ПРОНАЂЕН ПОСЕБАН НАЧИН ДА СЕ МЛАДИ "ДОВУКУ" ДО ВАКЦИНАЛНОГ ПУНКТА! Стижу понуде које се не одбијају
Наиме, када је о исплати фамозних 3.000 динара реч, јуче су отклоњене све сумње и недоумице
Јуче је завршена последња у низу седница Кризног штаба Владе Републике Србије за сузбијање пандемије корона вируса, а на њој је било речи о попуштању мера услед добре епидемиолошке ситуације коју бележимо протеклих недеља у нашој земљи. Иако је рад угоститељских објеката била кључна тема заседања, многе је интересовало и питање које се тиче исплате 3.000 динара вакцинисанима, као и могућности за нове или сличне подстицаје од стране државе, а зарад колективног имунитета.
ВАКЦИНИСАЛИ СТЕ СЕ АЛИ НЕМАТЕ ПОТВРДУ? Детаљно објашњење како доћи до најважнијег - зеленог дигиталног сертификата
ВЕЛИКИ ОДЗИВ ГРАЂАНА! Више од пола милиона пријављених за новчану помоћ, од петка пријаве путем телефона
КО ЈЕ НАЈНЕОДГОВОРНИЈИ У СРБИЈИ ТРЕНУТНО? Више од 50 одсто вакцинисаних у 15 градова, три града и даље кваре просек!
Стручњаци су рекли да сматрају како су они који су се вакцинисали само зарад пара то већ урадили, те да је бесмислено да се више иде на "ту лопту" уколико се жели бољи проценат вакцинисаних, и да чуди што су млади ти који показују најмање интересовања за имунизацију.
Међутим, изгледа да стручњаци нису били у праву, те ће нових подстицаји од стране државе и те како бити, и неће изостати како за све грађане, тако и за оне најтврдоглавије, младе, за које је пронађен посебан начин да се "довуку" до вакциналног пункта.
Наиме, када је о исплати фамозних 3.000 динара реч, јуче су отклоњене све сумње и недоумице. Иако су сви мислили да је 31. мај последњи дан када ће моћи да се вакцинишу, а да притом добију и новчану захвалност, Кризни штаб је демантовао јавност и најавио промену важећег правила. Тачније, на основу најновије одлуке, могућност за добијање новца уз имунизацију је продужена, и сада подразумева регистрацију на еУправи вечерас до поноћи, и обавезну вакцинацију у року од седам дана.
Вакцинација у нашој земљи је, чини се, достигла свој максимум. Пензионери су они који су се највише вакцинисали, док млади још увек "зазиру", те су сада циљна група они између 16 и 30 година, и тражи се начин за њихову стимулацију. Уколико то имамо у виду, не чуди што је на помолу нова одлука о ваучерима за путовање у висини од 50 евра које ће млади добијати уколико се вакцинишу.
На ову идеју дошла је Нацонална асоцијација туристичких агенција Србије (YUTA), која је исту предложила ресорним инстутуцијама. План је да држава субвенционише 30 евра, а туристичке агенције 20 евра.
Иако YUTA одговор од надлежних органа још увек није добила, чини да је ово свакако маштовит и ефикасан начин за стимулисање млађе популације, где би се поред имунизације решио и проблем туризма као најпогођеније области.
Кључна тема јучерашње седнице - рад угоститељских објеката, такође је доживела одређене измене. Наиме, досадашње радно време до 22 сата продужено је, те ће сада њихов рад бити дозвољен до поноћи. Ова одлука се, прецизније, односи на кафиће и ресторане, а исто тако и на киосцима ћемо моћи да купујемо као у "добра стара времена" од 00 до 24 сата, док ће се и биоскопима продужити радно време, па ће пројекција у њима бити могућа до 23 сата.
Иако прославе, свадбе и матуре још увек нису дозвољене, и о њиховом раду ће тек накнадно бити речи, одлучено је да се повећа број учесника на конгресима, па ће тако он бити дупло већи и износиће 200 људи.
Укидање бесплатног ПЦР теста за Немачку мера је која је многе изненадила, јер нису ни били упознати с истом. Како год, више није на снази, па ће од данас сви који из Србије путују за Немачку морати да плате за антигенско или ПЦР тестирање на присуство ковида 19.
YUTA је и код овог проблема предложила решење, и то у виду ниже цене ПЦР теста за све туристе током сезоне, као и то да се обезбеде бесплатни ПЦР тестови за децу узраста до 14 или 16 година, с обзиром да они и не могу да буду вакцинисани, па је за њих ПЦР обавезан. Испред YUTA организације сматрају како би ово био добар начин да се родитељи мотивишу за имунизацију, међутим, да ли ће одлука бити усвојена и када, још увек је упитник.
Иако горе наведене мере представљају само ублажавање већ постојећих, па до враћање у "стару норманост", чини се, још увек нисмо ни близу, Кризни штаб је на седници одржаној јуче објаснио и под којим условима бисмо могли чак и то да очекујемо. Одговор је - када будемо имали више од 50 одсто вакцинисане пунолетне популације, или ти, око 2.8 милиона становника, а још један од услова је и мање од 100 заражених на дневном нивоу.