ТИТОВ ПЛАН ОД КОЈЕГ ЈЕ СТРЕПЕО ЦЕО СВЕТ: Београд главни град, земља већа од Немачке, 30 милиона становника (ВИДЕО)
Откривамо како би изгледала Балканска федерација, да је Јосип Броз Тито успео да је направи
Панславизам, илиризам, аустрославизам, неославизам и еврославизам неке су од идеја на које се, у случају да "шта би било, кад би било", могла ослањати данашња држава, наравно у комбинацији од унитарних до конфедералних паралела и неких од западних идеологија савремене државе.
МУЧИ ВАС ГРЛО? Код гребања, упале и бола вам ОВО може помоћи!
ДОНЕТА ОДЛУКА: Уведене СТРОГЕ МЕРЕ у Новом Саду због корона вируса
СИГУРНОСТ НА ПРВОМ МЕСТУ: Ако имате плинску боцу морате обавезно да проверите следеће ставке!
Неке су имале више, а неке мање шансе за остварење, неке су имале мање, а неке веће територијалне претензије.
Титова идеја Балканске федерације имала је највеће шансе судећи по констелацији међународних односа оштро одвојених линијом исток-запад, као и харизми и способности Јосипа Броза.
Откривамо вам како би изгледала таква држава, али најпре да видимо где смо и колика је заправо била могућност за имплементацију такве идеје.
Постоји прича да је једна деведесетогодишњакиња променила 7 држава, а да није изашла из куће. Како је то могуће?
То се управо и десило на нашим просторима! Ако сте рођени 1917. године у Београду или негде у Србији, родили сте се у Краљевини Србији, која је касније преименована у Краљевину Срба, Хрвата и Словенаца, затим преименована у Краљевину Југославију, након рата била је то Социјалистичка федеративна република Југославија (у периоду 1945-1990 више назива).
Грађански ратови деведесетих година територијално су смањили Југославију, која је некон тога укључивала републике Србију и Црну Гору и звала се Савезна република Југославија, касније преименована у Србија и Црна Гора. Након одвајања Црне горе 2006. године остала је само Србија. Занимљив туристички аранжман, седите у кући, а државе се саме смењују.
Послератна Југославија у границама од Вардара па до Триглава коју је до смрти водио Јосип Броз Тито, под чијим вођством је имала претензије ка околним државама. Наиме, идеја Балканске федерације укључивала је Албанију, Бугарску, Румунију, а у најширој варијанти чак и делове Грчке и европски део Турске. Тито је одржао велики број билатералних састанака и потписао неколико докумената који су требали да допринесу стварању овакве државе.
Претензија на оволику територију узбудила је вође великих сила. Чак ни Стаљину није било свеједно. Титово "не" 1948. године упућено вођи Совјетског савеза изазвало је унутрашње политичке сукове у Југославији који су резултирали стварањем Голог отока на којем су завршавали и невини грађани.
Да је остварена Титова идеја, Балканска федерација би у бројкама данас овако изгледала:
31 милион становника
395 хиљада квадратних километара (поређења ради Немачка има површину од 357.021 километара квадратних)
БДП - 295 милијарди долара
9.500 долара по глави становника
Београд главни град
Постоје наводи да у саставу федерације, према Титовом плану, стоји идеја да је јужна српска покрајина Косово и Метохија требало да уђе у састав Албаније, у оквиру федералних јединица. Са друге стране, у плану је било и то да се делови Аустрије припоје Словенији.
Ипак, велико је питање до чега би довела имплементација Титове идеје Балканске федерације.Да ли би то произвело лоше односе са другим великим силама и какве би то последице изазвало, да ли би било могуће оформити Покрет несврстаних, да ли би распад из деведесетих био још крвавији, а главно питање које се намеће је - колико би оваква држава трајала и колику би територију на крају заузимала?