СРБИЈА ПОМАХНИТАЛА ЗА ВАКЦИНАМА: Остало још 100.000 доза, стижу нове, врши се прерасподела
Од првог контигента од 343.920 доза, остало је само око 100.000
Није прошло ни 15 дана како је у Србији почела вакцинација против вируса грипа, а од првог контигента од 343.920 доза, остало је само око 100.000. Државни секретар у Министарству здравља Србије др Мирсад Ђерлек каже да је велика заинтересованост становништва за вакцинацију против грипа, да је до сад потрошено 67,4 одсто доза, али да нико ко жели да се на овај начин заштити, неће остати невакцинисан.
ТРЕБА ШТО ПРЕ ПОЧЕТИ ВАКЦИНИСАЊЕ: Српски епидемиолог Петровић открио шта нас чека у трећем таласу корона вируса
И СРБИЈА ДОБИЈА ОБАВЕЗНЕ "КОРОНА РЕДАРЕ"? Наше комшије већ увеле инспекцију која има СПЕЦИЈАЛНА ЗАДУЖЕЊА
ЈЕЗИВЕ ЗВЕРИ НАПАЛЕ ОВЦЕ: Уследила одмазда храброг ловца са обронака Таре (ФОТО)
Наиме, урадиће се прерасподела вакцина, али стиже у наредним данима и нови контигент. Ако буде било потребе, набавиће се још, али сматра да до тога неће доћи.
- Заиста је велика заинтересованост грађанства за вакцинацију против грипа, што видимо као добру шансу да завршимо вакцинацију пре него што нас задеси ковид 19, који нас већ полако притиска. Већ имамо неке регионе који су по 90 одсто од примљених доза вакцина већ потрошили. Ту би хтео да похвалим Моравички регион где је 95 одсто вакцина већ аплицирано пацијентима, затим Рашки регион који је потрошио 98 одсто доза, Златиборски - 83, Подунавски 83. Мало мањи одзив имамо у Средње-банатском региону где је потрошено 52 одсто добијених доза, Северно-банатски који је потроши 45 одсто, као и Јужно-бачки који је потрошио 49 одсто доза. Пратићемо ситуацију наредних дана, извршићемо прерасподелу у зависности од заинтересованости становништва - каже др Ђерлек.
Он каже да ће вакцине бити довољно, и да грађани не треба да брину.
- Прво, извршићемо прерасподелу, а друго, очекујемо и други контигент који ће доћи у наредном периоду. Мислим да ће тих 543.920 доза укупно, бити сасвим довољно за све заинтересоване. Ми бисмо били срећни ако све вакцине будемо утрошили - наводи др Ђерлек.
Према његовим речима, из првог контигента на нивоу целе Србије потрошено је 67,4 одсто вакцина.
- Имамо регионе, као што рекох, где је мања заинтересованост, и наравно, да ћемо из њих повући одређене дозе, и пласирати тамо где нам буду тражили. Најважније је да је држава учинила, а и да ће учинити све, па да пре свега вакцинишемо све приоритетне групе а то су старији од 65 година са придруженим болестима, труднице, сви они који су у ризику да у судару короне и сезонског грипа буду озбиљно угрожени. Ако буде потребно набавићемо и додатне количине, али надам се да ћемо прерасподелом и другим контигентом задовољити све потребе - казао је Ђерлек.
Он није могао да прецизира када ће други контигент вакцина бити на располагању, али нам је открио да се очекују "Торлакове" вакцине.
- У сваком случају оно што је најбитније јесте да ће "Толак" то испоручити на време и министарство ће удовољити потребама грађана Србије да сви буду вакцинисани, односно да се изврши имунизација што већег броја становништва пре него што нас ковид озбиљно притисне. Ово је једна веома важна мера превенције за оно што нас чека на јесен и зиму, а то је трећи талас корона вируса, за који не знамо каквом ће јачином да нас захвати. Имунизацијом против грипа бисмо се ослободили једног од противника, а то је сезонски грип - објашњава Ђерлек.
Додао је да нас на јесен и у зиму очекује неколико удружених ствари поред короне и грипа а то су загађеност ваздуха, заостатак алергијских реакција на амброзију, затворен простор, захлађење и влажност:
- Тако да ћемо поред короне имати и све ово што сам навео.
Неће бити касно за вакцинацију ни у новембру
Проф. др Бранислав Тиодоровић, епидемиолог и члан Кризног штаба за борбу против корона вируса каже да неће бити касно да се народ вакцинише ни у новембру јер је највећи јек вируса грипа обично у другој половини јануара и у фебруару.
- Највећи интензитет вируса грипа је у другој половини јануара и у фебруару. То је било до сада. Чак, гледајући јужну полулопту и податке које нам дају, не показује се неки изразити раст. Осим Мексика, који није јужна, али је битан за праћење, и у којем је грип већ почео, и расте број оболелих. За разлику од њега, на јужној полулопти грип не показује неки изразити раст, чак нижи него ових година.
- То је условљено управо мерама које примењујемо код ковида. Оне су делотворне и на грип. Зато се смањује интензитет грипа и то очекујемо и код нас. Имамо времена да се вакцинишемо до краја октобра, па чак и у новембру - рекао је др проф. Тиодровић.
Према речима др Предрага Кона, епидемиолога и члана Кризног штаба за борбу против корона вируса, само у Београду је, према информацијама од прошле недеље, потрошено негде око 70 одсто, што је око 50.000 доза.
- То је раније било незамисливо за овако кратак период што јасно показује да је заинтересованост велика. Очекујемо Торлакову вакцину, очекујемо и ту неку резерву, према томе вакцина ће бити, питање је само којом брзином. Грип се обично појављује у децембру, тако да имамо октобар и цео новембар за вакцинацију против вируса грипа - казао је др Кон.
Набављено више од 500.000 доза, вакцина бесплатна
У Србији сутра почиње вакцинација против вируса грипа, а за те потребе набављено је више од 500.000 доза вакцина.
Први контигент од 343.920 доза вакцина је стигао и дистрибуиран је у домове здравља. Сви грађани који желе да приме вакцину против грипа, добиће је бесплатно.
Све што је неопходно да ураде, јесте да позову или оду код свог изабраног лекара и кажу да желе да је приме. Лекар ће заказати термин када пацијент може да дође да прими ову врсту заштите против вируса грипа.
Оно што је битно, јесте да особа која прима вакцину, у том моменту мора да буде здрава, а о томе ће свакако процену дати изабрани лекар.
Вакцинација против грипа је, наиме, обавезна само за здравствене раднике, и за особе у посебном ризику, а за остале је само препорука, а та препорука се односи на хроничне болеснике, старије од 65 година... Није обавезно вакцинисати ни децу, али је препоручљиво.
У Институту за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут", наиме, које су то особе које морају да се вакцинишу у складу са Правилником о програму обавезне и препоручене имунизације становништва против одређених заразних болести, а међу њима има и деце.
- Обавезна имунизација се спроводи код трудница и свих особа старијих од шест месеци живота са хроничним поремећајима плућног система (укључујући астму), хроничним поремећајима кардиоваскуларног система (искључујући хипертензију), метаболичким поремећајима (укључујући шећерну болест, гојазност са БМИ> 40), бубрежном дисфункцијом, хемоглобинопатијом, хроничним неуролошким поремећајима, имуносупресијом (укључујући особе са ХИВ/АИДС, особе са функционалном или анатомском аспленијом), примаоце трансплантата. Вакцинација се спроводи и код особа смештених и запослених у геронтолошким центрима, код деце, омладине и старих смештених у социјално-здравственим установама и код лица запослених у тим установама, као и код особа запослених у здравственим установама - наводе у Институту "Батут".
У Институту "Батут" подсећају да је грип велики јавноздравствени и социо-економски изазов, имајући у виду да годишње више од 100 милиона људи оболи на глобалном нивоу, од којих 250.000 до 650.000 умре од компликација ове болести.
Имунитет за две три недеље, траје од 6 до 12 месеци
Набављена је четворовалентна вакцина против грипа за особе преко 3 године старости, а Институт "Торлак" троваленту вакцину за особе од 6 до 36 месеци.
- Четворовалентна (сезонска) вакцина поред типа АХ1Н1 вируса грипа, садржи типове АХ3Н2 и два типа Б вируса грипа. То је у складу са препорукама СЗО за северну хемисферу и одлуци ЕУ за сезону 2020/2021, а на основу доминантних типова вируса грипа регистрованих у циркулацији у prеthоdnој сезони на територији северне хемисфере - објашњавају у Институту "Батут".
Подсећају да је потребно две до три недеље да се стекне имунитет, након примљене вакцине, а да трајање поствакциналног имунитета варира и износи од 6 до 12 месеци.
- Имајући у виду различиту ефикасност вакцине према узрасним категоријама код којих се апликује, потребно је напоменути да се код вакцинисаних у случају оболевања развија блажа клиничка слика, као и да се редукују могуће теже компликације у случају оболевања код особа које су у ризику. Код наведених категорија становништва које су у повећаном ризику, грип може имати за последицу и смртни исход због насталих компликација, најчешће запаљења плућа - подсећају у "Батуту".