У ПИЛЕТУ ОД ДВА КИЛА, КИЛО ВОДЕ! Ево шта ми то уствари једемо
Српски продавци често доводе у заблуду купце у вези са квалитетом и безбедношћу хране.
Чак ни бројне продавнице "здраве" хране нису сигурне јер једино што им јесте натпис у називу, упозоравају стручњаци и објашњавају да нам други трговци уваљују све и свашта, нарочито лоше месо!
Председник Националне организације потрошача Србије Горан Паповић каже да се у продавницама, наводно, здраве хране продају производи који немају везе са здрављем.
- У тим продавницама можете пронаћи од слаткиша и чоколада до тзв. џанк-фуда. То се купује на џакове, велико је питање и ко је добављач и како се то складишти и чува. Постоји велика разлика између безбедносне и квалитетне хране - указује Поповић.
ОВО ЈЕ ДОКАЗАНО НАЈОПАСНИЈА НАМИРНИЦА НА СВЕТУ: Једемо је неограничено и чак дајемо ДЕЦИ!
Стручњаци додају да није проблем у радњама здраве хране већ генерално, као и да ако је нешто квалитетно, не значи нужно да је и безбедно, и одрнуто.
- Рецимо, купите пиле од два кила, али када га испечете, остане вам кило меса јер је све друго била вода! Слична је прича и са пљескавицама и сухомеснатим производима. Да, то јесте безбедно, али да ли је квалитетно? Како економска ситуација у држави буде јачала и како се тржиште буде развијало, потрошачи ће почети да разликују и купују искључиво квалитет. Тржиште то регулише.
ЉУБАВ према родном крају донела БАНАНЕ тамо где их НИКО не очекује - О ОВОМ ЧОВЕКУ ПРИЧА ЦЕЛА СРБИЈА
Не можете да одолите БРЗОЈ ХРАНИ? Ови трикови ће вам помоћи у томе!
Нутрициониста Бранка Митровић истиче да је велики проблем и то што купци мало знају о производима које пазаре:
- Ви не знате малтене ништа о производу! Рецимо, напишу "пекарски мед", то сигурно није прави мед, а они га декларишу као пекарски. Декларације су неквалитетне и нису валидне и купац не добија праву информацију, доводи се у заблуду. Имамо и случај да ћипс је безбедан, али није здрав.
Бранка Мирковић, нутрициониста, напомиње да постоји низ заблуда када су продавнице здраве хране у питању.
- Роба није добро декларисана, људи не знају колико шта има масноће и калорија, а улазе верујући да су купили здраво.
СЕДАМ ДАНА И ЈЕДНА НАМИРНИЦА: Кошта мање од сто педесет динара, а ПОМОЋИЋЕ да СМРШАТЕ и очистите организам!
Она истиче да је велики проблем и то што купци мало знају о производима које пазаре:
- Ви не знате малтене ништа о производу! Рецимо, напишу "пекарски мед", то сигурно није прави мед, а они га декларишу као пекарски. Декларације су неквалитетне и нису валидне и купац не добија праву информацију, доводи се у заблуду. Имамо и случај да ћипс је безбедан, али није здрав. Питање је и колико је роба заштићена и да ли се то чува и складишти на адекватан начин - каже Мирковићева и додаје да и месаре доводе купце у заблуду, као и да у месо стављају нитрате и убризгавају хемију како би задржали течност - истиче она.
Та хемија може наштетити здрављу. Особе које имају проблема с притиском, бубрезима и органима за варење могу да имају проблем због те хемије. И ту је неопходна ригорознија контрола.
Мирковићева каже да су индустријски производи углавном безбедни, али да то не гарнтује квалитет.
- Ако се то у трговини лепо чува, они су безбедни, али то не значи увек да су здрави. С друге стране, имате нешто што се декларише као здрава храна, а није безбедна - закључује она.