СКАНДАЛОЗАН САДРЖАЈ У УЏБЕНИКУ! Промовише се тиранија окупатора, СРПСКА ДЕЦА уче да је исплативо бити ЈАНИЧАР?!
У књизи се наводи да је данак у крви омогућавао дечацима да напредују на друштвеној лествици.
Сугерисати да су деца, која су отимана од родитеља као данак у крви - ако промене веру и пређу у ислам - имала могућност да напредују у османскохј хијрерахији је недопустиво.
Треба се упитати колико је деце јањичара напредовало. Један је био Мехмед - паша Соколовић, а хиљаде њих су завршили као пешадија и топовско месо у Османском царству.
ЧИЧА ПЕРО ЈЕ ИЗЛЕЧИО РАК! Добио дијагнозу па ОДБИО ОПЕРАЦИЈУ: Отишао је на планину и ОВАКО себи СПАСИО ЖИВОТ (ФОТО/ВИДЕО)
БОЖЈА ЧУДА МАНАСТИРА ТУМАНЕ! У светињи излечили НАЈТЕЖЕ БОЛЕСТИ, ово су њихова СВЕДОЧАНСТВА (ФОТО/ВИДЕО)
Србија ће се ДАНАС ЗАБЕЛЕТИ! С првим мраком стиже и СНЕГ, а у ОВИМ ДЕЛОВИМА нападаће чак 20 ЦЕНТИМЕТАРА!
Изразито негативан обичај неко третира као да је био нормалан. Ако би сте те вредности пренеле на историјске периоде, онда би то значило да тако треба да се понашамо и када други окупатори дођу.
Овако историчари коментаришу садржај једне лекције у уџбенику историје за седми разред основне школе у којој пише: Данак у крви је омогућавао дечацима да напредују на друштвеној лествици, а они су заузврат били потпуно одани сулатану. Тако су многи од њих постали чланови важне и утицајне елите у Османском царству.
Уџбеник је издао БИГЗ а у нему се ђацима задаје задатак: "Наведите позитивне и негативне стране данка у крви."
- Не постоји позитивна страна овако ужасног обичаја - кажу саговорници.
Историчар Милош Ковић каже да је данак у крви био један од најстрашнијих видова злостављања становништва у Османском царству.
- Иза сваке промене вере стајао је притисак и насиље у овој или оној форми - истиче Ковић.
Он каже да је тачно да су се пред неким дечацима отварала врата каријере у империји, али отимање од породица и насилна промена вере и средине су остављали неизбрисив траг у њиховој свести.
- Само појединци као Мехмед - паша Соковловић су задржали везе и лојаност свом старом завичају - истиче Ковић.
Иначе, специфично тумачење данка у крви није једино које боде очи у уџбеницима историје. Једна од најспорнијих тема је Јасеновац.