СА СИНАЈА ДО НЕБА: Данас славимо свеца који је открио највећу тајну
Српска православна цркава, данас прославља светог преподобног Јована Лествичара
Са својих 16 година је дошао на Синајску гору где је и остао. Најпре је био послушник, а временом је постао и игуман манастира и то све до 80., када је преминуо, 563. године.
СЕДИШ У БАШТИ КАФИЋА И НЕ НОСИШ МАСКУ? КАЗНА! Оно што је обавезно, мора се поштовати - оштар апел грађанима!
ОНИ ЋЕ БИТИ НА ПОСЕБНОМ ЗАДАТКУ - ПРАТЕ СВАКО КРЕТАЊЕ ГРАЂАНА СРБИЈЕ: Која су задужења корона редара?
КОНАЧНО ЛЕПЕ ВЕСТИ - ПОНОВО РАДЕ ТРЖНИ ЦЕНТРИ У СРБИЈИ: Којих мера и правила су грађани дужни да се придржавају
Његов животописац пророк Данил описао га је овако: Узнесе се телом на гору Синајску, а духом на гору небеску.
Јован је провео 19 година у послушништву код свог духовног оца Мартирија. После смрти свог духовника, повукао се у пештеру где је у великим подвизима, провео још 20 година.
Његов ученик Мојсеј је једанпут заспао у хладу испод неког камена. Када је свети Јован видео из своје ћелије да му је ученик у опасности, почео је да се моли Богу за њега. Тада се Мојсеј пробудио и померио са оног места, након чега се камен померио и пао, што би га засигурно убило. Када је дошао код свог учитеља, био му је много захвалан и рекао му је да га је сањао како га зове, и тада се пробудио и скочио. Да није скочио, камен би га убио.
Убрзо га је братија поставила за игумана манастира. Тако је једном чуо прекор, да причају за њега да је многоглагољив. Није се наљутио, али целу годину није ни са ким проговарао, док га браћа не умолише, да проговори и настави да их учи својим мудростима.
За време својих подвига, овај светитељ је написао многе књиге од којих је најпознатија "Лествица", која је и дан данас читана и због које је и добио име Јован Лествичник.
У овој књизи се описује метод узношења душе Богу као уз неку лествицу. Пред своју смрт, одредио је монаха Георгија, његовог брата за наредног игумана.