"НАШЕ ТЛО ЈЕ НЕМИРНО, БИЋЕ ЈОШ ЈАЧИХ ПОТРЕСА" Прогнозе сеизмолога за земљотресе у Србији нису оптимистичне
Србија се тресла више од 15 пута, а да ли је људски фактор умешао прсте у ову појаву открили су нам из Републичкох сеизмолошког завода
Од краја октобра до данас Србију је погодило више од 10 земљотреса, а најјачи добро је продрмао Младеновац са 3.7 степена по Рихтеру!
КОНАЧНО ДОБРЕ ВЕСТИ СА ИНСТИТУТА ЗА МАЈКУ И ДЕТЕ: Лекари спасили девојчицу (7), са респиратора "скинута" шестомесечна беба
НАЈНОВИЈИ ПОДАЦИ! Корона бројке у паду, преминуло 67 лица: Грађанима Србије од сутра на располагању и ПЕТА ВАКЦИНА
ВОЗАЧИ, ОВО СУ КАЗНЕ ЗА ВОЖЊУ У ПИЈАНОМ СТАЊУ: Када остајете без дозволе, када вам се пишу бодови, а када само новчана казна?
Како је речено из Републичко сеизмолошког завода ми живимо на немирном тлу, а земљотреса ће бити и то и јачих.
- Ови земљотреси су мале магнитуде, па када погледате од 2011. године до данас, земљотреси су погађали наше подручје, то није ништа необично, наше тло је немирно, а биће и јачих потреса. Међутим, није то ништа толико јако да сад причамо о некој већој катастрофи и рушењу, можда би било добро да се постави питање како да научимо да се заштитимо када дође до потреса. Лако је побећи из куће онда када објекат почне да се руши, то рушење треба спречити, а то није питање за сеизмологе, кишбран се не купује када киша већ падне, већ пре тога - рекли су за из Завода.
На питање да ли људски фактор утиче на појаву земљотреса, рекли су да појава нема везе са нама.
Земљотрес је померање тла изазвано природним или вештачким узроцима и последица су ослобођене унутрашње енергије Земље. Потреси су изненадна и кратка подрхтавања делова земљине коре и називају се земљотресима. Они настају због тектонске активности Земље, које се најчешће дешавају дуж распуклина у Земљиној кори. До слабијих земљотреса долази када стенска маса постане материјално нестабилна, док бројни јачи потреси могу бити разорни по објекте.
Потрес се углавном броји секундама и траје између 10 и 30 секунди, а слегање земље, може да узрокује више потреса који се могу дешавати недељама и месецима након.
Генерално гледано, Балкан је подручје које је склоно сеизмичким активностима.
Земљотрес који је погодио Албанију прошле године однео је више од 40 живота, а осетио се на читавом Балкану.
Земљотрес јачине 6,9 степени Рихтера је 1979. погодио Албанију и северног суседа Македонију.
Страдало је 136 људи, а 1.000 је било повређено. Описивали су као најјачи икад забележен на Балкану - снажнији и од оног 1963. у Скопљу у ком је настрадало више од 1.000 људи.
Три четвртине града је било порушено и 200.000 људи је остало без домова.
ХРОНОЛОГИЈА ЗЕМЉОТРЕСА У СРБИЈИ
01.11- Младеновац - 3.7 степена по Рихтеру
03.11- Топола -1.7 степена по Рихтеру
04.11- Блажево - 2.3 степена по Рихтеру
04.11- Крагујевац - 2.3 степена по Рихтеру
05.11- Бор - 1.7 степена по Рихтеру
07.11- Владичин Хан - 1.7 степена по Рихтеру
07.11- Нови Пазар - 1.8 степена по Рихтеру
07.11- Лозница - 2.6 степена по Рихтеру
08.11- Ивањица - 2 степена по Рихтеру