Стручњаци одговорили: Да ли је могућа зараза коронавирусом на отвореном?
У неким ситуацијама потребно је носити и маске на отвореном
Иако се готово цео регистровани пренос вируса корона догодио у затвореним просторима, стручњаци кажу да је оправдано носити маску и на отвореном, јер мален ризик заразе постоји и тамо. То се пре свега односи на догађања где људи стоје близу једни другима и дуже време разговарају, попут политичких скупова или забава на отвореном.
Откако је почела пандемија, научне студије доказале су да се вирус преноси у ресторанима, кућама, фабрикама, канцеларијама, на конференцијама, у возовима и авионима.
У студији проведеној на 25.000 случајева, која још није прошла рецензију, отприлике шест одсто случајева повезује се са заразом на отвореном, попут спортских догађаја или концерата.
ДА ЛИ ЈЕ ЦЕНА ИПАК ПРЕВИСОКА? ДА ЛИ ЈЕ РАТ СТВАРНО ИЗЛАЗ? За шта се крваво убија у Карабаху
ТРКА ЗА ВАКЦИНОМ ПОЛАКО СЕ БЛИЖИ КРАЈУ: Ових пет земаља убедљиво предњаче, а развија се више од 200 цепива
РУСКИ ЛЕК СТИГАО У ВЕНЕЦУЕЛУ: Мадуро најавио да ће бити бесплатан за све грађане
Реч је о ограђеним зонама где се физичко дистанцирање није поштовало или где су људи остајали неко време и кретали се уоколо гласно говорећи или певајући.
- Нисмо идентификовали дословно ниједан случај који бисмо повезали са такозваним свакодневним животом на отвореном - рекао је аутор студије Мај Вид, професор на Универзитету у Кантерберију.
-За исте активности и исту удаљеност, вањски простор је пуно сигурнији него затворени, унутрашњи- наводи се у студији у којој је учествовала група научника с америчких, британских и немачких универзитета.
-Ризик преноса знатно је мањи на отвореном јер се отпуштени вируси брже разређују у атмосфери- написали су научници, упоређујући то с димом цигарете.
Најмање честице којима се вирус може пренети, аеросоли, могу плутати у ваздуху више минута или сати, зависно од прозрачности простора. У просторији са слабом вентилацијом могућа је акумулација тих честица. Она је, на пример, могућа и у уском простору између двеју зграда где нема циркулације ваздуха.
-Колика је количина аеросола потребна за инфекцију није познато, али што је већа количина "већа је и вероватност заразе- рекао је Стеве Елиџ, генетичар и стручњак за вирусе с Харварда.
Време проведено у близини заражене особе кључан је фактор. Секунда на плочнику није довољна за заразу, вероватно се ипак ради о најмање неколико минута.
-Нема доказа ни да се корона вирус преноси мимоилажењем људи на отвореном- закључила је група научника, али у теорији је и то могуће.
-Кад пролазимо поред људи, могуће је покупити дашак њиховог издаха. Ризик је врло низак, али из начела опрезности маска не може штетити- рекла је Линсеј Мар, стручњак за трансмисију вируса аеросолима са универзитета Вирџинија Тех.
Превише је варијабли да би се могао израчунати колики је тачно ризик заразе на плочнику или у парку. То зависи од ветра, али и од сунчевих ултраљубичастих зрака које деактивирају вирус. Све упућује на то да је ризик мален, али маске су и даље најделотворнија безбедносна стратегија.
-Пролазник на плочнику можда кине баш у оном тренутку кад се мимоилази с вама- пластично је објаснила Кристал Полит, професорица епидемиологије на Јејлу.