Шта тачно кажу стручњаци: Србија спречила експлозију епидемије, али још НИЈЕ КРАЈ БОРБЕ против короне
Србија се налази у шестој недељи епидемије и даље могућности су двојаке - да вирус уђе у осетљиву популацију и дође до експлозије, или да се забране контакти.
Заравњење криве - ових дана једна је од главних тема свих епидемиолога. Ушли смо у шесту недељу у којој је то нарочито важно зато што се у њој очекује и максимум броја заражених. Код нас се број из дана у дан "добро држи", а крива је - заравњена. О чему се заправо ради?
Већ неколико дана, иако се прешло на такозвано проширено или масовно тестирање, ми имамо бројке које су отприлике сличне на дневном нивоу - немамо експлозију заражених, укратко речено.
Како ће се укидати забране у Србији: Српски епидемиолог открива шта ће бити са МЕРАМА НАКОН 26. АПРИЛА
ПЕНЗИОНЕРИ ЋЕ МОЋИ ДА ШЕТАЈУ ЗА ВРЕМЕ ПОЛИЦИЈСКОГ ЧАСА? Грађани старији од 65 година затворени већ 27 дана
(УЖИВО) ПАНДЕМИЈА КОРОНА ВИРУСА: Скоро два милиона људи заражено, у Србији расте број жртава (ВИДЕО)
Како је текло заравњење?
Петог априла су у Србији тако било забележена 284 случаја вируса корона, следећи дан је дошло до благог пораста од 292 потврђена. Од тада се бројеви на дневном нивоу држе на нешто више од 200 - редом: 247 (7. април), 219 (8. април), 201 (9. април), 238 (10. април), 275 (11. април). У недељу смо имали 250 новозаражених, што све говори да смо на добром путу, међутим у понедељак је тај број скочио на 424 и то највише због неодговорности директора Геронтолошког центра у Нишу који је својом немарношћу и непоштовању мера Владе Србије довео до тога да је у овом центру заражено 139 особа.
Епидемиолог Предраг Кон је објаснио "да смо добро, да се добро држимо", а коментаришући то што је дошло до благог повећања броја оболелих, каже да мора нешто да нас "кињи и нервира".
- Ми немамо скок, него имамо заравњење. Требало би тако да се настави - рекао је др Кон.
Зашто је у овом тренутку важно престати с контактима?
О криви и предикцијама за будуће понашање епидемије, говорио је и нишки епидемиолог др Бранислав Тиодоровић.
- Србија је до сада успела да одржи епидемиолошку криву која јесте кренула узлазно, али са много блажом тенденцијом раста него што је у већим и економски јачим земљама од Србије - истакао је он.
Заравњење криве могло би, кажу наши стручњаци, с друге стране, да продужи епидемију, којој експоненцијални раст траје шест недеља, а када постоји тенденција да се крива спљошти, онда то може трајати и 12 или 13 недеља.
- У респираторним епидемијским процесима све траје од шест до осам недеља, ако иде експлозивно, траје шест недеља. Међутим, ми можемо да имамо продужетак и да иде до 12 или 13 недеља епидемије - закључио је Кон.
Имунолог дечје болнице у Тиршовој Срђа Јанковић каже да Србија доста успешно контролише епидемију на крају шесте недеље.
- Добро стојимо, само плашимо се да то кажемо наглас. Успели смо да постигнемо заравњење, али да би се испратио тренд, треба нам више времена. Надам се да је право смањење епидемије, а не само неко тренутно заравњење - рекао је Јанковић.
И он је истакао важност мера и контроле контаката.
- Треба нам прекид контаката. Свести их на оне основне. То је суштински важно ако хоћемо да победимо. Уколико доприносе победи вируса, онда су све мере добре - закључио је Јанковић.
Србија данас шаље авион по грађане који су остали у Прагу и Братислави
ДОБРА ВЕСТ ИЗ БОРА: Има 37 оболелих, али све мање новозаражених
Полицијски час од 108 сати, од четвртка до следећег уторка: Да ли нам се спрема најригорознија мера забране до сада?
Елиса тестовима до откривања степена отпорности на Ковид-19
Тим Руске Федерације боравио у Врању, обишли Covid болнице, сарадња на помолу