ГРАЂАНИМА СРБИЈЕ ОД ДАНАС ПОНУЂЕНЕ ЧЕТИРИ ВАКЦИНЕ: Детаљан водич кроз сва цепива која имамо на располагању
Грађани Србије од данас могу да бирају између четири вакцине: Фајзер, Спутњик В, АстраЗенека и Синофарм
У Србију је стигла и четврта вакцина против коронавируса и то 150.000 АстраЗенекиног цепива. Грађани Србије су тако добили још једну додатну могућност бирања између постојеће три вакцине које су биле у понуди.
Од данас, када је најављен почетак вакцинације АстраЗенеком наши држављани могу, осим поменуте вакцине, да бирају још између вакцине компаније Фајзер, кинеског Синофарма и руског Спутњика В.
ШТА ПРОИЗВОДЊА "СПУТЊИКА В" ЗНАЧИ ЗА ГРАЂАНЕ? Руски стручњаци дали ОДОБРЕЊЕ да на "Торлаку" почне прва фаза! (ВИДЕО)
РОЈТЕРС ОДМАХ ПОХВАЛИО СРБИЈУ: "Први на Западном Балкану имају АстраЗенеку!" (ФОТО)
ПРЕДНОСТИ И МАНЕ "АСТРАЗЕНЕКА" ВАКЦИНЕ: Једно од оних цепива у које се највише улагало наде - СТИГЛА У СРБИЈУ
Све четири вакцине се дају у две дозе, а у међувремену су објављене и студије о њиховој ефикасности. За Фајзерову вакцину је познато да је делотворна у 95 одсто случајева, а већ након прве дозе 85 одсто, руски Спутњик В око 92 одсто, док су Синофарм и АстраЗенека нешто мање делотворне. Синофарм има ефикасност до 79 одсто, а АстраЗенека око 70 одсто.
Разлике између вакцина су у начину прављења, чувања и дистрибуције.
Фајзер/Бионтек вакцина је прва добила употребну дозволу још 31. децембра када је СЗО одобрила хитну употребу ове вакцине. Потребне су две дозе у размаку од три недеље. Велика Британија је 2. децембра постала прва држава на свету која је одобрила ову вакцину, а десетак дана касније одобрена је и у САД.
Прве дозе ове вакцине су 24. децембра у Србији добили премијерка Ана Брнабић, министарка за рад и чланица Кризног штаба за сузбијање корона вируса Дарија Кисић Тепавчевић и епидемиолог, члан Кризног штаба Предраг Кон.
Нежељена дејства која су забележена после примања вакцине су бол, оток или црвенило на месту убода, замор, главобоља, бол у мишићима, језа, бол у зглобовима, повишена телесна температура, мучнина, повраћање, оток лимфних чворова. Такође постоји могућност алергијске реакције на вакцину у периоду од неколико минута до једног сата после примене дозе.
Русија је изазвала прави бум када је летос, још у августу, регистровала прва на свету своју вакцину против коронавируса под именом Спутњик В. Њена ефикасност, како је недавно објављено, износи око 92 одсто и спречава развијање тежих облика болести и смртни исход.
Иако Русија, како тврде из Европске комисије, још није поднела захтев за одобрење ове вакцине у Европској унији, она се већ користи у Мађарској. Хрватска је недавно такође изразила жељу да почне преговоре око набавке ове вакцине. Као и Фајзерова вакцина, даје се у размаку од најмање три недеље и у две дозе од којих свака садржи различити "вектор" односно носилац коронавируса.
Како је раније саопштено из истраживачког центра "Гамалеја" који је развио ову вакцину, имунитет вакцинисане особе почиње да се формира већ после прве дозе, а друга доза даје организму додатну заштиту. Вакцинација у две дозе даје имуни одоговор у готово 100 одсто случајева.
Како је саопштио крајем децембра директор Руског директног инвестиционог фонда Кирил Дмитријев, на основу експерименталних података очекује се да ће Спутњик дати најмање две године имунитета на Ковид-19. Русија је пре неколико дана регистровала, након КовиВака, и трећу националну вакцину против коронавируса, а и лајт верзија Спутњика В је у најави.
Аденовирусе, слично као и Спутњик В, користи и вакцина АстраЗенека коју је произвела истоимена компанија и универзитет Оксфорд у Великој Британији. Првих 150.000 ове вакцине стигло је у недељу у Србију и како је нагласила британска амбасадорка Меклеод, на развоју ове вакцине радили су и млади научници из Србије.
Ова вакцине је добила употребну дозволу здравствених власти Велике Британије крајем прошле године. Развијана је у првим месецима 2020, док је на добровољцима тестирана у априлу. После тога је прошла серију клиничких испитивања, а у трећој фази тестирања учествовало је 30.000 добровољаца.
Клиничка испитивања у три фазе показала су да ова вакцина има ефикасност у 70 одсто случајева. Вакцина се прима у две дозе и неке земље је не дају старијим особама.
Вакцина АстраЗенека садржи генетски модификован вирус који је коришћен да се имунизују шимпанзе. Измењен је како би се спречило да настави да заражава људе, али и даље садржи део схеме корона вируса - шиљасти протеин.Када се то убризга у људски организам, он почиње да ствара шиљасти протеин корона вируса, који имуни систем препознаје као претњу и покушава да га уништи. Када имуни систем, након тога, дође у додир са правим корона вирусом, он је већ "научен" како да делује.
Ова вакцина је, према неким изворима, најјефтинија на тржишту и лако се чува у фрижидерима.
У понуди за вакцинисање против корона вируса у Србији је и кинеска вакцина BBIBP-KorV (BBIBP-CorV), кинеске државне компаније Синофарм, са седиштем у Шангају и ове вакцине је у нашу земљу највише допремљено и највећи број наших грађана је управо овом вакцином вакцинисан. Милион доза ове вакцине стигло је у Србију 16. јануара.
Кинески званичници су 30. децембра објавили да је ова вакцина, после три фазе испитивања, 79 одсто ефикасна. Овом вакцином се вакцинише и у Уједнињеним Арапским Емиратима а њихова истраживања показују да је ефикасна око 84 одсто. Трећа фаза испитивања у Кини је обухватила 60.000 људи, речено је из компаније.
Синофармова вакцина се, ван Кине, тренутно тестира широм света, а одобрена је, осим у нашој земљи и у Бахреину, Египту, Јордану, на Сејшелима и у УАЕ. Синофарм вакцина се прима у две дозе на 28 дана. Заснована је на традиционалној технологији која користи умртвљени вирус и који се деценијама користи у производњи вакцина.
Како објашњавају стручњаци, технологија по којој је ова вакцина рађена врло је слична технологији по којој се годинама израђују вакцине против сезонског грипа. Кинеску вакцину компаније Синофарм први је примио министар здравља Златибор Лончар, а онда и министар образовања Бранко Ружић. Председник Србије Александар Вучић је такође најавио да ће се њоме вакцинисати.
У Србији је према подацима за недељу 21. фебруара 2021. године извршено 1.183.444 вакцинација против корона вируса.
Према броју вакцинација на милион становника, Србија је друга у Европи, после Велике Британије.
У свету је Србија на 6. месту по броју вакцинација на милион становника, после Израела, Сејшела, Уједињених Арапских Емирата, Велике Британије и САД.
Србија је убедљиво прва у региону по броју вакцинација на милион становника, а следе Румунија, Словенија, Мађарска, Хрватска, Бугарска и Албанија.
Према укупном броју вакцинација, Србија је друга у региону, после Румуније.