У СРБИЈИ ДУПЛО ВИШЕ ЦАРСКИХ РЕЗОВА НЕГО ШТО ЈЕ ПОТРЕБНО: Докторка открива - ОВО је узрок
Последњих година се све више бележи пораст броја царских резова
У Србији се уради више од 30 одсто жена породи царским резом, а то значи да нешто ипак не радимо добро или радимо превише, каже гинеколог др Љиљана Мирковић, професорка Медицинског факултета Универзитета у Београду.
Током три дана ове недеље одржава се шести Европски конгрес о порођају који ће окупити око три стотине стручњака из Европе, што је пре свега велика привилегија за Србију да буде домаћин овог скупа, наглашава професорка Мирковић.
КАМЕРЕ И СОФТВЕРИ НЕ ЗНАЈУ ЗА "ИЗУЗЕТАК ОД ПРАВИЛА"?! Возачима Хитне помоћи стижу казне због проласка на црвено
НАЈОПАСНИЈИ КУЋНИ УРЕЂАЈИ КОЈИ ДОВОДЕ ДО ПОЖАРА! Експерт указује на грешке које људи праве - ево шта је на првом месту
ВЕРНИЦИ СЛАВЕ СВЕТЕ МУЧЕНИКЕ У ЕВГЕНИЈИ: Данас се не позајмљује новац, а верује се да ће они који ОВО не уради оскудевати у свему
- Одржавање оваквог једног конгреса је повод да се отвори питање шта ми можемо да урадимо а да женама буде сигурније, боље, квалитетније и да нам рађају више деце у Србији. А можемо много да урадимо. Имају тачно дефинисане три ствари. Прво, да бисте могли да мењате ствари, морате да знате где сте. Морамо да имамо регистар рађања. Друга ствар, морамо да имамо водиче којих лекари морају да се држе, како и шта раде. Док то немамо, имаћемо лош квалитет, мада смо земља која доста улаже у здравство - истиче проф. др Љиљана Мирковић за РТС.
Трећа ствар на којој посбно треба инсистирати је чињеница да у 21. веку не смемо дозволити да дође до смрти бебе или мајке на порођају. О томе би морало да се говори и да се сваки случај бружљиво проучи, додаје професорка. Природни порођај, само му име каже је нешто што треба да се фаворизује, сматра др Мирковић.
Али, последњих година се све више бележи пораст броја царских резова, чак и на југу Африке, изузев на северу Европе где се јако држи до препорука Светске здравствене организације, да 10 до 15 одсто царских резова смањује оболевање мајки и деце, док је све преко тога непотребно, осим што је и скупо.
- Ми тренутно имамо вероватно преко 30 одсто царских резова, тако да значи да нешто ипак не радимо добро или радимо превише. Потребно је да немедикализујемо толико порођај и да се вратимо једном природном току порођаја у свим овим добрим условима које имамо - истиче гошћа Јутарњег програма.
Индикације за царски рез свакако постоје и то је хитна и неодложна интервенција коју треба урадити јер некад спасава живот мајке и детета, али о томе лекари морају много да воде рачуна и да се усавршавају. Код царског реза компликације које се јављају код деце су пре свега аутоимуна обољења, објашњава професорка.
- Чак се и когнитивни поремећаји, укључујући и аутизам, чешће повезује са децом која су рођена царским резом - напомиње професорка др Љиљана Мирковић.