Тинејџерке трпе дигитално насиље: Шта доживљавају младе девојке у Србији на друштвеним мрежама за време короне
Подаци различитих истраживања показују да су девојке и жене диспропорционално погођене дигиталним насиљем
Негативни и непријатни коментари на друштвеним мрежама, вређање, подсмевање, претње, прогањање, ухођење и сексуално узнемиравање неки су од облика доживљеног насиља на интернету код врло младих девојака од 14 до 19 година, показују резултати онлајн истраживања Центра за едукацију и саветовање "Каталиста" и Алтернативног центра за девојке Крушевац.
"КО НАС МОЖЕ РАСТАВИТИ ОД ЉУБАВИ БОЖЈЕ" Ходамо ли стазом коју је утабао овај велики светитељ?
ЕПИДЕМИОЛОГ ТИОДОРОВИЋ УПОЗОРАВА: Трећи талас корона вируса је у току, али једна ствар пали црвене лампице
АЛАРМАНТНИ ПОДАЦИ О ЗДРАВЉУ ДЕЦЕ У СРБИЈИ! Др Андреа својим речима упалила ЦРВЕНИ АЛАРМ
Дошло се и до података да 38 одсто девојака препознаје да је у неком тренутку у животу доживело насиље на интернету.
- Око 14 одсто девојака је изјавило да су доживеле да од њих неко тражи да пошаљу своје интимне фотографије или снимке, а 13 одсто њих да је примило нежељене и увредљиве фотографије или поруке са сексуалном садржином - напомињу ауторке истраживања. - Чак 7,8 одсто девојака је доживело да неко без њихове сагласности преко интернета подели фото или видео садржаје који се односе на њих.
Подаци различитих истраживања показују да су девојке и жене диспропорционално погођене дигиталним насиљем и да због тога трпе озбиљне последице. Дигиталним насиљем су посебно погођене одређене групе девојака и жена, попут бранитељки људских права, жена у политици, новинарки, блогерки, жене које припадају етничким мањинама, припаднице ЛГБТ популације, као и жене са инвалидитетом. У Европи је ризик за дигитално насиље највећи за жене између 18 и 29 година.
- Девојчице, девојке и жене током пандемије све више користе интернет - напомињу ауторке. - Карантин и мере самоизолације су повећале коришћење интернета између 50 и 70 одсто за школске, пословне и друштвене активности. Током овог периода особе које имају ограничене дигиталне вештине су биле у већем ризику од дигиталног насиља.