СРБИЈА БИ МОГЛА ДА УПАДНЕ У ОЗБИЉНЕ ПРОБЛЕМЕ: Упозорење Тиодоровића пред празнике за све грађане!
Тиодоровић је током протеклих дана рекао да се епидемиолошка ситуација у Србији не побољшава динамиком коју су у Штабу очекивали
Ризик од заражавања вирусом корона биће већи него обично током Ускрса и Првог маја.
НЕКО ВАС ЈЕ ПИТАО ДА МУ КРСТИТЕ ДЕТЕ? Ево које су ваше обавезе и шта тиме ваши пријатељи мисле о вама
ДЕЧАЦИ СУ НЕКАД НОСИЛИ РОЗЕ И ХАЉИНЕ, А ДЕВОЈЧИЦЕ ПЛАВО: У једном тренутку све се преокренуло!
ДРАМАТИЧНА АКЦИЈА СПАСАВАЊА НА КОПАОНИКУ! Људи вриштали док су гледали девојчицу како виси са жичаре (ВИДЕО)
Епидемиолог и члан Кризног штаба Бранислав Тиодоровић упозорава да током празника не смеју да се понове грешке из фебруара и позива на поштовање мера, јер би у супротном Србија могла да упадне у - озбиљне проблеме.
Тиодоровић је током протеклих дана рекао да се епидемиолошка ситуација у Србији не побољшава динамиком коју су у Штабу очекивали и да нови талас вируса корона може да се догоди уколико се "превише опустимо". Ипак, он сматра да ће мере против вируса корона остати исте током првомајских и ускршњих празника.
Једина измена биће, напоменуо је Тиодоровић, то што се ученици старијих разреда основних школа и средњих школа од понедељка 19. априла враћају у клупе - један дан присуствују настави уживо, а други преко интернета.
Тиодоровић истиче да ће и уз вакцинацију ризик од заражавања у наредном периоду бити већи из три разлога. Први су људи који не знају да су болесни јер не желе да се тестирају, други су они који ће из ризичних иностраних подручја доћи у Србију за празнике, а трећи је лепо време.
- Кад се појави цифра од две, две и по хиљаде, па то делује доста добро у односу на оних четири, пет хиљада, то ипак не значи да је то потпуно сигурна ситуација. Морамо бити врло опрезни. Ово је тренутак када треба показати не само дисциплину у поштовању мера, него и уздржаност у њиховом попуштању. Ако то успемо да урадимо, да смањимо број новооболелих тако да на дневном нивоу буде дијагностиковано испод хиљаду позитивних, онда можемо да кажемо да имамо побољшање. Зато сам и рекао да динамика побољшања није таква да би требало очекивати да бисмо могли да за празник попустимо мере тако да, на пример, затворени делови кафића и ресторана могу да раде - појашњава Тиодоровић.
Због тога сви треба да поштују мере, изричит је он, јер ће ток епидемиолошке ситуације у Србији умногоме да зависи од тога да ли су их се људи придржавали током празника.
- Ношење маски у затвореном простору је обавезно. Друго, мора да се размишља о физичкој дистанци. Метар и по, два физичке дистанце мора да постоји. Када сте ближе, када приђете, разговарате с неким, хоћете нешто да видите изблиза, ставите маску. Ограничење окупљања на пет особа ће остати и даље. Нормално, то се не односи на породице - напомиње Тиодоровић.
Он је подсетио да су мере до сада попуштане три пута, упркос противљењу медицинског дела Кризног штаба, и да је то дало лоше резултате, поготово током фебруара, у време Сретења.
- То нам је дало врло озбиљан скок новозаражених, чак се може рећи једнак, а у неким срединама и већи него што је био у новембру и децембру. Дајте да то сада избегнемо. То је циљ. Ако се будемо понашали опуштено за ове велике празнике, Ускрс и Први мај, кажу да ће бити четири, пет спојених слободних дана, то може да изазове озбиљне проблеме. Зашто бисмо понављали грешку? Паметни и рационални већ после прве грешке предузимају одређене мере. Такви теже да не понове грешку. Према томе, хајде да то урадимо и овог пута да бисмо могли лепше и нормалније да живимо у јуну, јулу, летњем периоду, када бисмо могли да све благодети живота барем приближимо ономе што смо некад имали - поручује Тиодоровић.
Ако се људи ипак "опусте", додаје Тиодоровић, у року од две недеље након празника може се очекивати пораст новозаражених.
Тиодоровић је подвукао да је вакцинација кључна за "обуздавање" епидемије.
- Мислим да су сви свесни, и они који нису лекари, да ће вакцинација моћи да обезбеди оно што овога тренутка имају, на пример, Израел или Малта. Велика Британија улази у број оних земаља које су вакцинацијом успеле да обезбеде минимум и створе имунитет бар приближан колективном. Ако успемо да, као Израел, пређемо 70, 80 одсто, ми смо завршили посао. Али, нама је довољно да буде и 60, 70 одсто колективног имунитета. Нека у том броју буде вакцинисаних макар три и по милиона, онда имамо шансе да станемо на ’зелену грану‘ и будемо сигурни у даљу прогнозу ове болести - истакао је Тиодоровић.
Он се осврнуо и на људе који су оболели после примања прве дозе вакцине, као и на заражену децу:
- Ако су неки људи оболели после прве дозе, они много лакше пролазе кроз укупну ситуацију. Говорим о људима који немају тешке хроничне болести. То је ипак изузетак од правила. Зато нам се дешава ово с малом децом. Мала деца су изузетно ретко заступљена, али је врло јасно зашто тренутно имамо ово у болницама у Београду, Крагујевцу и Нишу. То су деца која иначе имају оптерећење у свом здрављу. То је изузетно мали број у односу на укупну дечју популацију - објашњава Тиодоровић.
Тиодоровић је напоменуо и да давање вакцина земљама у региону није пуко прикупљање политичких поена, већ и покушај да се помогне нашој околини, која такође треба да буде бар делимично заштићена како би и наша земља била сигурна.
Подсетимо, садашње мере које се односе на услужне делатности подразумевају да:
- тржни центри у затвореном и на отвореном могу да раде од 6 до 22 сата (угоститељски објекти унутар њих могу да врше само шалтерску продају);
- остале услужне делатности, међу којима су и угоститељски објекти с баштама, могу да раде до 22 сата без живе музике (они који немају башту не смеју да раде);
- апотеке, бензинске пумпе, доставе хране и ординације и лаобораторије из областимедицине, стоматологије и ветерине могу да раде неограничено.