СПРЕМИТЕ СЕ ЗА ТЕМПЕРАТУРНИ ШОК! Српски метеоролози упозоравају - после топлог фебрурара следи преокрет
Време може да изненади и да се поигра супротно прогнози, те да у фебруару доживимо право пролеће и поверујемо да је зими дошао крај, међутим, варљиви март, па чак и април би могли да нас у томе разувере.
Метеоролог Марко Чубрило каже да ће седмица пред нама сигурно бити топла и да то није упитно уопште.
- У уторак ће бити 18, 19 степени, затим око четвртка и суботе. Биће дана у наредном периоду када ће температуре бити скоро 20 степени Целзијусових. Неће ићи преко 20, већ ће око 18 степени бити углавном локално, али ћемо имати око 15 степени, што је знатно изнад просека. То је права пролећна температура. Неће бити ни јутарњих мразева – каже Марко Чубрило.
Станови на поклон младим истраживачима И ТО НИЈЕ СВЕ
ПРИЗОР ИЗ БЕОГРАДА НАВЕО ЉУДЕ ДА ПОМИСЛЕ ДА СУ У ЊОЈУРКУ: Ево како је највиша зграда у региону обележила Дан државности (ФОТО)
187 ГОДИНА ОД ОСНИВАЊА КРАГУЈЕВАЧКОГ ПОЗОРИШТА: Биће додељене награде глумцима
Чубрило најављује за уторак, четвртак и суботу и мало кише, али је у питању пролећна пролазна киша без захлађења.
- У фебруару неће бити захлађења, тачније не би требало више да га буде, али наравно, може доћи и до измене, мада у овом моменту ништа не указује на такве промене до краја месеца. Остајемо у раном пролећном режиму. Међутим, март припада исто зими и он је зимски месец. Када овако рано отопли у фебруару, онда често у марту буде јачих захлађења. Не трају та захлађења дуго и ни случајно неће бити као у јануару, -15 и -20 степени, јер са тим смо завршили – каже Марко Чубрило.
Према његовим речима може да захлади чак и половином марта, али и крајем марта може да се деси да буде снега што је проблем за пољопривреду. Тренутно је немогуће прецизно одредити почетак захлађења у марту и колико ће оно бити јако, али се тога треба чувати због опасности по вегатацију.
- Са великом зимом и мразевима смо готови. То је завршено, али за снег не бих смео да се кладим да смо потпуно завршили. То неће бити снег који би остао недељу или више дана, али дан, два са снегом и хладноћом у марту су могући. Топло време у фебруару ће се наплатити са каснијим хладним продорима, да ли у марту или априлу, видећемо, само је питање колико ће они бити снажни и да ли ће бити праћени снегом. То сада не можемо рећи-поручује Чубрило.
Метеоролог Горан Михајловић из РХМЗ-а је изјавио да ће до викенда бити веома топло, а да затим следи ново захлађење. Најавио је за четвртак и петак топло, знатно више од просека, са максималном температуром у већини места између 12 и 17 степени.
- То је већ весник да полако излазимо из најхладнијег периода. У петак са севера наоблачење, мањи пад температуре. За викенд ће бити хладније, али то захлађење неће бити драстично. Минимална температура у већини места између -2 или -3 и 2 или 3 степена, а максимална температура у овим данима би била између пет и девет степени. Након тога, следеће недеље очекујемо мањи пораст температуре. Биће повремено кише у нижим пределима, а у планинским пределима снег - рекао је Михајловић и такође потврдио да смо изашли из најхладнијег периода
- Имали смо једну типичну зиму. До краја фебруара би температура максимално била између шест и девет степени, повремено уз кишу, која би у раним јутарњим сатима прелазила у снег, али не уз формирање снежног покривача који би бринуо нас и путаре. Што се тиче грудвања, може се рећи да смо се поздравили – поручио је је Михајловић у “Јутарњем програму”.
Ђорђе Ђурић, метеролог, најавио је пролазну кишу за среду и у недељу и каже да фебруар пролази у знаку веома благог времена, уз натпросечно топло и углавном суво време, уз дефицит падавина. Максималне температуре више су и за 5 до 10 степени од просека за ово доба године.
- С обзиром да је просек максималних температура за ово доба године у Србији од 3 до 7 степена, видимо да су оне знатно изнад просечних вредности за ово доба године. Током појединих дана биће за 7 до 10 степени више од просека, а и када дође до благог захлађења и пада температура, оне ће и даље бити изнад просечних вредности. Према тренутним пргнозама, зимских услова нема на видику наредних 7 до 10 дана – каже Ђурић и додаје да је за март прерано предвидети време, али да неће бити изненађење ако падне снег.
- Иако га нема још увек на видику, март зна да изненади. Прошле године смо имали снег у априлу, који је пао након 20 година. Пре 10 година је температура била чак - 29 у Смедеревској Паланци - подсећа Ђурић.
У Београду ће целе седмице и почетком наредне температура бити изнад 10 степени. У уторак 15. фебруара ће бити сунчано и до 17 степени, у среду промењиво облачно са температуром до 12 степени. У четвртак се очекује у престоници максимално 15 степени, у петак 13, а у суботу и до 18 степени. У недељу ће температуре пасти на 11 степени Целзијусових, али већ у понедељак ће бити топлије за четири до пет степени.
Изгледи за март, април, мај
Према климатским сезонским изгледима у 2022. години коју је објавио РХМЗ, од 1. марта до 31. маја, средња температуре ваздуха биће изнад просека, са одступањем за око 1 степен.
Вредност температуре ваздуха у сезони биће од 11 до 14 степени, а у вишим пределима од 3 до 8 степена Целзијусових. Очекује се од 8 до 15 мразних дана у нижим пределима и 45 у планинско – брдским. Број летњих дана у нижим пределима биће 12 до 20.
Најтоплији фебруар
У историји Београда најтоплији фебруарски дан био је 12. фебруара 1889. године када је измерено 24,5 степени, док је најнижа дневна температура, ледених - 25,5 степени Целзијусових, забележена 11. фебруара 1929. године.
Међу топлијим зимским месецима је и фебруар 2016. године. Апсолутни максимум те године је био 2. фебруара, када је измерено 16,9 степени. Дан заљубљених протекао је са пролећних 19,9, док су следећег дана измерена 21,2 степена.
Метеоролошки рекорди у Београду
- Најкаснији последњи снег: 11. мај 1953. године
- Најкаснији први снег: 26. фебруар 2020. године
- Средњи датум последњег снега у години - 23. март
- Средњи датум првог снега - 23. новембар
- Најранији снег је пао 7. октобра 1897.године
- Најдебљи снежни покривач 80 цм забележен је 3. фебруар 1962.
- Најтоплија година икада у била је 2019. па 2018. и 2000.
- Најтоплији дан икада био је 24. јул 2007. године са 43,6 степени
- Најхладнија зима била је 1891. са просечном температуром од -4,5 степена
- Најхладнији дан у икада са -26,2 степена био је 10. јануара 1893.
Снег у мају
Пре две године, 26. маја 2020. године и годину дана раније, исто у мају, на српским планинама се забелело. Снег је пред сам крај маја пао на Копаонику, Златару, Златибору, забелела се и Голија и други планински предели.
У Београду је, према расположивим подацима, најкасније пао снег 11. маја 1953. године.