СРБИЈА НА УДАРУ АНТИЦИКЛОНА! Следи драстична промена времена: Снег најављен, а 6. децембар круцијалан датум!
Наредних дана доминација антициклона уз дуже задржавање магле и ниских облака, посебно у другом делу недеље.
Почетком недеље, данас и у уторак још ће бити мало јачег струјања, посебно у вишим слојевима атмосфере јер ће се северније од нас премештати ослабљени фронтови.
Тако да ће услови за дуже задржавање ниских облака бити нешто лошији те ће бити и доста суначних интервала.
ДАНАС ОБЛАЧНО И МАГЛОВИТО: Ево какво нас време очекује до краја недеље!
ЗА НОВУ ГОДИНУ КЛУБОВИ ЋЕ БИТИ КРЦАТИ: У Србији никада није било више заражених, а резевације за "најлуђу ноћ" стално расту
ДАНАС ЗАСЕДА КРИЗНИ ШТАБ: Стање алармантно, Београд на удару короне, које нове мере нас очекују?
У местима где не буде магле и ниских облака дневни максимуми од 6 до 13, а у местима са дужим задржавањем магле око 4 степена Целзијуса. Ноћни минимуми од -3 до 1, на планинама понегде и до -5 степени Целзијуса. Ветар ће углавном бити слаб до умерен, данас јужни, а у уторак северозападни.
Од среде до наредне недеље уз доминацију антициклона следи статична атмосфера те ће појава магле и ниских облака који ће се задржавати и цео дан у нижим пределима бити све чешћи. Изнад тих области би било сунчано, посебно средином дана. Дневни максимуми у пределима са маглом од 0 до 3 степена Целзијуса, а у областима без магле око 9 степени Целзијуса. Ветар ће бити слаб.
Постепену промену синоптике над Европом модели симулирају око 26. новембра када се над Пиринејским полуострвом рачуна на формирање секундарног циклона који би кренуо на исток, према Италији и нашем делу Европе.
У исто време модели повремено дају наговештаје да би се језгро антициклона могао изместити мало на север ка Скандинавији те би по његовој источној периферији кренуло језгро хладног ваздуха.
За сада још није јасно како би се синоптика после 28. новембра развијала и тренутно постоје две верзије.
При једној која је у овом моменту још вероватнија, хладно језгро ће проћи западније од нас те ће над нама уследити наоблачење са кишом, снегом само на планинама западног дела региона, док би на истоку доста отоплило. Са друге стране, могуће је да хладно језгро крене јужније и сточније од Алпа и тиме буде захваћено овом циклоналном циркулацијом те би у том случају код нас за долазећи викенд уз погоршање било и доста хладно са условима за снег и у нижим пределима.
- Како је реч о јако сложеном механизму, а системи који ће на наки начин ступити у међусобну интеракцију још ни не постоје тек за неколико дана ћемо моћи нешто прецизније рећи о развоју ситуација крајем месеца - нагласио је метеоролог Марко Чубрило.
Дугорочно гледано, тек у наредном месецу и то посебно после 6. децембра, модели виде слабљење западних ветрова, тиме и слабљење утицаја Атланатика и отварање могућности за конкретнији снег у низијама региона.
На жалост реч је о елементарном непознавању основа физике, термодинамике, прогностике... Јак утицај Атлантика (позитивна НАО, АО, јак поларни вртлог...) се посебно у зимском периоду године над нашим делом Европе одликује дуготрајним антициклоналним стањем уз суво и стабилно време. Како је зими ноћ знатно дужа од дана у статичној атмосфери хладан ваздух који је тежи тоне према тлу и потискује топао, лакши, у више слојеве атмосфере. Та се појава назива температурна инверзија јер се температура понаша инверсно (обрнуто) у односу на нормалан тренд када опада са порастом висине. Оваква ситуација низијама доноси магловите, хладне и тмурне дане, а пределима изнад слоја магле (изнад инверзије) сунчано и топло време.
Тако да ће код нас наредне недеље у низијама бити често хладно и тмурно уз доминацију антициклона што је управо последица јаког Атлантика и "одговора" атмосфере у виду доминације антициклона над нашим делом Европе.
Најаве за некакве епске хладноће свакако не стоје. Постоји одређена вероватноћа да ова зиме оде у смеру јако хладне (посебно њен други део), али ту се јако много фактора мора посложити у правом месту и у праву време.