САХРАНЕ У КРУГУ НАЈУЖЕ ПОРОДИЦЕ: На гробљима уведене ВАНРЕДНЕ МЕРЕ које се разликују од града до града
Последњи испраћаји су се свели на круг најближе родбине, да су забрањене даће, а негде и помени.
Ванредно стање које је на снази у нашој земљи у циљу сузбијања ширења корона вируса, за последицу има између осталог и увођење полицијског часа, укидање градског превоза, а за многе и рад од куће. Како су и сви јавни скупови отказани, поставља се питање на који начин су нове мере утицале на сахрањивање преминулих.
Већ на први поглед је јасно да су и на гробљима уведене ванредне мере, али да се оне ипак разликују од града до града. Оно што је скоро свима заједничко је да су се последњи испраћаји свели на круг најближе родбине, да су забрањене даће, а негде и помени.
САСТАНАК КРИЗНОГ ШТАБА ТРАЈАО ВИШЕ ОД ДВА САТА: "На почетку смо озбиљне фазе"
Српски држављани из Лондона слетели на аеродром "Никола Тесла"
БЕОГРАД: Сахрањивање од 10.30 до 14.00
Из ЈКП "Погребне услуге" кажу да се сам испраћај преминулих обавља у најужем кругу породице, а препорука је да присутни имају мининалан физички контакт и да држе прописано растојање.
- Што се тиче раздаљине између присутних на испраћају, највећи део наших суграђана поштује прописано растојање. Све радне просторије, нарочито оне у којима се збрињавају преминули, као и погребна возила, укључујући и зграду администрације, редовно се чисте и дезинфикују. У светлу наредбе Владе Србије о ограничавању броја особа чије је истовремено присуство дозвољено у затвореним просторима, максималан број лица приустних у испраћајним капелама јесте пет, укључујући и свештеника - објашњавају из овог предузећа.
С обзиром на полицијски час од 17 сати, сахране се заказују од 10.30 до 14 сати, а најкасније до 15 сати.
Збрињавање преминулих обавља се у складу са препорукама здравствених институција, тачније уз коришћење заштитне опреме свих запослених, а не само оних који активно учествују у сахрањивању.
- То подразумева примену свих заштитних средстава, почев од маски, рукавица, посебних одела за једнократну употребу, до примене ефикасних дезинфицијената.
НИШ: У цркву и родбина улази један по један
На Новом гробљу у Нишу дневно се организује шест сахрана, колико је било и пре ванредног стања, а запослени грађане који долазе да закажу термин упознају са одлуком Владе Србије о забрани окупљања више од пет особа у затвореном простору. У цркви на Новом гробљу, уведено је и ново правило приликом служења опела да чланови породице, током службе, улазе у цркву један по један и излазе након паљења свеће.
- Све грађане који долазе упознајемо са одлуком Владе Србије о броју људи на једном скупу у затвореном простору, и примећујем да се то у највећој мери и поштује јер је на сахранама минималан број људи. Сада сам управо био на сахрани на којој је било свега двоје људи, а наредна која се спрема има три присутна члана породице. Ми у сваком случају нисмо надлежни да контролишемо број присутних, већ је то задатак МУП-а, али према нашим запажањима, у 95 одсто случајева препоруке се поштују и на сахранама није више од петоро људи - каже Јованић.
БОР: Затворене капеле, опело на отвореном
Због непоштовања припосаних мера од стране грађана, на Новом гробљу у Бору биће затворене капеле, а сви обреди и опело покојника обавиће се на платоу испред капеле у присуству највише пет људи на удаљености од два метра.
НОВИ САД: Забрањене даће, помени, ексхумације
ЈКП "Лисје" Нови Сад ради спречавања ширења заразе вирусом COVID-19, привремено је увела ограничења у раду са странкама, па се заказивање сахрана и уплата услуга врши искључиво у пословницама на Градском гробљу и у служби дежурног центра уз обавезу да у објекту буде присутан искључиво један корисник.
Како кажу из овог предузећа, испраћај покојника приликом сахране обавља се искључиво на отвореном простору испред капеле, или на другом погодном отвореном простору у оквиру гробља. Поред тога обустављена је услуга превоза умрлих лица ван територије Републике Србије, као и организовање даћа и помена, те услуга у угоститељском објекту на Градском гробљу. Такође, током ванредног стања нема ни ексхумације на захтев странке.
- Молимо све грађане да у капелу где се одаје последња пошта покојницима, улазе појединачно и напусте простор непосредно након опроштаја са покојником – поручују надлежни из ЈКП “Лисје”.
Како сазнајемо, на сахранама и испраћајима приметан је много мањи број људи који се заиста придржавају упутстава надлежних.
СУБОТИЦА: Ускоро испраћај са 5-10 људи
Због епидемије корона вируса ЈКП "Погребно" у Суботици примењује посебне мере. На отвореним јавним површинама, гробљима, дистанца између лица мора да буде два метра, а на површини од четири квадрата не може бити више од једног лица.
Из овог предузећа напомињу да сахрана не може бити изговор за непридржавање мера и не издају оправдања и дозволе за кретање грађана. Свим странкама сугеришу да само најужа родбина присуствује погребу и да се придржавају радног времена гробља. Такође, забрањено је организовати окупљање већег броја људи око надгробног места и не сме се износити храна и пиће.
ЈКП ради дезинфекцију гробља и мртвачница.
- Превоз преминулих особа радимо без обзира на полицијски час. У продавницу погребне опреме може да уђе максимално двоје људи, а остали стоје испред на раздаљини од два метра. Сугеришемо плаћање картицом. Имамо дезинфекциона средства за руке, које обавезно користе сви, поготово они који плаћају готовим новцем. Очекујемо да ускоро на сахранама неће бити дозвољено више од пет до десет људи, а свештеник сада присуствује једино ако породица успе да га ангажује – кажу у "Погребном".
КРАГУЈЕВАЦ: Препорука за најужу родбину
Градска гробља раде уобичајено, али је препорука да на сахране или даће долази само најужа родбина, а ограничен је и број људи.
УЖИЦЕ: Без ограничења, али и служења хране
Сахране на ужичким гробљима се обављају редовно, без ограничења броја људи. Као мере предострожности уведене су забрана служења хране и држање одстојања испред капеле, у погребној поворци и око гробова.
ВЕЛИКИ ГУБИТАК ЗА СРПСКУ НАУКУ: Преминуо познати историчар из чијих уџбеника смо сви учили
"Чаир" се ХИТНО ПРЕТВАРА у привремену болницу за оболеле од вируса корона (ФОТО/ВИДЕО)
ТИТО, ВАЛТЕР И ВУЧИЋ: Кинескиња објашњава откуд љубав Кинеза према Србији
СВАКО ДАЈЕ КОЛИКО МОЖЕ: Српски сељак поклонио 100 килограма сира Црвеном крсту (ФОТО)
ДОБРИ ЉУДИ, КОЈИ ЗА ДРУГЕ РИЗИКУЈУ СВОЈЕ ЗДРАВЉЕ: У Великој Плани волонтери помогли 340 старих и болесних