Рајкова пећина: Спалеолошки бисер у ком је, према легенди, скривено благо српског Робина Худа (ФОТО)
Прво изтраживање је извршио Јован Цвијић.
Мајданпечки херој, или друмски разбојник, свеједно је, све док златни ћупови маме туристе. Хомољска лепотица, како зову једну од најлепших пећина у Србији, крије најтајнију од свих тајни Мајданпека - Рајково благо.
Упркос томе што је званично отворена 1975. године, пећина скривена у шуми прошараној буквама, јаворима и храстовима, откривена је много раније. Легенда каже да је то било хиљаду осамсто и неке, када је магистралним путем од Мајданпека до Доњег Милановца харао Рајко Војвода.
ЗВАНИЧНО: Познат датум када би могао да крене градски и међуградски превоз
СЛИКА КОЈА ЋЕ ОБИЋИ СРБИЈУ! Погледајте емотивни сусрет деде и унука после месец дана изолације (ФОТО)
Знате ли како да правилно одложите маску и рукавице: Ово је детаљна процедура
Рајко је дању био механџија, а ноћу пљачкао турске караване. Како све то благо није могао да однесе кући, плен је скривао у пећини у коју нико није залазио. Отуда и назив за најважнију туристичку атракцију Мајданпека, а и огромно природно богатство Србије - Рајкова пећина.
До пећине, коју је први истражио Јован Цвијић 1894. године, води асфалтни пут дуж обале Малог Пека и вештачког језера Велики затон. Приликом последње реконструкције, пут до улаза у пећину, која је била настањена још у праисторији, посипан је "драгим" камењем довезеним из оближњег рудника које својим шљокицама од месинга подсећа на богатство овог краја.
Рајкова пећина једна је од најинтересантнијих у нашој земљи - дарована калцитним пространством површине километар и по, кроз које протиче Рајкова река. Недалеко од улаза у пећину, спајањем војводине реке са Пасковом, која је важна у влашким ритуалима, настаје Мали Пек, златоносни ток на који туристи воле да сврате како би се опробали у испирању злата.
Ко год је посетио Рајкову пећину застао је код Египатске богиње и Кристалне дворане. Украси који се не заборављају су и Дворана невиности, којој није могао нико да приђе и Дворана плодности, богата украсима који асоцирају на симбол мушкости. Мештанима коју су радили на санацији пећине нису промакле ни "девојачке груди" - заобљене избочине којима су кумовали.
Ипак, оно што посетиоце највише занима јесте шта је било с благом.
Тада наступа ружни део приче - Рајко није био мајданпечки херој. Није он узимао од богатих за сиромашне, нити је нападао само турске караване. Рајко, легенда Мајданпека, био је пресретач. Нападао је и пљачкао све пролазнике, а сав "приход" чувао за себе. Неки кажу да је за пећину знао његов ортак, поп Мартин, који му је помагао у послу.
У пећини ни до данас није откривено никакво благо, а прошли су многи истраживачи и ашови. Мајданпечани са осмехом причају анегдоте о неким њушкалима који су у више наврата покушали да се дочепају Рајковог блага, али не знају да је неко "омрсио брк".
Једни верују да је реч само о легенди која треба да привуче туристе. Други пак мисле да Рајков харач још увек чучи у неком кутку и даје пећини непроцењиви сјај.
А можда је ова хомољска лепотица са својим божанственим накитом благо које је Рајко крио од других. Чувајући је само за себе, сачувао ју је за друге. Ако је то његов златни ћуп, Рајко је ипак био мајданпечки Робин Худ.
Србија има више десетина респиратора у магацинима: Спремамо се и за наредни удар короне
Само поједине врсте кућних љубимаца МОГУ да се заразе корона вирусом, а већина грађана баш њих и има!
ОСВАНУО МУРАЛ ЗА ХЕРОЈА ДР ЛАЗИЋА: Ми нисмо знали за њега, то је срамота и то нас је покренуло (ВИДЕО)
ДОБРЕ ВЕСТИ ИЗ НИША: Супруга преминулог доктора Лазића победила корону, пуштена из привремене болнице
ФОТОГРАФИЈА ОВЕ ХЕРОИНЕ ОБИШЛА ЈЕ СРБИЈУ, а сада је на прагу излечења од корона вируса