У ТОКУ ЈЕ СЕДНИЦА КРИЗНОГ ШТАБА: Чека се најважнија одлука до сада, какве нас мере чекају за празнике
Медицински део Кризног штаба је сложан да не треба дозволити организовани дочек
У Палати Србија почела је седница Кризног штаба за борбу против корона вируса, а очекује се да се на њој донесе одлука о мерама које ће важити за дочек Нове године, а можда и за Божић.
Начелник сектора за ванредне ситуације има корону: "Првом ватрогасцу" Србије потврђен вирус
ДОБРЕ ВЕСТИ ЗА ПОМОРАВСКИ ОКРУГ: Прва тура потрошена, стигло још 8.400 доза вакцине
ДР ЂЕРЛЕК НАЈАВИО СЈАЈНЕ ВЕСТИ! Види се светло на крају тунела: Још 80.000 вакцина стиже у јануару
Постоји могућност да се дозволи рад угоститеља до 22 сата 31. децембра, а први јануар ће бити нерадан за све.
Одлука да угоститељи раде до 22 сата зависиће од оцене епидемиолошке ситуације.
Оно што је сигурно, јесте да ће медицински део Кризног штаба инсистирати на томе да се не дозволи дочек у угоститељским објектима, нити било какав вид окупљања у новогодишњој ноћи.
У том тону су претходног викенда биле све изјаве епидемиолога.
Епидемиолог Предраг Кон изјавио је да су против попуштања мера за празнике, па таман и да се преполови број нових заражених. Он је рекао и да је медицински део кризног штаба спреман на протест.
- Протест подразумева да смо спремни да јасно покажемо да смо против било какавог организовања дочека јер то може само да погоршава ситуацију. Поготово сада када су нам болнице пуне. Крива јесте сада да је мало у паду, али далеко је то од доброг. Ми из Кризног штаба морамо бити јасни и кажем да смо против било каквог дочека - рекао је данас епидемиолог Предраг Кон који је казао да ће свакако Влада одлучити о дочеку.
Постоји могућност да угоститељи раде до 22 сата, мада је медицински део Кризног штаба и против тога.
Медицински део против дочека
Професор др Бранислав Тиодоровић казао је да нема шансе да се 2021. дочека у кафанама, нити на неком другом организованом дочеку.
- Одложите славља да бисмо победили ову заразу! Нову годину сигурно нећемо славити као што смо то чинили пре. Медицински део Кризног штаба неће се сложити да клубови, ресторани и кафићи раде до 1 или 2 сата иза поноћи. Никако не смемо да ризикујемо и допустимо окупљања, јер бисмо тако већ озбиљну ситуацију учинили још гором. Епидемиолошка слика јесте за нијансу боља него што је била, бројке полако падају, али далеко смо од тога где бисмо желели да будемо. Болнице су нам и даље пуне, поготово у великим клиничким центрима у Београду, Нишу, Новом Саду и Крагујевцу - казао је др Тиодоровић.
Са њима је сагласан и градоначелник Београда Зоран Радојичић који је рекао да је његов став јасан а то је да нема организованог окупљања за дочек.
Истакао је да је строго против било каквог попуштања мера за новогодишње празнике, 31. децембра и 1. и 2. јануара и да очекује да таква буде и одлука Републичког кризног штаба.
- Мој став је да нема дилеме да нема окупљања за дочек Нове године. Само тако ћемо наставити позитиван тренд у борби са короном и верујем да ће тако и Кризни штаб одлучити - казао је Радојичић протеклог викенда Радојичић и додао да "скромнији" дочек ове године рађа већу присност у кругу породице а, како каже, ни тај аспект није занемарљив.
Весић: Град се не противи дочеку
Са друге стране, заменимк градоначелника Београда Горан Весић казао је да се Град Београд не противи томе да не буде организованог дочека Нове године.
Премијерка Србије Ана Брнабић казала је у суботу да ће се услови под којим ћемо испратити ову стару а дочекати Нову годину знати у уторак.
Рекла је и да је комуникација између представника власти и стручњака у Кризном штабу одлична, иако некад постоји неслагање.
- Медицински део брине о заштити здравственог система и здравља грађана, а ја као председница владе и остали привредни део Кризног штаба морамо да сагледамо и неке друге ствари, како те мере утичу на привреду. Ова борба је енормно скупа, сваког дана нам односи око или чак преко милион евра. Само тестирање дневно носи, када имате 20.000 тестова, око 700-720.000 евра - рекла је Брнабић.