ШТА АКО СТЕ ПРИМИЛИ РАЗЛИЧИТЕ ВАКЦИНЕ? Епидемиолози су одговорили на питање које је потресло Србију
Након што је Слађан Антић из Врања грешком примио две различите вакцине против корона вируса, у овом граду откривена су још три оваква случаја.
Врањанац Слађан Антић најпре је примио Фајзерову, затим након три недеље гешком је ревакцинисан кинеском вакцином Синофарм. Након тога је за медије изјавио да је имао болове у грудима и висок шећер у крви, али да није утврђено да ли су ове тегобе биле узроковане комбинацијом две различите вакцине или стресом који је изазван овим догађајем.
ЖЕСТОКА СВАЂА ЧЛАНОВА КРИЗНОГ ШТАБА? "Било је енергично" Др Кон открио детаље са седнице
ШТА СЕ ДЕШАВА СА ВАКЦИНАЦИЈОМ? Откривено да ли нове мере утичу на ток имунизације у Србији
Како потврђују из Министарства здравља, још увек се ради на утврђивању поједности сва четири случаја давања погрешне вакцине. Према речима лекара и епидемиолога, шанса да ће ови пацијенти имати било какве последице или тегобе због комбинације две вакцине различитог произвођача су минималне, али њихово стање треба пратити свакодневно.
ШТА КАЖУ ЕПИДЕМИОЛОЗИ?
- Грешка се догодила, али не очекујем да било који пацијент након овога има здравствене сметње - каже епидемиолог др Радмило Петровић.
- Прва доза вакцине која се добије је најважнија. Друга служи да појача ефекат прве, али између њих треба да буде размак од три недеље. Ако је то испоштовано, пацијенти не треба да брину да ће имати тегобе зато што су вакцине од различитог произвођача. Разлог зашто се вакцине различитих произвођача у пракси не комбинују, јесте тај што ако се догоди неки контраефекат, нећемо знати од вакцине којег произвођача је настао. Иначе, очекујемо да имунитет код свих пацијената буде створен и да имају довољан број анитетела, исти као да су оба пута примили вакцину истог произвођача - каже др Петровић.
Епидемиолог др Зоран Радовановић такође је сигуран да до негативних ефеката по здравље четири пацијента из Врања због давања погрешне вакцине неће доћи, али да створени имунитет може да буде нешто слабији.
- Ово је административни пропуст и такве комбинације нису пожељне зато што нико није утврдио какав ефекат настаје. Ипак, не бих очекивао никакве нежељене ефекте. Очекујем да одговор на вакцину и стварање имунитета буде исто или слабије, али штета по пацијента скоро сигурно не може да настане - каже Зоран Радовановић.
Постоје најаве да ће се комбиновати руска и оксфордска вакцина, али тек треба да се покаже како ће то изгледати, каже Радовановић.
- До сада се зна да се углавном не комбинују такозване "живе" и "мртве" вакцине. Док се не заврше сва истраживања и експерименти, најсигурније је давати вакцину и ревакцину истих произвођача. Овако ће можда број антитела и имунитет бити мањи, али можда се испостави да буде и већи него регуларном вакцинацијом. Треба да се утврди када се ефекат појача, да ли вакцине треба да се дају комбиновано и какав редослед је бољи - каже он.
Што се тиче тегоба код првог пацијента који је грешком примио Фајзер и Синофарм вакцину, након чега ми је повишен шећер у крви, епидемиолог каже да то не може да се деси од вакцине.
- Може да се деси да шећер скочи од стреса или да просто буде у питању коинциденција код особа које дуго имају дијабетес. А да добије повишен шећер од вакцине, то би било готово невероватно - тврди Радовановић.
КАКВЕ ЋЕ БИТИ САНКЦИЈЕ ЗА ГРЕШКУ ЛЕКАРА?
Епидемиолог Бранислав Тиодоровић каже да таква грешка више не сме да се догоди и да процедура у вези вакцинације подразумева да, осим увида у документацију, свако пре примања друге дозе мора и да се пита коју је вакцину примио први пут.
Након што је утврђено да су четири особе грешком примиле две различите вакцине против ковида, а надлежни утврдили да је лоша епидемиолошка ситуација у том граду последица непоштовања мера, директор лесковачке болнице Небојша Димитријевић постављен је за координатора врањског Здравственог центра.
- Из Министарства здравља добио сам задатак да решим проблем организације вакцинације, рада ковид амбуланте и ковид болница. Ово су биле системске грешке у процедурама. Морају комплетно да се одвоје пунктови за другу дозу. Ми имамо пет провера пре него што неко прими вакцину - оно што добијамо из еУправе, папир који пацијенти добију на ревакцини, када се он провери иде се код лекара и сестре која му даје вакцину. Овај информациони систем је направљен тако да не дозвољава да се погреши али само ако се прате упутства - рекао је Небојша Димитријевић.
Да приликом ревакцинације Врањанца, коме је грешком уместо Фајзерове дата кинеска вакцина, највероватније није испоштована процедура, рекао је државни секретар Берислав Векић. Лекар и две медицинске сестре који су били присутни на вакцинацији када је први пацијент примио погрешну вакцину, биће враћени на своја радна места и више неће моћи да вакцинишу, док ће се о даљим корацима и казнама још одлучивати.