НАЈНОВИЈЕ ИНФОРМАЦИЈЕ КРИЗНОГ ШТАБА: Доктор Кон проговорио о "X СЦЕНАРИЈУ"
Србија се налази у шестој недељи борбе против корона вируса.
- Пета недеља је прошла, што је најбитније, ми смо релативно добро прошли. Почело је са најавом да ће бити наглог успона, али то се и срећом и због мера које смо предузели, није догодило. Имали смо целу недељу заравњање, све скупа и није тако лоше. Прво полувреме смо завршили, пред нама је још 5 недеља, али само једна од тих 5 је тешка. Врло је битно да нам се у тој 1 недељи не догоди грешка, и да нам вирус не уђе међу најосетљивије - рекао је у данашњем укључењу епидемиолог др Предраг Кон, чије речи Србија помно слуша и прати већ 5 недеља.
У шестој недељи не смемо да се опустимо, додаје он.
- После тога вирус губи своју снагу и способност преношења, али и вируленцију, способност да изазове тешку болест, у периоду пред нама се све то гаси и завршава - додао је Кон.
Драган и Дејан међу првима су се заразили у Србији, али и излечили од короне: Ово су њихове приче! (ВИДЕО)
ОД ВРБИЦЕ ДО УСКРСА: Погледајте које празнике славимо у наредних недељу дана и шта они означавају
Преминула два корисника дома за старе у Смедереву: Издат налог да се сви тестирају на корону
У Републици Србији је до 15 часова 11. априла 2020. године регистровано укупно 3.380 потврђених случајева COVID 19.
Од последњег извештаја до 15 часова тестирани су узорци 2.159 особа од којих је 275 позитивно. Хоспитализовано је 2.436 пацијената. На респиратору је укупно 145 пацијената.
До 15 часова у Републици Србији тестирано је укупно 16.399 особа која су испуњавале критеријуме дефиниције случаја.
У последња 24 часа преминуле су 3 особе, једна особа мушког и две особе женског пола, просечне старости 68, 6 година. Укупан број преминулих од почетка епидемије је 74 - рекао је министар Лончар.
Златибор Лончар, министар здравља рекао је да је за 24 сата преминуло 3 особе од корона вируса.
- У последња 24 часа преминуле су 3 особе, једна особа мушког и две особе женског пола, просечне старости 68, 6 година. Укупан број преминулих од почетка епидемије је 74 - казао је Лончар.
Што се тиче домова за старе, 32 корисника су позитивна, и они су збринути, и 13 запослених радника позитивних на корона вирус, и збринути су, рекао је министар Лончар.
Лоначар је рекао да је 441 здравствени радник позитиван на корона вирус, док је 258 хоспитализовано.
Министар је потврдио да су у дому за старе у Смедереву преминула два корисника, а да су тренутно тамо епидемиолошке екипе.
Истиче да се посебна пажња обраћа управо на старачке домове, како би се избегло да у њих уђе корона вирус.
Када је реч о непријављеном броју инфицираних Ковидом-19 и претпоставкама о истом, министар каже да лекари не желе да одговарају на политичка питања, јер је претпоставку о броју изнео председник Србије.
- Најважније је да одговарамо на стручна питања и да објаснимо све што је у вези са короном и здравственим системом - каже министар.
Лончар је рекао да је важно да грађани знају да се налазимо у најважнијој недељи за нас, у недељи када се вирус преноси најбрже.
- Вирус је ушао у поједине новинске агенције и редакције и ми желимо да водимо рачуна и о њима. Зато нисмо желели да се инфекција преноси, па је одлука да смањимо број новинара донета - каже Лончар.
Лончар је још једном замолио да се ствар не политизује и истакао да је најважније сачувати животе.
- Велика је вероватноћа да се вирус пренесе и радимо све да се то не деси - каже министар.
Када је реч о здравственом стању деце, Лончар каже да је 27 деце у Србији позитивно. Они се налазе на посматрању и у добром су стању.
Лончар каже да наш здравствени систем данас функционише другачије него пре, захваљујући вољи и адаптацији здравствених радника.
- Све привремене болнице имају довољно лекара и медицинске опреме да пруже адекватну помоћ. Није лако и неће бити лако, али је важно да грађани слушају савете и поштују мере - каже министар.
Истиче да је важно то што су се лекари прилагодили ситуацији и прихватили нове препоруке и стандарде.
- Још једном изражавам захвалност и честитке здравственим радницима који су данима ван својих кућа и помажу својим колегама и оболелима. Они су наши јунаци - каже министар.
На питање да ли се оболели са благом клиничком сликом смештају у бањске центре, министар каже да ће и бање бити припремљене као специјалне болнице, јер поседују све што треба.
- Подразумева се да ове болнице имају медицински кадар. Они ће нам бити сигурност и суштина је да у оваквом типу болнице правовремено региструјемо промене здравственог стања: промене у сатурацији, на плућима, у нивоу шећера, промене на рендгенском снимку... Овакве ствари нам помажу у борби, а научили смо их од лекара који су већ прошли кроз ово - рекао је министар, објашњавајући да промене доводе до правовременог реаговања лекара, самим тим су шансе за пацијенте веће.
Са одмицањем времена и смиривањем ситуације, како додаје, гледаће се да директно заступници респиратора организују и њихово сервисирање.
Када је реч о оболелима у Општој болници у Прокупљу, Лончар каже да је седморо запослених оболело. Каже да болница има довољно опреме и у сваком моменту у Србији се праве услови да здравствени систем функционише.
- Некада то иде брже, некада спорије. Ако у болници имамо довољно услова и кадра, правимо расподелу. Ако не, онда прераспоређујемо запослене из најближих болница. Ванредно је стање и реорганизацију правимо на сваких пар сати у већини здравствених установа у Србији - каже Лончар.
Истиче да је за ово неопходно разумевање.
- Радимо 24 сата како бисмо се организовали и прилагодили ситуацији - каже министар.
Лончар је замолио да се у домовима још једном преиспитају донете мере и да се на све начине спречи улазак вируса у домовима.
- Нема уласка и изласка из домова док све ово не прође - рекао је министар.
Министар је рекао да су у току припреме за корона болницу у Лесковцу, јер је притисак на Ниш велики.
- На нама је да обезбедимо довољне капацитете - каже Лончар.
Лончар истиче да ће се болница у Панчеву бавити само оболелима од коронавируса.
- И за ово смо се водили саветом струке и мерама које ће спасити људске животе. Молим све да то разумеју. Ово неће трајати вечно, и што будемо одговорнији, пре ћемо се вратити на пређашње стање - каже Лончар.
Када је реч о ситуацији у болници у Шапцу и наводној вевсти да нема тестова, Лончар каже да је било позитивних, а да је могуће да није било довољно подлога за тестирање, па да су се оне чекале.
- Некада се не зна када ће где бити потребно колико подлога. Сви су тестирани и направљене су реорганизације по одељењима. Ради се по препоруци и ниједне мере се не доносе произвољно - каже Лончар. Додаје да је засад ситуација под контролом, са чиме се сложио и др Кон.
Др Предраг Кон каже да је струка била сагласна са овом одлуком за конференције, те да се о њој није размишљало студиозно.
- То се ради и у другим земљама и то никакав проблем није. Одлука је коректна - каже др Кон.
Када је реч о испитивању контаката заражених, др Кон каже да су оболели имали у просеку 15 до 20 контаката.
- То се мења и зависи од тога да ли оболели припада радно активном делу становништва. Код старијих је тај број контаката мањи - објашњава др Кон.
Др Кон наглашава да се сви они који су позитивни искључују са посла, њихови контакти се одмах испитују, а чак и они без тегоба, а ипак оболели, такође се удаљавају са посла.
Др Кон потврђује да се свакодневно морају пратити здравствене промене и код лакше оболелих, будући да и код лакших стања лако може доћи до погоршања.
- Ако на дневном нивоу пратимо сатурацију кисеоника, лакше радимо и добијамо целину која нам помаже да спасимо животе - каже др Кон.
Када је реч о поузданости тестова на Ковид-19, др Кон каже да користимо тестове из Кине, али и других земаља. Истиче да није било говора о томе да је било непоузданих тестова, а да је ову информацију добио у разговору са вирусолозима.
- Има и других тестова, не само из Кине, то сигурно знам, али ово је питање за вирусологе, али из приче са њима, поуздани су - рекао је др Кон.
- Када су из Кине дошли стручњаци, наше прво питање је било, који су се тестови показали поузадним, и на основу њиховог одговора, донета је и одлука који су тестови узети - додао је министар Лончар.
Он је додао да се о тестовима строго води рачуна, не користе се тестови који нису проверени, и додаје да ће Србија наставити да користи само оне тестове који су поуздани и који дају управо поуздане резултате.
- Сви респиратори су прошли сервирс, и води се рачуна о сервисирању, у случају да се поквари, да одмах имамо део за њега да се поправи - рекао је министар Лончар.
Он се још једном захвалио свим сервисерима јер излазе на терен 24 часа дневно јер разумеју да се ради о људским шивотима и да морамо да реагујемо у секунди.
На питање шта би било да мере нису предузете на време, др Кон каже да бисмо имали "X сценарио", а не "српски сценарио".
- Не знам баш да ли би било као у Италији или Шпанији, али било би експлозивно без сумње. Све би се завршило за 6 недеља са великим бројем заражених, много хоспитализованих у кратком периоду и са много оних који морају на респираторе у кратком периоду. Све бисмо имали одједном и у таквим ситуацијама ниједан здравствени систем на свету не може да се избори - каже др Кон.
Додаје да се онда дешава да оболи много здравствених радника, те да здравствени систем доживљава колапс.
Број смртних исхода био би велики, а све смо ово, нажалост, виђали у Италији и Шпанији.
- Имали смо среће јер смо све то могли да видимо и на време схватимо да са овим вирусом нема шале. Размишљали смо да овај вирус неће изазвати пандемију, али је вирус изненадио и показао много већи потенцијал од оног што смо мислили. Брзо смо реаговали и преокренули став о вирусу. Правовремено смо реаговали и нећемо се на крају стидети нашег, "српског сценарија" - каже др Кон.
Када је реч о самом вирусу, др Кон каже да не знамо о њему довољно ствари. Схватамо, како каже, да се лакше преноси и да је изазвао пандемију.
- Буни нас шта ће бити током лета: да ли ће опстати преко лета, да ли ће се лако преносити, да ли ће се пребацити на јужну хемиферу. Буни нас и то што не знамо какав нам је колективни имунитет на овај вирус - каже др Кон.
- Ми не знамо какав је имунитет у популацији, ми смо најугроженије склонили од опасности, грађани најстаријег доба и деца - наглашава др Кон.
Током лета видећемо ко какав имунитете има, и како се вирус понаша, па ће се на основу тога одлучивати какве ће се мере даље предузимати.
- Што се болница које постају жаришта тиче, теоретски гледано, ако користе заштитну опрему, шанса да се вирус пренесе је минимална, а исто тако, инфекција се и поред овога шири кроз наше болнице, тако се и грип најобичнији шири, али ми немамо вакцине или нека друга заштитна средства да би заштитили болнице - додао је др Кон.
- Ми смо све учинили да спасимо болнице, али капацитети су нам пуни и морали смо нешто да жртвујемо - рекао је др Кон.
- Они са симптомима, а и они без, искључени су из болница. Минимална је шанса да се пренесе вирус код оних који симптоме и немају. Ипак, и оне без симптома смо искључили - каже др Кон.
Када је реч о домовима за негу старих лица, др Кон каже да они са озбиљнијим стањем морају бити хоспитализовани, а да се они који су били у контакту, морају изоловати.
- Чим се појави обољење, човек се одмах издваја - каже др Кон.
- Нема места и нема времена да се сада пензионери измештају и премештају на нека друга места - одговорио је др Кон.
У изолацији се налази 215 корисника због присуства инфекције, као и један део радника, а остали чекају резултате тестова на присуство инфекције Covid-19.
Министар Лончар је додао да је неоходно и јако битно преиспитати све запослене који раде у домовима за старе, и да се придржавају мера, а то је да нема уласка и изласка у домове док ово не прође, морамо бити сигурни у оно што радимо и да сачувамо животе најстаријих.
- Све чинимо да олакшамо ситуацију и жариште у Нишу, али морамо бити досадни и поновити да само са смањењем контакта и придржавањем мера опреза Владе Србије, само тако ћемо регулисати ситуацију у Нишу - закључио је министар Лончар.
Др Предраг Кон је додао да што се епидемиолошке стране тиче, жариште се везује пре свега за културолошко стање у Нишу јер се они везују за сазнања да ће респираторне инфекције проћи, али то није случај са корона вирусом, нема времена да се размишља да ће то проћи, да ће се на ногама превазићи већ да се одмах иде у ковид амбуланте, и да сваком оном ко на време стигне на респиратор дамо шансу да преживи, у супротном, мале су шансе да се преживи.
- Сви који имају било какве тегобе, морате да се тестирате и да се симптоми открију у право време - нагласио је др Кон.
Министар Лончар је потврдио да је цела болница у Панчеву претворена у ковид болницу и од сада ће се бавити само ковид пацијентима, тренутно их има 130 али очекујемо још већи број.
Што се пацијената са дијализе тиче, њих ће преузети болнице у Војводини и сместити их у сигурне болнице где неће бити бојазности за присуство корона вируса, како би избегли да се и пацијенти са дијализе заразе корона вирусом, и на тај начин спасимо и њихове животе.
- То је основни и једини принцип кога се придржавамо, да спасимо животе људи, све ћемо урадити шта је неопходно како би се спасили животи - наглашава Лончар.
Када је реч о епидемиолошкој ситуацији у Србији, др Кон каже да у Београду има највише заражених, иако је на југу превелики притисак када је реч о смештајима.
У Београду је, каже, урађено све неопходно, а сада је на грађанима да поштују мере.
- Имам утисак да се негде више поштују мере, а негде мање. То не можемо сада ни да проценимо тачно. Разлика у смртности је била 15:1 у зависности од округа и то има везе са културолошким обичајима. Годинама се ствара мишљење да респираторна инфекција пролази без проблема, а са короном то није тако - каже др Кон.
Позива све грађане из оних крајева где се озбиљност не рачуна, да иду у ковид амбуланте и да не размишљају о вирусу као о нечему што ће са временом проћи.
Поновио је да смо у недељи маскимума и да ће од наредне доћи до попуштања епидемије. Каже да је са председником Србије Александром Вучићем разговарао и да је он питао када се може очекивати да се мере попусте.
- Најмање две недеље мора да се бележи пад у броју оболелих, и тек онда се може размишљати о постепеном укидању мера. То пада крајем априла, али опрезно ћемо о томе одлучивати - каже др Кон.
- Налазимо се у 5 недељи, и улазимо у 6 недељу са већом бројком, сам почетак заражених је нешто нижи и надамо се да ће тако и остати и да ће почети да се спушта - рекао је др Кон.
- Када говоримо о паду, нема дилеме да вирус полако пада, али озбиљну расправу о укидању мера можемо водити тек када вирус заиста нагло падне, иначе до тада све мора остати како јесте и мора да се стриктно води рачуна, поготову у дому за старије, нема сада опуштања, јер ако сада кренемо наопакао, све може да крене још горе, све је сада само у гвозденој дисциплини - додао је др Кон.
- Негујемо умерени опримизам, али је најважније да се сада не опшутамо - каже др Кон.
ОВИ МОМЦИ СУ ОДРЖАЛИ ЛЕКЦИЈУ О ХУМАНОСТИ: На Бањици поделили више од 700 пакета помоћи пензионерима (ФОТО/ВИДЕО)
ЛАКШИ ПАЦИЈЕНТИ НЕЋЕ ИЋИ САМО НА САЈАМ: Српске бање отварају врата за ЗАРАЖЕНЕ КОРОНОМ, ево зашто је то ДОБРА ОДЛУКА
Уз свој народ увек када је тешко: Министар Стефановић обишао припаднике полиције који контролишу поштовање прописаних мера
КОРОНА НЕ ШТЕДИ НИ НАЈМЛАЂЕ У СРБИЈИ: Број заражене деце У ПОРАСТУ, министар здравља саопштио какво је њихово здравствено стање
ОТИШАО ВЕЛИКИ БОРАЦ: Један од директора "Србијавода" преминуо од корона вируса