Потврђени случајеви грипа у Београду и околини: Ове зиме харају три типа заразне болести, а ово су први симптоми
Вирус грипа потврђен је и у Београду, али и у Средњебанатском, Јужнобачком, Јужнобанатском и Севернобанатском округу.
Најновији извештај Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" показује да су до сада у нашој земљи лабораторијски потврђена три типа грипа.
Први случај грипа у овој сезони потврђен је у Шумадијском округу још 8. октобра код пацијенткиње у Крагујевцу. Код ње је дијагностикован (тип А (Н1пдм09)).
Епидемиолошки надзор над грипом у сезони 2024/2025. почео је 30. септембра 2024. године, од када се континуирано спроводи мониторинг епидемиолошких, клиничких и вирусолошких карактеристика обољења.
У току 49. извештајне недеље, од 2. до 8. децембра 2024. године, у Србији је забележено и 6680 случајева обољења сличних грипу. У односу на претходну недељу регистрован је нешто нижи број оболелих од обољења сличних грипу, а највише је оболелих међу децом млађом од 4 године и у узрасту од 5 до 14 година.
У истој недељи било је 12.834 оболелих од акутних респираторних инфекција у Србији, што је, како наводе у "Батуту", у поређењу са претходном недељом, неђто нижи број и стабилан тренд оболевања од акутних респираторних инфекција.
Грип се јавља изненада
Грип је заразна болест која се преноси на здраву особу капљицама које приликом кашљања, кијања и говора избацују заражене особе, директним контактом - руковањем или пољупцем, или у контакту са контаминираним предметима.
Како је објаснила др Ивана Беговић Лазаревић, начелник Јединице за имунизацију Градског завода за јавно здравље у Београду симптоми грипа се јављају изненада, понекада у року од неколико сати и могу да трају од неколико дана до неколико недеља, уколико се јави компликација грипа или развије тежа форма болести.
Уобичајени симптоми грипа су: повишена телесна температура, малаксалост, главобоља, бол у мишићима и зглобовима, кашаљ, бол у грлу
појачана секреција из носа.
Мере превенције против грипа
Вакцина против грипа је најсигурнији и најбезбеднији вид индивидуалне и колективне заштите од грипа. Вакцинација против грипа се спроводи у циљу редуковања оболевања и умирања, као и редуковања преношења вируса грипа у породици, колективу и популацији.
- Време неопходно за стицање имунитета је 2 до 3 недеље након давања вакцине, а трајање поствакциналног имунитета варира и износи 6 до 12 месеци, па из тога произилази потреба вакцинације сваке године, као и због варијабилности сојева вируса грипа који могу да се мењају сваке године/сезоне - подсећају из "Батута".
Имајући у виду различиту ефикасност вакцине у односу на узрасне категорије код којих се апликује, потребно је напоменути да се код вакцинисаних у случају оболевања развија блажа клиничка слика, као и да се редукују могуће теже компликације у случају оболевања код особа које су у ризику.