Помор животиња се наставља, а ГРАЂАНИ СТРЕПЕ: Ако су угинуле због затроване пшенице, како онда она УТИЧЕ НА ЉУДЕ?!
Отров на њиви крај Вршца усмртио је више од 70 животиња, махом птица.
Како многи сумњају, оне су угинуле због третирања зрна пшенице забрањеним инсектицидом карбофураном, међутим доказа за то још нема. Оно што грађане и даље брине и што се многи питају јесте - ако су животиње умрле због отровне пшенице, како онда на њу реагују људи?
Невероватно откриће на тлу Србије: "Голијат" оставио научнике без даха
Основ за сумњу чланова Друштву за заштиту и проучавање птица који су први алармирали јавност у вези са тим пре две недеље јесте то што су на земљи поред лешева пронађена зрна пшенице пребојена у розе.
Професорка Драгица Бркић са Пољопривредног факултета у Београду, међутим, сумња да је карбофуран узрок тровања животиња.
- Он се не користи већ седам, осам година, а и док се користио, њиме је третирано само семе кукуруза и шећерне репице, а пшеница никада - каже она
Са друге стране, још се не зна шта је тачно узрок помора толиких птица и других животиња код Вршца, а оно што је сигурно то је да су њихови лешеви пронађени средином октобра, а помор се наставио и у наредним данима.
Како је "Блиц" већ писао, Друштво за заштиту и проучавање птица Србије (DZPPS) издало је саопштење, и објавило ову информацију на својој Фејсбук страници, уз фотографије животињских лешева. Лешеви 55 голубова, шест гугутки, зебе, шест коза и мачке пронађени су половином октобра, а оправдана је бојазан да ће у наредним данима бити још угинућа.
Према речима мештана страдао је и фазан, а део лешева птица и других животиња током ноћи однеле су друге животиње.
- Сумња се да је узрок тровања семе пшенице са оближње њиве које је, врло вероватно, противзаконито третирано карбофураном. На целој површини њиве јасно се уочавају зрна пшенице розе боје – карактеристичне за фурадан - рекао је Драженко Рајковић из Друштва за заштиту и проучавање птица Србије.
Пратите нас на нашем инстаграму СрбијаДанас.