СВЕ ВЕЋЕ ПРИРОДНО БОГАТСТВО СРБИЈЕ! Откривена четири тајанствена водопада на Старој планини (ВИДЕО)
Иако нико са сигурношћу не може рећи колико тачно водопада постоје на Старој планини чињеница је да тај масив богат водама и има велики број туристичких атракција.
Група планинара пронашла је недавно четири нова водопада у близини већ познатог Ивичиног скока код села Топли До на Старој планини, а како кажу истраживачи који су били на том терену за ниједан од њих до сада нису постојале забелешке и фотографије па се ради о значајним открићима.
СРПСКА КУЛТУРНА ДОБРА ОД ИЗУЗЕТНОГ ЗНАЧАЈА ЗА ЧОВЕЧАНСТВО: Списак локалитета под заштитом Унеска у Србији!
КАД СЕ СРБИ СЛОЖЕ: Након једног века осликава се црква у селу Каменица захваљујући свештенику и прилозима грађана (ФОТО)
НАЈВЕЋЕ СТАДО ОВАЦА НА БАЛКАНУ ЈЕ У СРБИЈИ: Вредна браћа имају више од 1000 грла, на Пештеру праве невероватне количине сира (ФОТО)
Стара планина није до краја истражена, неке податке имају само старији становници старопланинских села и из времена кад је била другачија вегетација, а последњих година је све посећенија па се нове атракције и тек сада откривају.
Тупавица, Бигар, Пиљски, Чунгуљски скок, Калуђерски скок и Копренски водопад - неки су од најпознатијих водопада за које већина планинара и љубитеља природе зна, а на овој планини постоје и бројни други, мање познати, недовољно истражени и незабележени. Да су четири нова водопада недавно забележена и откривена каже планинар Саша Аранђеловић који је са групом истраживача из Бабушнице, Пирота и Vlladičinog Хана био у обиласку ове планинске лепотице. Неприступачан терен чини своје па до њих није лако ни доћи.
- Истраживали смо долину северно од врха Браткова страна. Погледом са главног венца Старе планине у делу између врха Вражја глава и Спасове вуније на део са друге стране долине, испод врхова Браткова страна и Лазареви јаглаци, виде се врло стрме долине и стене које остављају утисак да би ту требало бити водопада - каже Аранђеловић.
У претходној години веома популарни су били водопади Вурње. Око назива тих неколико водопада на главном току Студеначке реке има доста недоумица, додаје Аранђеловић, а међу њима је свакако најпознатији Ивичин скок, познат и под именима Коритски скок и Зуберски скок.
Четири новооткривена водопада управо су у близини овог водопада.
- Непосредно пре Ивичиног скока улива се поток са десне стране преко каскадног водопада. Наставили смо даље тим потоком узводно. Врло брзо, можда после 500 метара, поток се рачва. На десном краку водопад се убрзо јасно види, а на левом краку након стотинак метара, али између дрвећа и нејасно. Водопад је направио своје стрмо каскадно корито правећи усек у стени, а у његовом подножју су дрвећа која је вероватно бујица донела ту. По мојој процени водопад је висине 12 до 15 м - каже Аранђеловић.
На десном краку пронашли су три водопада. Један од водопада је на веома неприступачном месту на надморској висини од 1.350 метара, каскадног је типа, висине око 30 метара и веома подсећа на Пиљски водопад. На левом краку потока откривен је само један водопад - висине око 25 метара, заједно са горњом каскадом око 40 метара, а група из Београда касније је тај водопад назвала Зуберска суза.
Аранђеловић објашњава да су само за један од четири водопада постоје индиције да је неко ту прошао, али нема познате фотографије, док три до сада нису сигурно била позната. Додаје да је од сва четири новооткривена водопада преостало фотографисати само водопад у долини пре Зубарског рта.