МОРАТЕ ПРЕПОЗНАТИ СИМПТОМЕ: Ево како изгледа блажи облик заразе, колико траје инкубација и шта ако ДОЂЕ ДО КОМПЛИКАЦИЈА
Иако је нова зараза централна тема у целом свету и даље постоји доста недоумица у вези са коронавирусом, нарочито о симптомима и како га разликовати од "обичног" грипа.
Коронавирус је прошлог петка стигао и у Србију, када је мушкарац из Суботице који је имао симптоме болести тестиран позитивно, а од тада се број заражених, према последњим информацијама, попео на 12.
Влада Србије је на јучерашњој седници донела пооштрене мере превенције међу којима је и привремена забрана уласка у Србију странцима из пет држава.
ЕПИДЕМИЈА КОРОНАВИРУСА НИЈЕ НЕМОГУЋА, НАЈКРИТИЧНИЈИ ПЕРИОД УСКРС: "Не сме да нам се догоди Италија!"
ЗАШТИТНЕ МЕРЕ: Око 50 путника враћено са Батроваца - већина дошла из Италије, ЖАРИШТА КОРОНАВИРУСА
КУЋНИ ТЕСТ ОД 10 СЕКУНДИ: Урадите ово сваког јутра и откријте да ли сте ИНФИЦИРАНИ КОРОНАВИРУСОМ
Први симптоми коронавируса
Коронавирус почиње грозницом, праћеном сувим кашљем, а уколико након недељу дана доведе до губитка даха, онда је пацијентима потребно болничко лечење. Неки симптоми који се још наводе су главобоља, кијање, кашаљ, кратак дах и потешкоће са дисањем.
Што се тиче температуре, најчешће долази до њеног постепеног раста.
Код особа са слабијим имунитетом, код старијих људи и мале деце постоји могућност да овај вирус захвати ниже дисајне органе, па се може развити упала плућа или бронхитис.
Симптоми коронавируса код блажих облика
Колико је познато, коронавирус може узроковати благе симптоме сличне грипу попут: повишене телесне температуре, кашља, отежаног дисања, болова у мишићима и умора.
Свако ко сумња да је можда заражен коронавирусом, због блиског контакта са другом инфицираном особом или путовања у подручје у коме вирус постоји, треба да предузме одређене кораке након симптома.
Могуће компликације оболелих од коронавируса
У тежим случајевима, нарочито код особа са слабијим имунитетом и код старијих људи, постоји могућност да се јави тешка упала плућа, синдром акутног отежаног дисања, отказивања рада плућа или бубрега који могу узроковати смрт пацијента.
Истраживачи тренутно мисле да на сваких хиљаду оболелих од коронавируса, премине између једног и 40 заражених. Како наводе, највероватнија процена гласи да је то девет од 1.000 инфицираних, односно око један одсто, али важно је напоменути да је још немогуће проценити тачан проценат смртности од овог вируса.
Последице вируса зависе од читавог низа фактора - годишта, пола, општег здравља, здравственог система земље у којој се налазите...
У првој великој анализи спроведеној на више од 44.000 случајева из Кине, стопа смртности била је десет пута виша код веома старијих него код средовечних. Стопе смртности биле су најниже код млађих од 30 година - било је осам смрти у 4.500 случајева.
Смртни исход због коронавируса био је најмање пет пута чешћи код људи са дијабетесом, високим крвним притиском или проблемима са срцем и дисањем. Постојао је чак и незнатно виши број смртних случајева међу мушкарцима у односу на жене.
Сви ови фактори врше интеракцију једни са другима, те и даље немамо комплетну слику ризика за сваки тип особа на свакој локацији.
Коронавирус и грип - слични симптоми, али постоје разлике
Симптоми коронавируса често су веома слични онима од грипа, пре свега се ту мисли на грозницу, кашаљ, отежано дисање, температуру која лагано расте...
Грип, међутим, има и своје друге пропратне симптоме попут цурења или зачепљеног носа, главобоље, умора, болова у мишићима, у грлу, док људи који имају коронавирус могу да осећају недостатак даха.
Оно што је веома важно то је да се вирус не лечи антибиотицима.
Они се користе искључиво у борби против бактерија. Дешава се да се на вирус надовеже бактеријска инфекција услед ослабљеног имунитета, када лекар преписује антибиотик. Али то никако не радите на своју руку, већ само ако вам лекар тако саветује.
Период инкубације - од заразе до првих симптома
Период инкубације означава време између доласка у контакт са вирусом и појаве првих симптома болести.
Светска здравствена организација саопштила је да је период инкубације за COVID-19 између два и 10 дана, а најчешће пет. Ипак, поједини стручњаци упозоравају да је период инкубације и до 14 дана.
Није сигурно колико дуго вирус који узрокује COVID-19 опстаје на површинама, али изгледа да се понаша као и други коронавируси. Студије сугеришу да коронавируси, укључујући прелиминарне информације о вирусу COVID-19, могу остати на површинама од неколико сати до неколико дана.
Ово може да варира у различитим условима у зависности од врсте површине, температуре или влажности окружења. Уколико сумњате да је нека површина заражена, очистите је једноставним дезинфицијенсом како бисте убили вирус и заштитили себе и друге.
ЈЕДАН МОЖЕ ДА ЗАРАЗИ 50! Грађани у колонама чекају тестирање на ВМА, а то може бити КОБНА ГРЕШКА (ФОТО/ВИДЕО)
Грађани, обратите пажњу! Прописане ОШТРЕ КАЗНЕ за непоштовање прописа о заштити од КОРОНАВИРУСА у Србији
Познато како се СЕДМОРО НОВО ОБОЛЕЛИХ заразило коронавирусом: Министарство здравља УПУТИЛО АПЕЛ свим грађанима
Још СЕДМОРО ОБОЛЕЛИХ од коронавируса у Србији: Заражено укупно 12 особа!
ОГЛАСИО СЕ КЛИНИЧКИ ЦЕНТАР У НИШУ: Ево какво је стање четворо пацијената оболелих од коронавируса