Све више деце иде у соларијум: Млађе од 12 година доводе РОДИТЕЉИ, а РАК КОСИ ЖИВОТЕ
Страшно!
Деца млађа од 12 година одлазе у соларијум како би се „припремила за лето“, док 50 одсто младих, узраста до 16 година редовно одлази на вештачко сунчање, показују алармантни подаци Удружења дертматовенеролога Србије.
Прочитајте и:
Одлазак у соларијум пре 18. године живота повећава шансу за добијање меланома, најтежег облика рака коже, за 75 одсто. Ово изгледа не брине младе, а ни њихове родитеље, који дозвољавају својој деци да се излажу смртоносним УВ зрацима.
- Често нам долазе средњошколке, не можемо никога да одбијемо. Оне имају право да се сунчају колико и одрасли. Било нам је и неколико мајки са ћеркицама које су имале мање од 14 година – каже Маја С., запослена у једном београдском салону лепоте.
Малолетници су у највећем ризику од добијања рака коже ако само једном изгоре у соларијуму.
- Млади немају никакве заштитне механизме коже који би их одбранили од меланома, посебно ако изгоре под вештачким УВ зрацима. Подаци до којих смо дошли после испитивања грађана су више него алармантни. Око 50 одсто младих узраста до 16 госина користило је соларијум. Оно што забрињава је што испитаници не виде ништа штетно ни опасно у вештачком сунчању – каже доктор Душан Шкиљевић, дерматовенеролог у КЦС.
Током истраживања лекари су дошли и до податка да у соларијуме одлазе деца и млађа од 12 година.
- Још немамо тачан проценат деце, али свакако се намећу питања ко те малишане води у соларијум, ко им дозвољава да га користе и одакле њима уопште идеја да иду на вештачко сунчање – пита се доктор Шкиљевић.
Пођу у школу, па направе профил: Психолог ЗА шпијунирање деце на Фејсу
Због све већег броја оболелих од меланома у Србији, дерматовенеролози су апеловали на израду правилника о коришћењу соларијума.
- Сваке године у нашој земљи буде преко 600 нових пацијената оболелих од меланома, а годишње 250 људи умре од ове болести. Министарство здравља формирало је радну групу чији је задатак израда подзаконског акта о регулисању употребе соларијума. Биће одређена правила коришћења, а правилник би био завршен најраније у новембру – истиче проф. др Вицко Ференц, државни секретар у Министарству здравља.