ДА ЛИ ДОЛАЗИ ДО ПРОМЕНЕ КУРСА ДИНАРА: Трампова победа утиче и на српску економију
Српски економски сручњаци опрезно коментаришу могућност промена у светској и српској економији након неочекиване победе Доналда Трампа на америчким изборима.
Победа републиканца Доналда Трампа на америчким изборима вест је коју преносе сви светски медији са претпоставкама како ће се његова победа и предстојећи избор администрације одразити на мађународну политику, емигрантску кризу и економију у САД и свету.
За портал SrbijaDanas.com говорили су економисти Саша Ђоговић, Милан Ковачевић и Данило Шуковић који деле слично виђење о утицају промене америчке администрације на српску економију.
- Претходна два дана забележен је мањи пад вредности на светским берзама, које су очигледно одреаговале психолошки, као у данима након Брегзита, али ће се све врло брзо вратити у нормалу, тако да не треба очекивати дугорочне негативне последице по светску економију - каже сарадник Института за тржишна истраживања Саша Ђоговић поводом вести о избору Трампа за председника Америке.
У том кратком временском периоду забележен је берзански бег из долара у сигурније луке - злато и швајцарски франак.
- Берзе су најосетљивије финансијске институције, каже он, и природно је очекивати њихове реакције, а пример је и позитивна реакција берзи на одлуку америчког ФБИ-а да неће покретати истрагу против Клинтонове због афере са мејловима њене администрације - каже Ђоговић и додаје: - На крају, ако је судећи по Трамповим најавама да неће водити агресорску спољну политику, већ да ће отоплити односе са Русима и да неће продубљивати сукобе на Блиском истоку и у Украјини, требало би очекивати да ће доћи и до извесног раста на светским берзама.
Мање сукоба, више економије
Економиста Милан Ковачевић оцењује да ће Трампова победа позитивно утицати на светску и америчку економију, јер је своју кампању за председника базирао на економским темама, стратегији запошљавања и смањивању администрације.
- Порука коју је Трамп послао бирачима била је - мање сукоба, више економије - примећује Ковачевић.
О утицају резултата америчких избора на српску економију
Када је у питању домаћа економија Ђоговић каже да наш буџет иде путем оздрављања и да избор Трампа за новог председника неће утицати на српску економију.
- Наш буџет иде путем оздрављења, излазимо из економског Дантеовог пакла у ком смо били, а избор Трампа за председника Америке неће битно утисаци на промене у домаћој економији, јер је тек трећина јавног дуга Србије у доларима, већина је у еврима, па ће практично доћи до суперпонирања тих различитих утицаја долара и евра на наш динар - изјавио је Саша Ђоговић и додао да очекује примерено реаговање Народне банке Србије на ове промене те да верује да ће тим одлукама задржати стране инвеститоре у земљи.
Економиста Данило Шуковић, такође, не очекује драстичне промене курса динара, јер "наша економија зависи од унутрашњих промена".
- Америчка администација се не бави инвестицијама, инвеститори су слободни бизнисмени, они траже тржиште од ког ће профитирати. Погледајте шта раде Кинези, мислите да они долазе што нас воле? Они само отварају свој "пут свиле" преко нас и на томе ће они да профитирају и направе прогрес својој земљи. Тако исто очекујте и од Американаца, ако им буде у интересу доћи ће, ако не - неће. Не треба се заваравати, закључује Шуковић.
Милан Ковачевић упозорава да би се могло доћи до мање промене курса динара, јер је у вези са евром, а укупан дуг привреде према банкама је изражен управо у овој валути, што није добро.
- Ми се све више задужујемо у доларима, а након избора Трампа за председника који ће, како је најавио, више водити рачуна о економији Америке, очекујем да ће долар ојачати, што ће за нашу економију бити извесно штетно, казао је Ковачевић.