СТИЖЕ НОВИ ПАКЕТ МЕРА! У ПОНЕДЕЉАК СЕДНИЦА КРИЗНОГ ШТАБА: Када ће кафићи почети са нормалним радом?
Како се сазнаје, на седници штаба у петак ујутру било је захтева и за још ригорознијим мерама
На седници кризног штаба у понедељак биће донета одлука о увођењу обавезног ПЦР теста за улазак у Србију, а постојеће рестрикције у вези са радом угоститељских и других објеката продужиће се за још 15 дана.
ДА ЛИ СРБИ ВЕРУЈУ У КОРОНА ВИРУС? Истраживања показала изненађујуће резултате
РУСКА ВАКЦИНА СПАС ЗА СРБИЈУ: Познато када је могућа МАСОВНА ВАКЦИНАЦИЈА - пре него што се мислило
КОРОНА НЕ МИРУЈЕ У НЕГОТИНУ: Ситуација тешка, хоспитализовано још седам особа
Како се сазнаје, на седници штаба у петак ујутру било је захтева и за још ригорознијим мерама, па и полицијском часу за новогодишње празнике, међутим, процењено је да до тада има још времена и да ће се реаговати у складу са бројкама заражених.
- У понедељак ћемо сигурно увести обавезан тест за све који улазе у нашу земљу, били они држављани Србије или странци. Тај тест неће смети да буде старији од 48 сати. Постоје и идеје да се, као опција, уведе обавезна изолација на адреси боравишта у Србији, и то у трајању од пет или седам дана након преласка границе. Код тога би, међутим, проблем били велики ресурси неопходни за поштовање ове мере - објаснио је члан кризног штаба.
Према његовим речима, сви детаљи биће прецизирани и саопштени у понедељак.
- Сигурно је и да ћемо продужити важеће мере о затварању кафића, ресторана, кладионица, тржних центара за још 15 дана. То значи да ће важити до 30. децембра. Ипак, не треба било ко да има илузију да ћемо их тада укинути. Напротив, могуће је чак да за новогодишњу ноћ рестрикција буде потпуна. Видећемо - каже члан кризног штаба.
Мирсад Ђерлек, државни секретар у Министарству здравља, упозорио је да до 31. децембра следе многобројни изазови попут славе Свети Никола и доласка држављана Србије из иностранства.
- Не бих волео да се понови период из времена Васкрса, кад смо имали око 400.000 грађана који су ушли у Србију. Унаточ жељи да поштујемо наше грађане, здравствени систем би био преоптерећен кад би они ушли - истакао је Ђерлек.
Додао је да би било реално очекивати да буду донете мере попут обавезног негативног ПЦР теста или карантина.
- Апеловао бих и на увођење карантина, људи су жељни контаката, а суштина је да смањимо број контаката. То јесте ригорозно, али уз контролу поштовања те мере контролисали бисмо те људе који дођу.
Говорећи о томе што многи резервишу места за прославу Нове године, он је казао да једна година може да прође без помпезних славља.
- Кад чујем те приче о Новој години, није ми добро. Није реално да се једна група људи весели, а знате да су људи и медицински радници одвојени од породица - закључио је Ђерлек.