Анализе показују да промене које су у новом соју не одражавају на састав вакцина и њихову ефективност - рекла је др Дарија Кисић Тепавчевић.
На питање новинара када можемо да очекујемо смањење броја оболелих у Србији, др Кисић одговара да учесталост боја оболелих од короне зависи од степена колективног имунитета и поштовање мера.
- Пошто не знамо много о дужини имунитета ни након вакцинације ни прележане болести, битно је да се сви вакцинишемо у што краћем року и да као нација створимо бедем и да не допустимо да се вирус шири у нашој земљи. То је једна динамична категорија, то се мења, али ово је груба процена колективног имунитета у нашој земљи - рекла је др Кисић.
Што се провере имунитета тиче, то ће се сигурно радити и водити рачуна о томе, али после истраживања широм света су врло охрабрујући, додала је др Кисић.
Докторка Дарија Кисић Тепавчевић одговорила је на питање новинара до када ће важити донете мере и када можемо да очекујемо попуштање мера.
- Не можемо да причамо о датуму, ми се увек надамо и желимо мање бројеве заражених, али сада напомињем више немамо пасивну борбу против вируса, сада имамо вакцину и кренули смо у бробу против вируса - рекла је др Кисић Тепавчевић.
Прокоментарисала је и плате приватних и државних институција и њихових радника који су због ковида морали на боловање на ком нису примили пун плату рекавши да је Влада Србије издала на нивоу препоруке папир о томе да би послодавац требало да оболелом раднику исплаћује пуну плату, међутим, како неки послодавци нису поступали у складу са препорученом одлуком, уследиле су тужбе.
- Министарство за рад није добило такве тужбе, мада знам за поједине који јесу и напомињем да смо упутили допис на нивоу препоруке и надали да ће већина послодаваца да поступи позитивно, што и јесте, али увек имате неки изузетак - објаснила је др Дарија Кисић.
На питање да је синдикат медицинара и фармацеута затражио да ковид 19 постане професионална болест због пуно њих који су се заразили, др Кисић одговара:
- То се може донети за сваки вид вируса, када је реч о обољењима која се преносе капљичним путем, то не можете да конкретизујете на једно одељење, у овој борби била је укључена и војска и полиција и то је вирус који се преноси капљичним путем, сви га удишемо, сматрам да се не може конкретизовати - рекла је др Дарија Кисић Тепавчевић за крај.
Изјава Дарије Кисић Тепавчевић после седнице
Др Дарија Кисић Тепавчевић изјавила је након завршене седнице Кризног штаба да на редовном састанку на основу епидемиолошке ситуације у нашој земљи можемо рећи да бележимо једну сигурнију и стабилнију ситуацију, међутим још су бројке обољевања и умирања на високом нивоу и да нема попуштања мера.
- Велика је заинтересованост грађана за вакацину и то је оно светло на крају тунела о коме причамо сви, такође пратимо ситуацију и након вакцинисања свих могућих нежељених реакција, до сада смо их имали 3, 0.7% од укупног броја вакцинисаних, те особе нису биле животно угрожене, само су превентивно хоспитализоване - рекла је Кисић и додала да су се врло брзо опоравили.
- По дефиницији после вакцинације које су врло строге, водили смо рачуна о свима и ниједна особа није била животно угожена - рекла је Кисић и додаје да су особе у геронотолошким центрима биле под посебном пажњом после вакцинације.
- Геронтолошки пацијенти били су ту и који су били приоритет за вакцину, изузетна заинтересованост је примећена код њих, негде је спроведена комплетна вакцинација, а негде чекамо повољнију епидемиолошку вакцинацију да би се изврпшила ревакцинација - рекла је докторка и навела да од данас у центрима где је извршена имунизација, после 10 месеци карантина имају могућност посете најмилијих.
- Битно је држати надзор још увек, али смо у бољој ситуацији и желим да захвалим свим корисницима геронтолошког центра који су показали одговорност, пажњу, правилно поступање и стрпљење - наводи др Кисић Тепавчевић.
Градоначелник Београда Зоран Радојичић изјавио је синоћ да је у београдским болницама стање нешто боље, али да јавно-здравствене мере превенције морају да остану на снази до даљњег.
- Поштовање мера мора бити на снази и на високом нивоу. У болницама је нешто боља ситуација, али наши здравствени радници су изузетно исцрпљени. Имамо 4.512 оних који тренутно леже у болницама са дијагнозом ковида. Више је оних који се опорављају али далеко од тога да можемо да се опустимо и кажемо да је пандемија готова - рекао је Радојичић.
Он је указао на значај што ширег обухвата вакцинације међу становништвом и додао да верује да наступа "почетак завршне фазе ковида".
- Суграђани су препознали значај вакцинације. Стижу информације да како расте и боља информисаност и знање о болести ковид-19 тако расте и број заинтересованих за вакцинацију. Укупно је у Београду закључно са јучерашњим датумом вакцинисано преко 50.000 људи - навео је Радојичић.
Да је нови, британски сој стигао у Србију у недељу је објавио председник Србије Александар Вучић. Он је рекао да га је донела жена која је дошла из Лондона. Министар здравља Златибор Лончар је исте вечери рекао да се ради о жени која је 1958. годиште, да се она највероватније заразила у авиону и да је осетила тегобе после 3 дана.
Од последњег извештаја па до јуче у 15 часова тестирани су узорци 10.637 особа од којих је било 1.592 позитивно. Истовремено је преминула 21 особа.
Тренутно је у здравственим установама и привременим болницама хоспитализовано 4.206 пацијената од којих је 162 на респиартору.
У Србији је тестирано укупно 2.588.844 особе. Ковид 19 нам је однео 3.965 живота.