УЖИЦЕ ПАМТИ
У експлозији погинула цела смена: 120 радника Фабрике оружја и муниције у Ужицу! (ФОТО)
Велика трагедија.
Полагањем венаца и парастосом трагично настрадалим радницима и цивилима на споменик жртвама у Народном музеју у Ужицу обележена је 83. годишњица једне од највећих традедија у историји овог града.
Ослобођењем Ужица 24. септембра 1941. године, под контролом партизанских војних власти почела је са радом Партизанска фабрика оружја и муниције, једина у поробљемом делу Европе која је производила оружје против фашистичког окупатора.
Радници у фабрици су били свесни важности снадбевања партизана оружјем и муницијом и знали су да је од њих зависило колико ће се покрет отпора омасовити.
- Трагедија која се овде догодила пре 83 године, за нас у граду Ужицу једна је од највећих, јер животе је у једном дану изгубило 120 људи, читава смена радника фабрике и цивила који су се од бомбардовања сакрили у фабричким тунелима. Њихову жртву не смемо заборавити никада и задатак сваког од нас је да настави традицију сећања и поштовања - рекао је Рајко Радосављевић из Градске куће Ужица.
По наређењу Врховног штаба НОПОЈ, у подземним просторијама изграђеним пре избијања Другог светског рата за потребе трезора Народне банке Краљевине Југославије, усељена је фабрика оружја и муниције, тачније њено муницијско одељење и алатница, док је леви део тунела био склониште намењено грађанима који су ту тражили заклон од тада немачких авиона.
- Даноноћним радом у три смене у фабрици оружја и муниције радници су произвели 2.700.000 пушчаних метака, 90.000 метака за пиштољ, 21.040 пушака, 30.000 ручних бомби и 2.000 нагазних мина. Такође је велики ремонт на око 20.000 панцирних топовских граната, поправљено ово 4.500 пушака, 200 тешких митраљеза, 300 пушко-митраљеза, неколико тенкова и већа количина другог оружја - кажу у музеју.
У попречном делу тунела, где су били смештени материјал и фабрички производи, 22. новембра '41. године, око 15 сати, дошло је до експлозије која се ланчано проширила и на фабрику оружја, и на склониште. Тада је погинула цела смена радника и људи који су били у склоништу.
Аутор: Боривоје Илић